Kako RTS saznaje diplomatskim izvorima u Briselu, zemlje članice EU ponovo nisu postigle dogovor o otvaranju klastera 3 u pregovorima sa Srbijom. Ni treći sastanak na nivou ambasadora na ovu temu nije doveo do neohodnog konsenzusa. Mađarska, kao predsedavajuća EU, najavljuje da će se debata o ovom pitanju nastaviti i sledeće nedelje. Vremena za dogovor je sve manje, jer bi međuvladina konferencija o otvaranju klastera, ako je bude, trebalo da bude održana u nedelji između 16. i 20. decembra.
Prema diplomatskim izvorima, pozicije zemalja članica nisu se bitno promenila u odnosu na prethodnu debatu.
Na prošlom sastanku je sedam zemalja, među njima baltičke i skandinavske zemlje, Holandija i Hrvatska, odbacilo predlog mađarskog predsedavanja da se zapocne procedura za otvaranje klastera 3.
Kao glavne razloge za odbacivanje, zemlje članice su ukazale na neusklađenost Srbije sa spoljnom politikom EU i sankcijama prema Rusiji, nejasno geopolitičko opredeljenje Beograda, probleme u vladavini prava, kao i odnosima sa Prištinom.
Zemlje koje podržavaju otvaranje klastera navode da treba prihvatiti ocenu Evropske komisije prema kojoj Srbija ispunila tehničke kriterijume.
Ističu da bi to poslalo pozitivan signal regionu i približilo Srbiju Evropskoj Uniji. Neke od njih upozorile su da nece moći da prihvate korake za druge zemlje, ako se ne postigne sporazum o Srbiji.
Non-pejper sa listom koraka
Diplomatski izvori prenose da je Srbija, zemljama članicama uoči prethodne debate dostavila takozvani non-pejper sa listom koraka koje namerava da preduzme u kratkom roku da bi podstakla odluku o otvaranju.
Među koracima koji su najavljeni za početak decembra su pokretanje procedure za izbor novog saveta REM-a, revizija biračkog spiska u skladu sa preporukama ODIHR-a, uvođenje viza za treće zemlje u skladu sa viznom politikom EU, puna operativnost gasnog interkonektora sa Bugarskom.
Prema izvorima RTS-a, naredna debata o otvaranju klastera mogla bi da bude održana 11. decembra.
Vremena za dogovor je sve manje, jer bi međuvladina konferencija na kojoj bi bio otvoren klaster trebalo da se održi u nedelji između 16. i 20. decembra.
U diplomatskim krugovima govori se i o mogućem održavanju „političke“ međuvladine konferencijie, na kojoj bi delegacije Srbije i EU razmenile političke poruke, dok bi otvaranje klastera bilo pomereno za prvi kvartal sledeće godine.
Poslednji korak u pregovorima Srbija je napravila još u decembru 2021. godine.
Na stolu je sada klaster 3 „Konkurentnost i inkluzivni rast“, u kojem je grupisano osam poglavlja, od kojih je pet ranije već otvoreno, pre nego što je novom metodologijom uveden koncept klastera.
Na otvaranje čekaju poglavlje 10 – Informatičko društvo i mediji, 16 – Poreska politika i 19 – Socijalna politika i zapošljavanje.
Već viđeno
Podsetim, kako je Vreme pisalo, ovakav ishod se mogao naslutiti još pre 10 dana, kada je iz Brisela procurila vest da su male šanse za otvaranje Klastera 3 u pregovorima Srbije i Evropske unije.
Kako je tada navedeno, razlog tome je što su pojedine članice EU izrazile zabrinutost zbog odnosa Srbije sa Rusijom, nedostatka napretka u vladavini prava, slobodi medija i dijalogu sa Kosovom.
Bilo je nekih država koje su zahtevale odgovornost za napad u Banjskoj u septembru 2023 godine.
Izvor: RTS