
Predsednik Srbije
Na putu ka Moskvi: Vučićev avion sleteo u prestonicu Rusije
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Između dva popisa stanovništva, za više od šest odsto povećan je broj onih sa višim i visokim obrazovanjem, a četiri odsto je više i onih koji su završili srednju školu
Završeni su rezultati popisa stanovništva organizovanog u Srbiji krajem prošle godine, koji se odnose na obrazovanje i na pismenost.
Obrazovanje: Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, najviše Srba završilo je srednju školu – 53,1 odsto. Samo osnovnu školu završilo je 17,8 odsto, višu ili visoku školu 22,4 odsto, a 6,3 odsto nije završilo ni osnovnu školu.
Najviše stanovnika sa višim i visokim obrazovanjem zabeležen je u beogradskim opštinama Vračar (61,8 odsto), Novi Beograd (50,4), Savski venac (53,7) i Stari grad (59,0), a najmanje ih je u opštinama Malo Crniće (5,6), Žabari (6,1) i Gadžin Han (6,6 odsto).
U periodu između dva popisa značajno je povećan udeo lica sa višim i visokim obrazovanjem – sa 16,24 odsto koliko ih je bilo 2011. godine, popeo se na 22,44 odsto, a četiri odsto je više i onih koji su završili srednju školu.
Procenat starijih od 15 godina bez školske spreme i sa nepotpunim osnovim obrazovanjem smanjen je više nego duplo: sa 13,68, na 6,3 odsto.
Pismenost: Od ukupno 6.014.873 stanovnika Srbije starijih od deset godina, pismeno je 5.976.917 (99,37 %), a nepismeno 37.956 (0,63 %). Više od polovine nepismenih ima 65 i više godina.
Posmatrano po opštinama, najveći udeo nepismenih je u opštinama Bujanovac (3,6 odsto), Petrovac na Mlavi i Nova Crnja (2,7), Bojnik (2,6) i Plandište (2,3 odsto).
Više je žena sa visokim obrazovanjem., kao i onih koje su nepismene.
Kompjuterska pismenost: Od 5.691.551 stanovnika starijih od 15 godina, kompjuterski je pismeno 45,73%, rad na računaru delimično poznaje 29,62%, dok je 24,19% kompjuterski nepismeno.
Кompjuterski pismena lica su ona koja umeju da obavljaju tri osnovne aktivnosti na računaru (kompjuteru, tabletu, mobilnom telefonu), i to: obradu teksta i kreiranje tabela, pretraživanje informacija na internetu i elektronsku komunikaciju.
S.Ć./FoNet/Euronews
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
U Srbiji, Viber je postao mnogo više od aplikacije za dopisivanje – za mnoge građane on je postao i izvor problema. Od početka protesta u zemlji, poruke iz roditeljskih i aktivističkih grupa sve češće završavaju u tabloidima, a njihovi autori – na saslušanju u policiji
Vlasnica kluba sa Ibice tvrdi da je jedan srpski diplomata za samo jednu noć potrošio 155.000 evra na provod
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve