Do 2030. godine svetu će nedostajati čak 30 miliona medicinskih sestara. U Srbiji je situacija već zabrinjavajuće, jer po evropskim standardima na 100.000 stanovnika neophodno imati 1.400 medicinskih sestara, a u Srbiji ih ima 600.
Prema poslednjem popisu, u Srbiji živi 6,8 milion stanovnika, što znači da nedostje oko 54.400 medicinskih sestara.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ na kraju 2021. godine u Srbiji je radilo 43.164 medicinskih sestara i tehničara.
Mnogi su otišli u inostranstvo.
Svetska istraživanja pokazuju da oko 80 odsto svih procedura i intervencija u zdravstvu – urade medicinske sestre. One su desna ruka i lekarima i pacijentima, iako se na njih prvo ljutimo i mi i lekari.
U septembru su im povećane zarade, a novo povećanje očekuje se posle Nove godine. Međutim, da li je to dovoljno.
Kako poboljšati položaj medicinsski sestara i tehničara
Na Sedmom nacionalnom kongresu medicinskih sestara i tehničara govorilo se i tome kako poboljšati njihovo položaj.
„Donošenje zakona o sestrinstvu u okviru Zakona o zdravstvenoj zaštiti rešava sva ova pitanja, uređuje sestrinstvo kao profesiju – kompletno, od obrazovanja pa sve do onoga što nas muči“, kaže Marija Galić, predsednica Udruženja medicinskih sestara i tehničara UKCS “ Sestrinstvo“.
Plata i uslovi rada, i to što ih nema dovoljno, samo su deo problema. Prekvalifikacije su taj problem dodatno zakomplikovale.
Problem prekvalifikacije
„Svako ivde može da bude medicinska sestra, od taksiste, do frizerke, do fakultetski obrazovanih koji nemaju posao u struci. Oni mogu da nam pomognu, ali kao pomoćni radnici, a ne kao medicinske sestre“, kaže Svetlana Cvetković.
„Ne želim da nekoga prozovem ili da kažem da ne radi dobro svoj posao, ali radi se o tome koliko je znanje prisutno pre nego što krenu da rade, koliko poznaju zdravog čoveka da pruže pomoć bolesnom čoveku“, kaže Žana Đurić.
Ministarstva zdravlja i prosvete najavila su da će napraviti spisak i proveriti akreditacije ustanova koje se bave edukacijom. Biće proverena i svaka prekvalifikacija.
„Sestre su veoma neraspoložene kada su u upitanju ove prekvalifikacije. Mislim da apsolutno moramo vratiti poštovanje sestrinskoj profesiji, ili ćete učiti četiri godine, ili nemojte da se zovete medicinska sestra. Mislim da će sa povećanjem plata, prvo 5 posto sada, a onda i 10 posto posle Nove godine, njihov položaj u materijalnom smislu biti bolji. Naravno, uvek moramo raditi na što boljim radnim uslovima“, poručuje ministarka Danica Grujičić.
B.G./RTS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com