Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Loši životni faktori primoravaju migrante da rizikuju svoje živote na prenatrpanim čamcima kako bi stigli na neko bolje mesto za život. Putovanje iz Afrike do Kanarskih ostrva je samo još jedno u nizu masovnih utapanja u Atlantiku
Španska obalska straža spasila je u blizini Kanarskih ostrva 86 migranata sa čamca koji je nestao pre više od nedelju dana, prenosi „BBC“. Ovo je jedan od tri nestala čamca koji su krenuli iz Senegala sa oko 300 ljudi.
Nakon što je španska humanitarna grupa „Caminando Fronteras“ („Hodajuće granice“) prijavila nestanak, spašeno je 80 muškaraca i šest žena za koje se očekivali da će u ponedeljak veče stići na špansko tlo. I stigli su.
Kako prenose afrički mediji, migrante je spasilački avion doveo u luku Arguineguin na Gran Kanariji gde su im radnici iz „Crvenog krsta“ pružili medicinsku negu.
Preostala dva čamca su 23. juna krenula iz grada Mbur sa oko 100 ljudi, a treći je četiri dana kasnije napustio grad Kafuntin na jugu zemlje sa otprilike 200 ljudi.
Španska pomorska spasilačka služba saopštila je da ne može da potvrdi da li je spašeni čamac jedan od tri prijavljena nestala, ali su za „Asošiejted pres“ rekli da je to plovilo višebojni kanu poznat u Senegalu kao piroga.
Jedna od najsmrtonosnijih ruta
Atlantska migrantska ruta je jedna od najsmrtonosnijih u svetu, sa gotovo 800 ljudi nastradalih ili nestalih samo u prvoj polovini ove godine, navode iz „Caminando Fronteras“.
Jedno od najsmrtonosnijih utapanja migranata u Evropi dogodilo se prošlog meseca u Sredozemnom moru blizu obale Grčke, gde je poginulo više od 500 ljudi. Zbog tragedija su se pojačale kritike prema Evropskoj uniji koja je dokazala da nije sposobna da ih spreči.
Nestali čamci ili nikada nisu pronađeni ili je to učinjeno tek godinama kasnije.
Čamci uglavnom putuju iz Maroka, Zapadne Sahare i Mauritanije, a poslednjih meseci sve češće dolaze iz Senegala odakle je od početka juna na Kanarska ostrva stiglo najmanje 19 čamaca sa više od 7.000 migranata i izbeglica.
Faktori, kao što su loš životni standard, nedostatak radnih mesta, ekstremističko nasilje, politički nemiri i uticaj klimatskih promena primoravaju migrante da rizikuju svoje živote na prenatrpanim čamcima kako bi stigli na neko bolje mesto za život.
A.E./Radio Slobodna Evropa/BBC/Africa news/AP
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve