
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Procenjuje se da oko 90.000 građna sa Kosova ima pasoše koje je izdala Koordinaciona uprava i za koje ne važi bezvizni režim. Bez viza mogu da putuju u zemlje koje nisu priznale nezavisnost kao što su Rusija i Indija
Ako država Srbija ništa ne preduzme, Srbi sa Kosova i Metohije od 1. janara biće jedini građani Srbije koji u zemlje Evropske unije ne mogu da uđu bez viza.
Vizna liberalizacija za Srbiju važi od 2009. godine, ali se to još od tada ne odnosi na Srbe koji imaju prebivalište na Kosovu i Metohiji. Njima je tada uskraćeno putovanja bez viza jer je Evropska unija strahovala od ilegalnih migracija sa Kosova i od toga da Srbija ne može da garantuje tačnost podataka u tim pasošima.
Stari strah EU
Pitanje je da li je nakon što je Evropska unija odlučila da odobri viznu liberalizaciju za Kosovo sve ovo i dalje opravdano.
Za Milicu Andrić Rakić iz organizacije Nova društvena incijativa nije.
Naime, od 2009. godine građanima Srbije sa prebivalištem na Kosovu pasoše izdaje Koordinaciona uprava pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije, a Andrić Rakić podseća da je to bio deo tadašnjeg dogovora o viznoj liberalizacija Srbije i Evropske komisije.
“Ustvari, mislim da su se još 2016. godine stvorili uslovi da Srbija sa Evropskom komisijom pregovara o tome da vizna liberalizacija važi i za pasoše koji su izdati Srbima sa Kosova jer je još tada Evropska komisija donela ocenu da Kosovo ispunjava sve kriterijume za viznu liberalizaciju. Taj argument koji je tada imala EU, taj strah od ilegalne migracije sa Kosova, od 2016. više ne stoji”, napominje Andrić Rakić.
Prema njenim informacije oko 90.000 građna sa Kosova ima pasoše koje je izdala Koordinaciona uprava i u kojim je to jasno naznačeno.
Šta bi bilo rešenje?
Kao rešenje Andrić Rakić vidi da Srbija započne razgovore sa Evropskom komisijom ili da jednostavno građanima sa Kosova izda pasoše u kojima neće stajata da ih je izdala Koordinaciona uprava.
“Nisam sigurna da će država to da uradi jer bi to možda stvorilo problem sa bezviznim režimom. Moguće je da bi EK pravila problem oko toga, tako da sumnjam da će Srbija da se upusti u to da ne bi rizikovala bezvizni režim za 6,8 miliona ljudi koliko ih ima u Srbiji, zarad onih koji prebivalište imaju na Kosovu, a po nekim poslednjim imformacijam njih oko 90.000 ima pasoša Kordinacione uprave”, kaže Andrić Rakić.
Iz kabineta Tajsa Rojtena, poslanika Evropskog parlamenta i autora Sporazuma o viznoj liberalizaciji, potvrđeno je za N1 da se ona odnosi samo na „dokumenta koja izdaje Kosovo“.
Nakon ove vesti Prištinske institucije saopštile su da su spremne da svim Srbima sa prebivalištem na Kosovu po skraćenoj proceduri izdaju kosovske pasoše.
B.G./N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve