Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će posetiti Moskvu, kako bi prisustvovao obeležavanju Dana pobede nad fašizmom u Rusiji, 9. maja. Kakve će posledice ovaj čin ostaviti na Srbiju i zašto je došlo do ovakvog čina
Vlada Srbije usvojila je Odluku o obrazovanju Radne grupe za obeležavanje 80 godina od pobede u Drugom svetskom ratu, koji Srbija i Rusija treba da obeleže zajedno. Njen zadatak je, kako stoji u saopštenju, zajedničko obeležavanje Srbije i Ruske Federacije 9. maja, u znak sećanja na dan kada je 1945. godine nacistička Nemačka potpisala kapitulaciju u Drugom svetskom ratu, prenosi FoNet.
Predsednik Vučić izjavio je da će otići u Rusiju čak i ako mu se „nebo sruši na glavu“, aludirajući na upozorenja zemalja Evropske unije da je njegov odlazak neprihvatljiv.
„Tako se ne vodi ni diplomatija ni spoljna politika“, objašnjava za „Vreme“ spoljnopolitički komentator Boško Jakšić.
„To je jedna potpuno nediplomatska odluka, imajući u vidu vreme trenutka u kojem je doneta“, objašnjava Jakšić misleći na Vučićev odlazak u Rusiju i dodaje da zbog ratova u Ukrajini, Zapad i Rusija potpuno odvojeno slave Dan pobede.
„Odlučiti se za Moskvu gde je Putin pozvao 19 takozvanih ‘prijateljskih zemalja’ je direktna manifestacija svrstavanja uz Rusiju, a protiv Zapada, što je u vremenima dok još uvek traje agresija u Ukrajini politički vrlo kratkovido, imajući u vidu da se radi o zemlji koja ne teži da se učlani u neki savez sa Rusijom i Belorusijom, nego u Evropsku uniju“, kaže Jakšić.
Foto: Vesna LalićAleksandar Vučić i državni vrh Srbije na vojnoj paradi u čast Vladimira Putina
Šta je drugo mogao da učini?
S obzirom na situaciju u kojoj se bira između Zapada i Rusije, odluka šta se moglo učiniti nije bila tako crno-bela.
Kako navodi Jakšić, Vučić je u toj situaciji imao mnogo pametniju opciju – da Dan pobede slavi u Beogradu.
„To nije uradio jer ga je više vodila želja da se vidi sa Putinom nego da Dan pobede proslavi u Beogradu, jer ako neka zemlja u Evropi ima puno legitimno pravo da sama slavi Dan pobede, onda je to ovde, jer je bivša Jugoslavija sama izvojevala slobodu“, objašnjava Jakšić.
Kako navodi, predsednik Srbije imao je sve političke argumente da ostane u Srbiji, čime bi izbegao zameranje obema stranama, i Rusiji i Zapadu, ali je ipak prevagnula želja da se iskaže srdačnost sa Moskvom i kako kaže, da se tamo sretne sa kineskim predsednikom.
„Mislim da bi cinični vrhunac bio ukoliko se tamo nađe i Kim Džong Un – onda smo kompletirali priču“, zaključuje Jakšić.
Upozorenja i potencijalne kazne
Govoreći o najavljenoj poseti Vučića Rusiji, Jakšić je podsetio da su upozorenja predsedniku od strane Brisela još odavno poslata, naglašavajući da takav čin može veoma da škodi.
On kaže da se pominje i potpuno zaustavljanje procesa integracija, zbog jednog takvog „prkosnog čina“.
„Onda smo u jednoj vrlo nezahvalnoj situaciji“, navodi Jakšić.
Objasnio je da za bilo kakvo kažnjavanje Srbije, u vidu sankcija, uvođenja viza i sličnog, cenu plaća narod.
„Za jednu ovakvu odluku direktno je odgovoran pojedinac pod imenom Aleksandar Vučić“, kaže Jakšić i osvrćući se na vremena Slobodana Miloševića i na sankcije koje su zbog njega sprovedene, podsetio da je narod nosio teret ovih njegovih posledica.
„Tako da bi Evropljani, ako se odluče na neke sankcije, morali dobro da razmisle da ne kažnjavaju građane Srbije, već onoga ko je najodgovorniji za jednu takvu nediplomatsku i prkosnu odluku koja nije bila potrebna“, zaključio je Jakšić.
Njegova prognoza je da postoji veća mogućnost da se sve završi na retoričkim upozorenjima, iako će sve ostati negde zapisano.
Stav suseda i akcije studenata
Jakšić je objasnio da Srbija godinama nije imala tako loše odnose sa susedima, i dodao da su ti odnosi posledica politike zaoštravanja sa Hrvatskom, Zagrebom, Sarajevom i Podgoricom.
„Naravno da će ovo dodatno uticati na odnose sa susedima i da nažalost i studenti koji su trčali u Varaždinu ne mogu da poprave sve štete koje je Vučić u stanju da nanese“, kaže Jakšić i dodaje da je poseta predsednika Vučića Rusiji „jedno apsolutno nepotrebno zaoštravanje i unošenje tenzija u odnose Srbije i Zapada i Srbije i regiona“.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Na dan istorijskog protesta, 15. marta, tačno u 19.11 nešto je nagnalo ljude u beg u Ulici kralja Milana. Od tada se nižu teorije, a konačnog dokaza nema. Pred vama je obimni dosije „Vremena“ o tom događaju, koji će biti redovno dopunjavan
Zbog sumnje da je porukom u Viber grupi mesne zajednice ugrozio bezbednost predsednika Aleksandra Vučića, Novosađaninu je određena mera zabrane napuštanja stana
Bivšem predsedniku opštine Obrenovac i v.d. direktoru EPS-a Miloradu Grčiću ukinut je pritvor u kom se nalazio od 14. februara 2025. godine zbog sumnje da je učestvovao u malverzacijama u JP Elektroprivreda Srbije
Govoreći o događajima ispred novosadskog DIF-a, predsednik Srbije Aleksandar Vučić nazvao je incident „ogoljenim zlom“, priznao da nije zadovoljan radom policije i optužio demonstrante za nanošenje ozbiljne ekonomske štete zemlji
Ko to pominje vanredne izbore kad rejting stranke na vlasti pada, a po svim istraživanjima Vučić nije najvažniji politički faktor u zemlji, već su to studenti?
Ako se u stvarnosti naruši princip ravnoteže - onako kako je nesposobni režim narušio odnos između betonskih elemenata na novosadskoj Železničkoj stanici – stvarnost će se ponašati kao nadstrešnica: otkazaće poslušnost
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!