Sukob u Kraljevu
Demonstranti gađali prostorije SNS jajima
Na protestu u Kraljevu demonstranti jajima zasuli prostorije Srpske napredne stranke
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) pozvalo je danas poslanike Skupštine Srbije da iz Predloga Zakona o javnom informisanju i medijima izmene članove 39. i 41. tako da ostanu isti kao u važećem Zakonu o javnom informisanju i time omoguće da Srbija dobije osnovni medijski zakon koji su podržala sva relevantna i reprezentativna udruženja
U saopštenju Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) navodi se da je važeći Zakonu o javnom informisanju u potpunosti usklađen sa Strategijom razvoja sistema javnog informisanja za period 2020-2025.
Sporni članovi Predloga Zakona o javnom informisanju i medijima (ZJIM) legalizuju povratak državnog vlasništva u medije, što je u suprotnosti sa ciljevima i merama Medijske strategije, i sprečavaju stvaranje funkcionalnog, održivog i fer medijskog tržišta zaštićenog od političkog uticaja.
Međutim, dva sporna člana od kojih vlast nije htela da odustane, poništavaju mnoga dobra rešenja i unapređenja koji novi medijski zakoni donose i mogu da budu pogubni za medijsko tržište i slobodu izražavanja, ističe NUNS.
Udruženje naglašava da je „od prve naznake povratka državnog vlasništva u medije, Koalicija za slobodu medija, čiji je NUNS član, oštro i beskompromisno kritikovala tu nameru vlasti i pozivala je da ostane privržena merama i ciljevima iz Medijske strategije, usvojene na sednici Vladi Srbije u januaru 2020. godine.
Predlog Zakona javnom informisanju i medijima koji je usvojen na Vladi Srbije je prvi otvoreno revizionistički zakon, koji se vraćanjem države u vlasništvo medija istovremeno suprotstavlja evropskim standardima i posle 25 godina vraća na početnu tačku tranzijicije, rekla je za N1 Snježana Milivojević, profesorka Fakulteta političkih nauka u Beogradu u penzji.
Kombinovani atak na slobodu medija
Kako je rekla, sa dve ključne stvari – povratkom države u vlasništvo medija i odbranom politički zavisnog i nekompetentnog REM-a, usvajanje novih medijskih zakona je ustvari „kobminovani atak na slobodu medija“ i da joj deluje da to nisu svi shvatili ozbiljno.
„Ovaj zakon omogućava Telekomu da postane centar buduće državne medijske i propagandne mašine. Čini mi se da su u pitanju mnogo veće ambicije od legalizovanja onoga što Telekom već ima i da se planira nova ekspanzionistička faza u uticaju vlasti na medije. Telekom već ima razne medijske operacije od zabavnih i sportskih do Euronewas-a i Bloomberg TV, a sada će moći da ima i još specijalizovanih i informativnih kanala. Telekom je veliki oglašivač što znači da će i finansijski moći da usmerava razvoj medjskog tržišta, kanališući svoj ogromni budžet za oglašavnje ka bliskim medijima i ostavljajući sve one koji nisu povezani ili su kritični prema vlastima bez ovih prihoda“, kaže Milivojević.
Podsetimo, Vlada Srbije je u petak usvojila nove zakone o elektronskim medijima i o javnom informisanju i medijima. Novim zakonom o javnom informisanju omogućeno je da Telekom koji je u većinskom vlasništvu države osniva medije preko drugih firmi, što je u suprotnosti sa važećom Medijskom strategijom prema kojoj država neposredno ni posredno ne može biti u vlasništvu medija. Novim Zakonom o elektronskim medijima predviđeno je da Savet REM nastavi rad u sadašnjem sastavu još godinu dana.
Z.S/Fonet/N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Na protestu u Kraljevu demonstranti jajima zasuli prostorije Srpske napredne stranke
Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske savetovalo je građanima da odlože sva neophodna putovanja u Srbiju zbog „neprimerenih postupaka“ prema hrvatskim državljanima. Među preporukama su oprez, izbegavanje gužvi i kontakt s ambasadom u slučaju potrebe
U duhu solidarnosti, Vreme i Nedeljnik podržavaju generalni štrajk na koji su pozvali studenti u blokadi
Nekada poznato po živopisnom duhu i industriji, Vranje sada beleži masovan odlazak stanovnika. Siromaštvo, niske plate i loši uslovi rada uzeli su svoj danak, dok grad ostaje zarobljen u vrtlogu političkih i ekonomskih problema. Dok se sarme i suvo meso nude gostima, mnogi Vranjanci jedva sastavljaju kraj s krajem
„Prosvetnim radnicima se praktično savetuje da krivotvore ocenjivanje. Ocena mora da bude uneta u roku od osam dana od dana kada je zaslužena i da bude javna“, kaže za „Vreme“ predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije Dušan Kokot
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve