„Okupili smo se jer je situacija u firmi kao i u državi. Ništa nije bolje", rekao je jedan od pobunjenih radnika za „Vreme". Radnici GSP-a su zajedno sa građanima i studentima šetali od tog pogona na Dorćolu do Skupštine Beograda gde su predali svoja četiri zahteva
Radnici Gradskog saobraćajnog preduzeća (GSP) okupili su se ispred direkcije GSP-a na Dorćolu, a zatim su sa građanima, studentima i aktivistima stigli do Skupštine grada Beograda gde su predali svoje zahteve.
Pre toga, vozači Gradskog saobraćajnog preduzeća, iz pogona Dorćol, okupili su se ispred pogona zahtevajući od gradonačelnika Beograda, predsednika Skupštine grada i v.d. Direktora Sektora za javni prevoz ispunjenje četiri zahteva.
Okupljene rednike GSP-a su podržali i studenti u blokadi koji su im se priključili u povorci.
Uz uzvike: „Generalni štrajk” i „Studenti uz radnike” kolona je išla centralnim gradskim ulicama.
Foto: Vreme / Katarina StevanovićRadnici GSP-a ispred Skupštine grada
„Nadam se promenama. Ovo je počelo sve od studenata i dok ima ove energije, da iskoristimo sve ovo što se dešava. Okupili smo se jer je situacija u firmi kao i u državi. Ništa nije bolje“, rekao je jedan od pobunjenih radnika za „Vreme“.
Dodao je da su se radnici odlučili za protest kada je potvrđena informacija da je trolejbuski pogon ovog preduzeća planiran za ukidanje.
„Danas protestujemo mi, sutra drugi deo firme, i tako će deo po deo GSP-a štrajkovati. Oni imaju plan da ukinu trolejbuse, a ovaj protest je poruka njima da to ne čine“, istakao je jedan od radnika na ovom protestu.
Foto: Vreme / Katarina StevanovićRadnici GSP-a ispred Skupštine grada
„Danas smo ovde došli da podržimo radnike GSP-a, jer je međusobna splidarnost jedino što nas može spasiti u ovo vreme”, navodi za „Vreme“ studentkinja Filološkog fakulteta u Beogradu.
Među onima koji su sa radnicima GSP-a su i aktivisti organizacije „Vratimo trolu 28″.
„Izašli smo da podržimo zahteve GSP-a. Oni su se sami okupili, bez sindikata i napravili su faktički plenum. Podržavamo ih i imamo zajednički cilj”, rekao je za Vreme davor Stupar iz ove organizacije.
Prvi zahtev je, kako su naveli, obustava svih aktivnosti grada Beograda u vezi sa ukidanjem trolejbuskog podsistema, odustanak od realizacije javno-privatnog partnerstva i stavljanje van snage Odluke o usvajanju samoinicijativnog predloga projekta javno-privatnog partnerstva koju je donela Skupština grada na sednici održanoj 25. decembra 2024. godine, a kojom je usvojen predlog privatnog prevoznika „Strela“ iz Obrenovca da se gradski trolejbusi zamene privatnim elektroautobusima.
Foto: Vreme / Katarina StevanovićStudenti i radnici zajedno u protestnoj koloni
Drugim zahtevom se traži garancija grada Beograda i njegovih čelnika da će trolejbuski depo „Dorćol“ ostati na korišćenje GSP-u i da trećem licu neće biti ustupljen na korišćenje ili obavljanje delatosti.
Treći zahtev je da Grad Beograd odobri hitno raspisivanje tendera za kupovinu novih 100 savremenih trolejbusa za potrebe GSP „Beograd“, kako bi se trolejbuski vozni park gradskog prevoza u potpunosti obnovio.
Poslednji, četvrti zahtev, odnosi se na preispitivanje opravdanosti i zakonitosti postojećih ugovora kojim su GSP „Beograd“ oduzete gradske linije i linije sa poteza „100“, „300“, „400“ i „700“ i ustupljene privatnim prevoznicima u poslednjih godinu dana.
Foto: Vreme / Katarina StevanovićProtest kod pogona „Dorćol“
„Za trole – za moderan javni prevoz“
Sindikati podsećaju da je deset sindikata, udruženja građana i stručnih organizacija u januaru pokrenulo akciju „Za trole – za moderan javni prevoz“, kojom se traži hitna obustava javno-privatnog partnerstva, kupovina novih savremenih trolejbusa, ali i da trolejbusi ostanu u okviru javnog gradskog prevoznika i da se ne ustupaju privatnim prevoznicima koji nemaju nikakvo iskustvo sa elektrovozilima za razliku od GSP-a.
Takođe je traženo i da Grad Beograd u potpunosti uključi stručnjake sa Saobraćajnog fakulteta i sve zainteresovane strane u odluke koje se tiču daljeg razvoja trolejbuskog podsistema i širenje mreže, što je u skladu sa već donetom strategijom Grada Beograda.
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić krajem decembra je najavio ukidanje trolejbusa, jer, kako je naveo, „koče razvoj grada“. Kao zamenu za ova vozila grad Beograd će preći na električna vozila.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Predstavnici stranaka u Bundestagu su u razgovoru za DW osudili nasilje nad studentskim protestima u Beogradu. Ali su istovremeno ukazali i na opasnost od nacionalističkih tonova koji su se mogli čuti na protestima
Na pojedinim mestima zabeleženi su sporadični incidenti, „pri čemu je policija postupala u skladu sa zakonom“, saopštio je MUP. Prema najavama, blokade širom Srbije nastavljaju se i subotu
Inženjeri za stručni nadzor za deonicu puta od Pakovraća do Požege odbili su da potpišu dokumente bez kojih je nemoguće da građevinski inspektori izdaju potvrdu da je deonica završena
Pojedini Novosađani tvrde da imaju saznanja da je pokrenuto više od 250 prekršajnih postupaka protiv učesnika protesta 8. decembra 2024. u tom gradu, i da su u više slučajeva već donete osuđujuće presude i to bez prisustva okrivljenih ili njihovih advokata
Ima navoda o nezakonitoj i prekomernoj upotrebi sile prilikom hapšenja demonstranata, saopštile su organizacije Amnesti internešnal i Civil rajt difenders
Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina
Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda
Generacija koja vodi ovu pobunu prihvata razlike kao deo svog horizonta normalnosti, nešto prirodno i podrazumevano. Otuda je njihov patriotizam čist, nimalo nalik toksičnom nacionalizmu iz devedesetih
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!