Filozofski fakultet u Beogradu odgovorio je na dopis Ministarstva prosvete kojim se tražilo da se Fakultet izjasni o tome da li se ogradio od izjava profesora Jova Bakića da će građani predsednika Srbije Aleksandra Vučića i njegove pristalice juriti po ulicama.
„Organi Fakulteta nisu dužni da se izjašnjavaju o stavovima i izjavama zaposlenih učinjenih u lično ime, van radnog mesta i u svojstvu građanina“, navodi se u odgovoru Fakulteta koji je potpisao Sinani.
Kako se ocenjuje, zahtev da se organi Fakulteta izjasne o izjavi zaposlenog, datoj u tom svojstvu, bio bi u suprotnosti sa osnovnim načelima savremene demokratske države zasnovane na vladavini prava i predstavljao bi neprimeren pritisak na visokoobrazovnu ustanovu, čija je autonomija garantovana Ustavom.
Fakultet neće zadirati u ličnu sferu pojedinca
Sinani dalje navodi da je pravna, ali i moralna odgovornost za javno iznetu reč individualna i subjektivna, a ne kolektivna i objektivna.
„Fakultet nema pravo, niti nameru, da utvrđuje da li je izjavom zaposlenog, koja nije vezana za njegov radnopravni status, povređen određeni zakon ili drugi propis, nije pozvan da takve izjave ocenjuje i o njima sudi i ne sme protivzakonito da zadire u ličnu sferu pojedinca“, ističe se u odgovoru Fakulteta.
Dekan se dalje u tekstu poziva na odredbe Ustava, zakona i drugih opštih akata, koje se ne smeju prenebregnuti prilikom razmatranja pitanja postavljenih u dopisu Ministarstva.
On je podsetio da Ustav Srbije, kao i Zakon o visokoškolskom obrazovanju, propisuju autonomiju Univerziteta.
Pravo na slobodu izražavanja
Naglašava i da Zakon o radu ne prepoznaje povredu radne obaveze ili radne discipline u slučaju davanja mišljenja i javnog iskazivanja stavova, naročito ukoliko su dati van radnog mesta i van radnog vremena.
Sinani u odgovoru ističe i da Kodeks profesionalne etike Univerziteta u Beogradu navodi da „članovi univerzitetske akademske zajednice imaju pravo na javno istupanje i slobodu izražavanja, uključujući i nastupe pred publikom i u sredstvima javne komunikacije, kao i na slobodno izražavanje stavova u štampanim i elektronski dostupnim materijalima“.
Takođe, u Kodeksu se navodi da „članovi univerzitetske akademske zajednice ne smeju posredno ili neposredno da zabranjuju, ometaju, ograničavaju ili bilo čime uslovljavaju javne nastupe drugih članova akademske zajednice, odnosno slobodu izražavanja u tim nastupima“.
Sinani se nada će se sledeći dopis Ministarstva odnositi na unapređenje uslova rada studenata i zaposlenih na Filozofskom fakultetu, ali i na podizanje urušenog obrazovnog sistema u Srbiji.
Dopis Ministarstva prosvete upućen Filozofskom fakultetu je presedan kakav se još nije desio u akademskoj istoriji Univerziteta u Beogradu.
Z.S./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com