Danas u Pragu počinje prvi samit u okviru Evropske političke zajednice, ideje koju je lansirao francuski predsednik Emanuel Makron. Na njemu bi trebalo da učestvuju države članice Evropske unije, države kandidati i potencijalni kandidati. Pozivi su upućeni na adrese 44 državnika, a još uvek je pod znakom pitanja dolazak turskog predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana.
Sastanak će početi u 13 časova a moći će da se prati uživo. Na sastanku u Praškom dvorcu u fokusu će biti pitanja mira i bezbednosti, kao i ekonomske energetske situacije. Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel istakao je da je cilj okupljanja evropskih lidera da se na „ravnopravnoj osnovi radi zajedno na promovisanju dijaloga i saradnje o pitanjima od zajedničkog interesa“, ali i da se „ojača bezbednost, stabilnost i prosperitet Evrope u celini“.
Evropska politička zajednica koncept je francuskog predsednika Emanuela Makrona predstavljen u njegovom govoru na Dan Evrope. U ovom trenutku jasnije je šta ta zajednica neće biti, nego kako će tačno izgledati. Zna se da neće biti nikakva nova međunarodna organizacije, ali u kontekstu politike proširenja – neće biti nikakva zamena za postojeći proces pristupanja EU država kandidata i potencijalnih kandidata. Ona bi trebalo da bude platforma za dijalog onih država evropskog kontinenta koje dele zajedničke vrednosti i koje se suočavaju sa zajedničkim pretnjama.
Sastanku evropskih lidera prisustvovaće i predsednik Srbije Aleksandar Vučić. On će ujedno biti i jedini predtsvanik zemlje za tim stolom koja nije uvela sankcije Rusiji. Da mu zbog toga nije prijatno da sedi sa evropskim liderima, Vučić je rekao i u subotu tokom otvaranja gasnog interkonektora u Sofiji gde je prisustvovala i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Iako se spekulisalo ovih dana da će sa samita u Pragu biti poslata poruka Vučiću da će Srbija morati da se uskladi sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU, što uključuje i sankcije Rusiji, tako nešto malo je verovatno, makar u formalnom delu. Sastanak će se održati na najvišem političkom i diplomatskom nivou, pa je malo prostora za takvu vrstu poruka.
Kako je saopštio predsednik Evropskog saveta, nakon sastanka neće biti ni zajedničke deklaracije, niti bilo kakvog pisanog dokumenta. Ideja je da se izbegnu bilo kakve trzavice između evropskih lidera, s obzirom na to da je teško uskladiti stavove 44 države. Upitno je da li će biti i konferencije za medije nakon sastanka.
Prag, prestonica Češke koja do 1. decembra predsedava Evropskom unijom, centar je kreiranja evropske politike ovih dana. U petak će tamo biti održan i sastanak lidera država članica Evropske unije, na kome se očekuje neformalna diskusija o uvođenju novog paketa sankcija Ruskoj Federaciji.
S.P./RSE/FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com