
Auto-moto savez Srbije
Stanje na putevima: Dobri uslovi za vožnju, nema zadržavanja na granici
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Loši životni faktori primoravaju migrante da rizikuju svoje živote na prenatrpanim čamcima kako bi stigli na neko bolje mesto za život. Putovanje iz Afrike do Kanarskih ostrva je samo još jedno u nizu masovnih utapanja u Atlantiku
Španska obalska straža spasila je u blizini Kanarskih ostrva 86 migranata sa čamca koji je nestao pre više od nedelju dana, prenosi „BBC“. Ovo je jedan od tri nestala čamca koji su krenuli iz Senegala sa oko 300 ljudi.
Nakon što je španska humanitarna grupa „Caminando Fronteras“ („Hodajuće granice“) prijavila nestanak, spašeno je 80 muškaraca i šest žena za koje se očekivali da će u ponedeljak veče stići na špansko tlo. I stigli su.
Kako prenose afrički mediji, migrante je spasilački avion doveo u luku Arguineguin na Gran Kanariji gde su im radnici iz „Crvenog krsta“ pružili medicinsku negu.
Preostala dva čamca su 23. juna krenula iz grada Mbur sa oko 100 ljudi, a treći je četiri dana kasnije napustio grad Kafuntin na jugu zemlje sa otprilike 200 ljudi.
Španska pomorska spasilačka služba saopštila je da ne može da potvrdi da li je spašeni čamac jedan od tri prijavljena nestala, ali su za „Asošiejted pres“ rekli da je to plovilo višebojni kanu poznat u Senegalu kao piroga.
Jedna od najsmrtonosnijih ruta
Atlantska migrantska ruta je jedna od najsmrtonosnijih u svetu, sa gotovo 800 ljudi nastradalih ili nestalih samo u prvoj polovini ove godine, navode iz „Caminando Fronteras“.
Jedno od najsmrtonosnijih utapanja migranata u Evropi dogodilo se prošlog meseca u Sredozemnom moru blizu obale Grčke, gde je poginulo više od 500 ljudi. Zbog tragedija su se pojačale kritike prema Evropskoj uniji koja je dokazala da nije sposobna da ih spreči.
Nestali čamci ili nikada nisu pronađeni ili je to učinjeno tek godinama kasnije.
Čamci uglavnom putuju iz Maroka, Zapadne Sahare i Mauritanije, a poslednjih meseci sve češće dolaze iz Senegala odakle je od početka juna na Kanarska ostrva stiglo najmanje 19 čamaca sa više od 7.000 migranata i izbeglica.
Faktori, kao što su loš životni standard, nedostatak radnih mesta, ekstremističko nasilje, politički nemiri i uticaj klimatskih promena primoravaju migrante da rizikuju svoje živote na prenatrpanim čamcima kako bi stigli na neko bolje mesto za život.
A.E./Radio Slobodna Evropa/BBC/Africa news/AP
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Moji stavovi poznati su svakome tko čita naše novine i portal. Oni, svakako, nisu tajna ni za RTS. Zato me je profesionalno i ljudski pogodilo da moj komentar, u kojem osuđujem tagetiranje urednika i novinara Javnog servisa, ova kuća iskoristi da preko mene zabije nož u leđa „Vremenu“
„Vreme“ je osudilo objavljivanje ličnih podataka i targetiranje novinara i urednika Radio-televizije Srbije, a ne studentsku blokadu RTS-a
U toku je peti dan blokade zgrada Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici u Beogradu i na Košutnjaku. Javni servis je bio prinuđen da promeni programsku šemu, a kako navode, rade u najtežim uslovima do sada. Podneta je i krivična prijava protiv studenata koji blokiraju zgrade RTS-a
RTS je podneo krivičnu prijavu protiv studenata u blokadi koji od 14. aprila blokiraju zgrade u Takovskoj i na Košutnjaku, saopštili su iz javnog servisa
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve