Nakon priče o kol centru Srpske napredne stranke koju je Centar za istraživačko novinarstvo (CINS) objavio krajem novembra, Transparentnost Srbija podnela je prijavu Agenciji za borbu protiv korupcije zbog sumnje da je ova stranka prekršila zakone. SNS je negirao ove tvrdnje, a novinarka CINS-a Ivana Milosavljević kaže za “Vreme” da se niko iz Agencije nije ni potrudio da potvrdi ili negira navode koje je javno iznela
Agencija za borbu protiv korupcije odlučila je da nema osnova za utvrđivanje da li je Srpska napredna stranka u toku izborne kampanje povredila odrede Zakona o finansiranju političkih aktivnosti. Odluka je doneta nakon prijave o mogućem kršenju zakona koju je podnela nevladina organizacija Transparentnost Srbija, a na osnovu priče o kol centru SNS-a koju je Centar za istraživačko novinarstvo (CINS) objavio krajem novembra u toku izborne kampanje.
Novinarka CINS-a infiltrirala se tada u kol centrar koji je, navodi se u tekstu, pozivao građane da podrže Srpsku naprednu stranku (SNS), a ova aktivnost povezana je s agencijom za hostese i sumnjom u kupovinu glasova.
CINS je naveo da je Agencija M&Lady, koja se inače bavi promocijama i angažovanjem hostesa, zapravo organizator ovog kol centra, i da kroz grupnu WhatsApp komunikaciju novi članovi dobijaju rasporede za rad, ali i uslove koji uključuju obavezu glasanja za SNS na izborima i dodatnu isplatu ukoliko dokažu da su to zaista učinili.
Bez provere
Autorka pomenutog teksta i novinarka CINS-a Ivana Milosavljević kaže za “Vreme” da se uprkos dokazima koji su objavljeni niko iz Agencije za borbu protiv korupcije nije potrudio da utvrdi da li je došlo do kršenja zakona.
“Mene recimo niko nije kontaktirao da proba da potvrdi navode koje sam ja iznela u tekstu, niti da probaju da dođu do audio i video snimaka koje smo mi objavili. Mogli su takođe da kontaktiraju i Tužilastvo ukoliko su smatarli da postoji neka sumnja za koju ima dovoljno dokaza, ali su prosto doneli odluku da ne pokrenu nikakav postupak”, kaže Milosavljević.
U obrazloženju Agencije za borbu protiv korupcije stoji da tekst CINS-a ne sadrži dovoljno dokaza, te da ne može da bude osnov za pokretanje tužbe. CINS je pisao da su fizička lica, koje je agencija M&Lady angažovala bez ugovora, u prostorijama udruženja nevladine organizacije Centar za edukaciju i razvoj omladine Beograda (CEROB) za svoj rad primila novac u gotovini.
Dodaje se da je visina naknade bila između 3000 i 3500 dinara po danu angažovanja, kao i da su se isplate vršile jednom nedeljno.
Stranka nema ništa sa tim
Agencija za borbu protiv korupcije se u rešenju, koje je objavila Transparentnost Srbija, pozvala na izjavu punomoćnice Srpske napredne stranke koja je, navela da dokazi u prijavi ne ukazuju na to da je SNS na bilo koji način povezan sa agencijom M&Lady, niti sa nevladinom organizacijom CEROB, kao i da stranka nije osnivač agencije, niti je imala poslovnu saradnju sa njom.
U obrazloženju se dodaje da je povodom fotografija i poruka iz Whatsapp grupe, punomoćnica SNS-a navela da stranka nije napravila ovu grupu, te da nije koristila, niti finansirala bilo kakve aktivnosti u vezi sa njom niti ima saznanja da „ova grupa postoji, ko ju je napravio, ko je administrator grupe i šta u njoj piše“.
Punomoćnica SNS je, navodi se u rešenju Agencije, istakla i da SNS ne kontroliše niti može da kontroliše grupe na Whatsapp-u ili nekoj drugoj društvenoj mreži, te da na fotografijama nema prikazanih SNS obeležja, a kada je reč o fotografijama na kojoj je lista sa, kako kaže, navodnim kapilarnim glasovima, ističe da ni oni ne pripadaju SNS-u.
Niko ne zna o čemu je reč
U CEROB-u je, navodi dalje Agencija, rečeno da nemaju nikakve veze sa Srpskom naprednom strankom ili bilo kojom političkom strankom u Srbiji, kao i da im privredni subjekt M&Lady nije poznat niti su imali bilo kakvu poslovnu saradnju sa njima.
S druge strane u rešenju stoji da im je agencija M&Lady odgovorila da nije bila angažovana na bilo kakvim poslovima koji se pominju u prijavi, a „pogotovo ne od strane Srpske napredne tranke“.
U obrazloženju Agencije piše da, imajući u vidu navode punomoćnice Srpske napredne stranke i odgovore CEROB -a i M&Lady, Agencija u ovom postupku ne raspolaže dokazima na osnovu kojih bi na nesumnjiv način bilo utvrđeno da li postoji ili ne postoji povreda odredaba Zakona u ovom slučaju.
Više javno tužilaštvo saopštilo je krajem novembra da smatra da snimak nije dovoljan da bi reagovali po službenoj dužnosti. U odgovoru CINS-u naveli su da Republička i Gradska izborna komisija imaju zakonska ovlašćenja i obavezu da utvrde nepravilnosti i nezakonitosti u izbornom procesu i da, ako nešto utvrde, o tome treba da obaveste Tužilaštvo.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Da bi umirila srednjoškolce, koji su se studentima pridružili na ulicama, vlast im je produžila zimski raspust. Mera, ipak, nije urodila plodom, so obzirom na to da đaci Jovine gimnazije već najavljuju da u školi ostaju i tokom raspusta
Ogromno okupljanje na Slaviji simbol je sve većeg nezadovoljstva među građanima. Dok vlasti umanjuju broj učesnika, protesti dobijaju na značaju, otvarajući pitanja o političkoj artikulaciji i daljoj sudbini pokreta, ocenjuje DW
Veliki protest studenata i građana održan je danas i u Nišu, solidarno sa protestom na Slaviji koji je počeo u isto vreme. Studenti kažu da je ovo najmasovniji protest u Nišu do sada i poručili da će ih biti sve više
Nakon što je sa prijateljima u Predsedništvu okitio jelku, predsednik Srbije je izjavio da je održan „izuzetno veliki skup“, da su „ti ljudi opoziciono orjentisani“ i da je „uvek spreman da čuje šta misle“. Nekoliko sati pre toga, za opoziciju je rekao da su magarci
Subvencionisani stambeni krediti za mlade koje najavljuje Aleksandar Vučić su obmana. Šta se krije iza ove “darežljive” ponude predsednika Srbije usred studentske pobune
Doba sarme i ruske salate neće ugasiti bunt u Srbiji. Na opoziciji je sada da preuzme politički deo posla, napravi dogovor i svim silama traži prelaznu vladu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!