Kompanija Rio Tinto će, ukoliko joj bude omogućeno da nastavi sa realizacijom Projekta Jadar, podneti menicu, bankarsku garanciju ili korporativnu garanciju za sanaciju i rekultivaciju eventualno degradiranog zemljišta usled eksploatacije, ali ne želi da navede kolika će biti visina te garancije ili osiguranja, piše Nova ekonomija.
U nacrtu Studije o proceni uticaja na životnu sredinu koji je platila kompanija Rio Tinto navdeno je da su prisutni rizici po okolinu od budućeg rudnika prisutni.
Naglašeno je da je pitanje visine bankarske garancije koju će Rio Tinto ponuditi državi kao osiguranje za slučaj ekološkog zagađenja, možda i jedan od najpouzdanijih pokazatelja koliko je ta kompanija spremna da plati u slučaju zagađenja, odnosno koliko sama veruje u bezbednost sopstvenog projekta.
„Važeći zakoni propisuju obavezu investitora na osiguranje u slučaju odgovornosti za potencijalnu štetu učinjenu trećim licima, kao i obavezu investitora da uz zahtev za izvođenje rudarskih radova podnese menicu, bankarsku garanciju ili korporativnu garanciju za sanaciju i rekultivaciju eventualno degradiranog zemljišta usled eksploatacije. Kao i uvek, kompanija Rio Sava Exploration (Rio Tinto) će svakako ispoštovati ove zakonske obaveze, u slučaju da bude u mogućnosti da nastavi sa realizacijom Projekta Jadar“, navela je kompanija Rio Tinto u dopisu upućenom Novoj ekonomiji.
Ipak, kompanija Rio Tinto nije želela da navede kolika će biti visina te garancije ili osiguranja.
I baterijski pasoš je garancija
Iz kompanije Rio Sava uveravaju da dodatnu garanciju za ekološku sigurnost projekta predstavlja činjenica da u Evropskoj uniji (EU) neće moći da prodaju nijedan materijal iz Srbije ukoliko ne budu ispunenjeni uslovi za takozvani baterijski pasoš.
To se odnosi na bilo koji oblik litijum-karbonata ugrađenog u baterije, a baterijski pasoš EU će početi da primenjuje od 2027. godine.
U pitanju je regulativa po kojoj će kompanije koje žele da prodaju baterije u EU, morati da sprovedu detaljno ispitivanje čitavog lanca njihove nabavke i proizvodnje kako bi se predupredili ekološki rizici. Svi tako dobijeni podaci moraće da budu učinjeni javno dostupnim.
„To je svakako veoma jaka garancija jer bismo u suprotnom uložili milijarde dolara u realizaciju projekta, a ne bismo mogli da ostvarimo nikakav prihod ukoliko ne ispunimo standarde zaštite životne sredine EU“, kažu iz Rio tinta.
S druge strane, postoji opravdana bojazan da bi zbog velikog broja kineskih kompanija koje su takođe vezane za ovaj projekat, moglo da se dogodi da umesto u EU litijum završi na drugim tržištima, za koja baterijski pasoš nije potreban.
Hrabra, ali uzaludna borba opozicije
U četvrtak završena sednica Skupštine Srbije na kojoj su poslanici opozicije glatko odbili da glasaju za Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarenju i geološkim istaživanjima, očigledno je dala dodatni elan kompaniji Rio Tinto.
Poslanici opozicije, koji su zakon i predložili, neumorno su ponavljali da je Projekat Jadar opasan za životnu sredinu i da nema ekonomsko uporište.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović odgovorila je na to da se i dalje nastavlja iznošenje neutemeljenih informacija vezanih za Projekat Jadar.
Ona je odgovarajući na izlaganje predlagača Danijele Nestorović iz Ekološkog ustanka, istakla da se manipuliše građanima i da se oni obmanjuju u smislu broja stanovnika na koje će rudnik imati uticaja.
„Nemojte to da radite. Plašite narod, zastrašujete narod i to nastavljate da radite. Ponoviću još jednom. Tačan podatak je da projekat utiče na 52 stalno naseljena domaćinstva, od kojih je 51 Rio Tintu prodalo svoja domaćinstva, odnosno zemlju“, rekla je Đedović Handanović.
Ona je ocenila da predlog opozicije nije u skladu sa Ustavom, zakonima i načelima.
„Nije u skladu ni sa strateškim ni sa ekonomskim interesima Republike Srbije. Stoga je predlog Vlade Republike Srbije Narodnoj skupštini da ne prihvati predlog“, rekla je ministarka neposredno pre glasanja o predlogu opozicije.