Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Još jedan ruski državljanin bi, prema rešenju koje je doneo MUP, za tri dana trebalo da napusti Srbiju, jer navodno predstavlja „bezbednosnu pretnju”. Da je ovaj čin čista politička poruka svima onima koji su protiv Putinovog režima, kaže za „Vreme” Peter Nikitin
Ruski državljanin Anton Bobrišev za tri dana (19. oktobra) bi trebalo da napusti Srbiju, prema rešenju koje je donelo Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije, prenosi N1.
Rusu koji je u Srbiji duže od rata u Ukrajini i koji se skućio u zemlji koju smatra svojim domom, MUP je odbio da produži privremeni boravak, a Anton smatra da su razlozi – politički.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je 16. septembra donelo rešenje kojim se odbija zahtev Antona Bobriševa za odobrenje privremenog boravka u Srbiji po osnovu vlasništva nad nepokretnošću. Tri dana kasnije doneto je novo rešenje, kojim MUP ruskom državljaninu daje rok od 30 dana da napusti zemlju.
MUP je u obrazloženju svoje odluke naveo da nadležni organ nije dao saglasnost za boravak po prethodno traženoj proceni „da li boravak stranca predstavlja neprihvatljiv bezbednosni rizik“.
Oglasio se i sam Bobrišev, te rekao da ne zna po čemu predstavlja rizik za Srbiju, u kojoj živi osam godina.
Kako je ispričao, došao je mnogo pre početka rata u Ukrajini i u početku živeo u Beogradu. Kada je rešio da se definitivno skrasi u našoj zemlji, odlučio je da kupi stan, ali ga je cena nekretnina iz Beograda odvela u Pančevo, gde i danas živi.
Srbiju sada smatra svojim domom, a u rodnu Rusiju nije otišao punih šest godina.
Ućutkivanje onih koji govore protiv Putina
Bobrišev veruje da je odluka o njegovom proterivanju politička „kao i u drugim slučajevima protiv Rusa koji ne podržavaju predsednika Vladimira Putina i agresiju na Ukrajinu“.
Peter Nikitin iz Ruskog demokratskog društva u razgovoru za portal „Vremena” otkriva da trenutno pomaže Bobriševu i da zajedno rade na njegovoj odbrani.
„Ovaj čovek nije uradio ništa, osim što je u junu u Pančevu, za rođendan Alekseja Navaljnog, organizovao skup podrške Navaljnom. Tada sam i ja organizovao sličnu akciju u Beogradu, a i u drugim gtadovima širom Evrope je bilo sličnih skupova”, kaže Nikitin i tvrdi da je odluka o proterivanju Bobriševa isključivo političke prirode.
„Sa tačke gledišta BIA-e i nadležnih organa, on predstavlja rizik po bezbednost zemlje. U dotičnom rešenju ne piše ništa,nema obrazloženja zašto Bezbednosno informativna agencija smatra da je njegov boravak ovde bezbednosni rizik, Takvo je bilo i moje rešenje, ali i rešenje koje je dobila Elena Koposova i ostali proterani Rusi”, kaže naš sagovornik.
Naglašava da MUP nije smeo da donese rešenje o proterivanju sve dok traje žalbeni rok na rešenje o odbijanju privremenog boravka, i da je advokat zbog toga uložio žalbu.
Šturo rešenje
Obrazloženje nadležnih organa, ipak, predstavlja zakonsku obavezu izdavaoca rešenja, jer pruža osnovu za odbranu državljana koji je proglašen nepoželjnim. Ovakvo, šturo rešenje, ne ostavlja prostora da Bobrišev to rešenje ospori.
„Oni to obrazloženje drže u tajnosti, pa mi možemo da osporimo samo jednu jedinu rečenicu- da je Anton pretnja po bezbednost zemlje”, kaže Nikitin.
Dodaje da je slično bilo u slučaju Ruskinje Elene Koposove, za koju se samo može pretpostaviti da je identično rešenje dobila jer je stavila svoj potpis na jedno antiratno obraćanje.
„Jasno se vidi da njima smetaju ljudi koji se sa Putinovim režimom ne slažu i spremni su da to govore glasno”.
Izvor:N1
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve