Datum javnog slušanja kandidata za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) biće oglašen 11. juna, a na sednici skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje će 6. ili 7. jula biti glasanje o devet članova tog tela, izjavila je u sredu poslanica Socijalističke partije Srbije Dunja Simonović Bratić.
Simonović Bratić je u Skupštini Srbije podsetila da je u toku ponovljeni izbor Saveta REM, iako je i prvi konkurs bio po svim procedurama, a da je u toku debata predlagača da 47 kandidata svedu na 18.
„Kandidati su na prethodnom javnom slušanja izneli svoje viđenje kako bi radili kao članovi tog tela, a onda kada je krenula atmosfera pumpanja oni su odlučili da daju svoj doprinos povlačeći se iz tog procesa“, istakla je ona.
„Kraj socijalista“
Ona je ocenila da ih, „na njihovu veliku nesreću“ tadašnji premijer Miloš Vučević nije obavestio da će podneti ostavku, „pa je njihova stvar pala u vodu“.
„Neki od njih su ponovo kandidati, pa kako im sad ne smeta kad je proces isti i po istom zakonu“, upitala je ona i istakla da se nada da će „sada biti dostojni da nam ne oduzimaju vreme“.
Simonović Bratić se obratila i poslanicima Zeleno-levog fronta, koji su prvi dan zasedanja govorili da SPS nije prešla cenzus na izborima u Zaječaru i da je to „kraj socijalista“.
Ona je podsetila na scene iz parlamenta kada je profesorka na univerzitetu i poslanica ZLF Jelena Jerinić duvala u vuvuzele, „po nalogu opakog Radomira Lazovića“, govorila o registraciji stranke ZLF, odnosno o tome da tri partije opozicije ne mogu da dobiju 2,98 odsto socijalista u Zaječaru i odluci SPS da odustane od ponavljanja izbora u jednom biračkom mestu u Bujanovcu „kako bi Albanac dobio poslanički mandat“.
„Za vlast su izgleda dobri samo mrtvi Albanci u Batajnici“
Na njeno izlaganje je reagovala poslnica ZLF Biljana Đorđević, koja je rekla da je govor Simonović Bratić bio „sramotan“ i da joj je „teško pala situacija u Zaječaru“.
„Mora i da je dosta neprijatno da uvale vašoj koleginici da sređuje birački spisak, a vas kradu u Zaječaru, kradu i na izborima i u kampanji. A Albanac ima ime i dolazi iz mog Bujanovca, ali vama su izgleda dobri samo mrtvi Albanci u Batajnici“, poručila je Đorđević, zbog čega ju je upozorila predsednica parlamenta Ana Brnabić.
Poslanik Stranke slobode i pravde (SSP) Branko Miljuš ocenio je da se izmenama i dopunama medijskih zakona neće promeniti ništa kada je reč o medijskim slobodama u Srbiji, napominjući da vlast „pokušava da prevari one u Briselu kojima su obećali usvajanje tih zakona“.
„Ne možete da sakrijete da je na rang listi medijskih sloboda Srbija najgora u regionu, a u Evropi je iza nje samo Belorusija. To je posledica političkih pritisaka i zarobljenih institucija, a ove izmene zakona to neće promeniti“, rekao je Miljuš.
On je ukazao i da zakone koji treba da usklade Srbiju sa evropskim zakonodavstnom predstavlja ministar Boris Bratina koji je palio zastavu EU.
„Da li se on odrekao svojih uverenja zbog ministarske fotelje? Bratina je svoj mandat počeo tražeći ideološku diferenciju na RTS. Da li je to njegov stav ili stav Vlade Srbije“, pitao je Miljuš.
„Kriminalna hobotnica“
Radomir Lazović je, odgovarajući poslanici Socijalističke partije Srbije koja ga je nazvala „opakim Radomirom“ rekao da mu je to smešno i poručio da ne poziva na nasilje.
„Ne pozivam na nasilje i svako ko me poznaje, to dobro zna. Ali u državi u kojoj imamo kriminalnu hobotnicu na vlasti zajedno sa satelitima koji se predstavljaju kao socijalistička a zapravo su kleptomanska partija, morate pružati otpor svuda“, rekao je Lazović.
Dodao je, osvrćući se na izbore u Kosjeriču i Zaječaru, da je SPS nestala.
„Gde ste? Nestadoste! Gotovo je. Doviđenja, idite barem časno, povucite se. Ne postojite, nema vas ni u Kosjeriću ni u Zaječaru. To su možda mali gradovi za ‘Veliku Srbiju’ koju ste propagirali, ali za nas su važni“, rekao je Lazović.