Srbi sa Kosova moraće da prevale dug put ukoliko 17. decembra žele da glasaju na parlamentarnim izborima u Srbiji.
Priština ni ovog puta nije dozvolila da se izbori održe na Kosovu, iako bi morala. Tako je nastala bizarna situacija, da srpski državljani mogu da glasaju na biračkom mestu u recimo Diseldorfu, ali ne mogu u Leposaviću.
Srbi sa Kosova će stoga, moći da glasaju u Vranju, Kuršumliji, Raškoj i Tutinu.
Milica Andrić Rakić iz Nove društvene inicijative iz Kosovske Mitrovice kaže za „Vreme“ da, zbog lošeg iskustva na biračkim mestima prošle godine, mnogo ljudi odustaje od izlaska na izbore.
„Još nema jasnih naznaka kako će se ići na izbore. Mislim da će opštine kao i prošle organizovati prevoz autobusima za radnike institucija koji glasaju pod nekom vrstom pritiska od strane lokalnih lidera“, kaže nam Andrić Rakić.
„Ostali, koji samoinicijativno idu na glasanje, idu u vrlo malim grupama, uglavnom jednim autom, o svom trošku“, dodaje ona.
Izlaznost sve manja
Glavno pitanje je da li Srbi sa Kosova mogu da izdvoje novac i vreme za glasanje.
„Moj izlazak na izbore prošle godine je trajao pet sati. Zbog gužve na graničnim prelazima i glasačkim mestima, zaista je trebalo mnogo vremena“, dodaje Andrić Rakić.
Ona podseća da je prošle godine tako glasalo oko dvadeset hiljada kosovskih Srba, dok je ranije, kad je glasanje bilo moguće na Kosovu, glasalo po pedesetak hiljada.
EU: U neskladu sa duhom dijaloga
Evropska unija reagovala je na odluku kosovskih vlasti da ne dozvole kosovskim Srbima da glasaju na Kosovu rekavši da ona nije u skladu sa duhom dijaloga, principom zaštite prava manjinskih zajednica i izgradnjom poverenja između Kosova i Srbije.
Kako kaže sagovornici „Vremena“, među građanima vlada mišljenje da zabrana glasanja dolazi direktno od Prištine, a da se međunarodna zajednica nije preterano angažovala po ovom pitanju.
Ovo je drugi izborni proces koji organizuje Srbija, a na kojem Srbi sa Kosova neće moći da glasaju u mestima u kojima imaju prebivalište.
Oni su 3. aprila prošle godine predsednika i novi saziv parlamenta birali u jednom od četiri grada u centralnoj Srbiji: Raškoj, Tutinu, Bujanovcu i Kuršumliji.