Izgradnja puta Rum-Šabac-Loznica poskupela je za 100 miliona evra, kao da se probijaju Alpi, upozorila je Tatjana Marković Topalović potpredsednica stranke Srbija centar. Pita i zašto u Informaciji o radu nisu uključene i avio kompanije Željka Mitrovića i Nikole Petrovića
„Vlast planira da se ponovo zaduži za potrebe finansiranja projekta puta Ruma-Šabac-Loznica, i to za 26,7 milijardi dinara“, upozorila je danas Tatjana Marković Topalović potpredsednica stranke Srbija centar.
„Početna vrednost projekta bila je 467 miliona, da bi se volšebno pojavila suma koja je za 100 miliona evra veća i koja je potvrđena 10. novembra 2023. godine“, navela je Marković Topalović, dodajući da samo obrade tih novih kredita koštaju 682.000 evra.
Prema njenim rečima, to znači da izgradnja 54 kilometara tog puta po kilometru košta oko 5,5 miliona evra.
Mi nemamo Alpe
„Izgleda kao da probijamo Alpe, a na ovom putu nema takvih tegoba“, kazala je Marković Topalović na Odboru za prostorno planiranje u Skupštini Srbije.
Govoreći o planiranom zaduživanju kod stranih banaka, ona je naglasila da „to nije domaćinsko ponašanje države prema svojoj zemlji“.
„To je kompletno nedomaćinsko ponašanje i prema novcu koji nije naš. To su krediti sa kamatom koja je duplo veća od referentne kamatne stope Narodne banke Srbije“, tvrdi Marković Topalović.
Osvrnuvši se na planirano kopanje litijuma u dolini Jadra, poslanica Srbija centra kazala je da je o toj temi trebalo da se diskutuje na Odboru.
„Na samo nekoliko kilometara vazdušnom linijom od planiranog puta Ruma – Šabac – Loznica doći će nam sumpor i milioni tona eksploziva, odvoziće se litijum. To je trenutno najvažnija tema koja je trebalo da se otvori i na ovom odboru, kao i na Odboru za ekologiju koji se nije sastao od 1. aprila“, rekla je Marković Topalović.
Gde su tri privatne avio kompanije
Ona je od predstavnika Ministarstva građevinarstva zatražila objašnjenje zbog čega u Informaciji o radu, u delu koji se tiče vazdušnog saobraćaja, nisu uključene tri privatne kompanije od kojih je jedna u vlasništvu Nikole Petrovića, a kod druge dve je suvlasnik Željko Mitrović.
„To su tri kompanije koje su prevozile i predsednika Aleksandra Vučića i sportske reprezentacije. Početkom marta otkrivena je afera da su lažno evidentirale trajanje letova i nisu obavljale tehničke preglede. Samim tim su uštedele novac, pa je na godišnjem nivou za 19 aviona ušteđeno nekoliko miliona evra“, navela je Marković Topalović.
Dodala je da ne samo što su uštedeli taj novac, nego su apropo ušteđenog novca napravili antidamping cene koje su bile dva to tri puta jeftinije u odnosu na konkurentne avio kompanije.
Napomenula je da se o toj aferi oglasila i Evropska agencija za bezbednost vazdušnog saobraćaja, kao i Evropska unija.
„U avionima je prevožen sumnjiv teret i osobe koje su se nalazile na međunarodnim poternicama“, kazala je Marković Topalović.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Iako su neki kolektivi odlučili da od utorka nastava u beogradskim gimnazijama ponovo krene, učenici ne odustaju od blokada. Predsednica Foruma beogradskih gimnazija Ana Dmitrijević poručuje da će profesori sutra ući u učionice – ali vrlo verovatno u prazne.
Zaposleni u RTS okupljeni u inicijativi „Naš pRoTeSt" zahtevaju hitno objavljivanje imena odgovornih urednika koji donose odluke o sadržaju programa tokom blokade zgrade. Traže i odgovor na pitanje – zašto je veći deo redakcije potpuno isključen iz rada?
Prethodnih dana na društvenim mrežama pojavio se nalog sa imenom Đura Macuta. Nalog je lažan, saopštila je Vlada, jer novi premijer Srbije nema nijedan. Da li je to za pohvalu ili za pokudu, s obzirom na njegovu političku funkciju
Lista pretnji vlasti studentima u blokadi samo se širi - krivične prijave, optužbe za nasilništvo, kršenje zakona, maltretiranje žena... Ali, ništa im se ne prima, RTS ne radi normalno, a policija ne reaguje. Da li je to dokaz nemoći države?
Ko osuđuje režimsko targetiranje ljudi iz medija, nevladinog sektora, opozicije i univerziteta, ne sme pristati ni na ova uperena protiv urednika i novinara RTS-a
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!