
Nakon incidenata u Skupštini Grada
Privedeni Vladan Slavković i Ivan Matović u Kraljevu
Nakon incidenata u Skupštini grada Kraljeva, privedeni su Vladan Slavković, odbornik Lokalnog fronta, i Ivan Matović iz Udruženja starosedelaca
Ako se psuje u javnom prostoru, i ako neko to prijavi, sledi prekršajna kazna. Tako je po zakonu. Međutim, kad bi se poštovao ovaj zakon, cela Srbija bi bila u zatvoru
Zagrepčanka Sanja (39) psovala je bivšeg supruga na ulici, u prisustvu njihovog maloletnog deteta. Rekla mu je „lopove, đubre, svinjo debela, razbiću te“, i zato je proglašena krivom.
Prekršajni sudija u Zagrebu, je uvažio tvrdnju njenog bivšeg supruga da mu njene reči prouzrokovale povredu dostojanstva i uznemirenost, zaključio da je ona „u prisustvu deteta izvršila nasilje u porodici“ i kaznio je sa 926 evra.
Bivši Sanjin suprug je dobio proces najviše zahvaljujući svedoku, svojoj devojci, koja je bila prisutna i sve potvrdila.
Sud je dobio još jednu prekršajnu prijavu o istom događaju, Sanjinu, u kojoj piše da joj je bivši suprug tog istog dana rekao „Ne smeš da dođeš u ulicu, šta radiš tu, glupa si, maloumna“. Međutim, nije imala svedoka koji bi to potvrdio, pa je sudija njenog bivšeg oslobodio.
I u Srbiji je moguće završiti na sudu zbog psovke u javnom prostoru. Krivično gonjenje za uvredu preduzima se po privatnoj tužbi. Dakle, tek ako opsovani tuži psovatelja za uvredu, može biti pokrenut krivični postupak.
Postupak se vodi po Zakonu o javnom redu i miru, a za taj prekršaj je propisana novčana kazna od 20.000 do 100.000 dinara ili kazna zatvora.
Ovim Zakonom se ne uređuje medijski prostor, zato što se društvene mreže i mediji ne smatraju javnim prostorom. Takođe, krivično delo klevete u našem zakonu je godinama ukinuto, a govor mržnje nije krivično delo osim ako sadrži pretnje ili detalje koji se mogu podvesti pod krivično delo izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
Povodom informacije o Sanji iz Zagreba, u jutarnjoj emisiji TV Prva emitovan je prilog sa dva sagovornika, stručnjaka za ovu temu, i anketa među građanima. Zaključak je da je psovka u Srbiji deo tradicije, što dokazuju Vukov Rječnik, narodne umotvorine, književna, filmska, pozorišna, i muzička dela, a pre svega Narodna skupština. Zato, iako naš zakon prepoznaje psovku i iako je ne treba podržavati zato što je prati mržnja ili neka njoj slična agresivna emocija, na psovku se u ovdašnjim granicama ipak gleda sa simpatijom i razumevanjem.
S.Ć.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Nakon incidenata u Skupštini grada Kraljeva, privedeni su Vladan Slavković, odbornik Lokalnog fronta, i Ivan Matović iz Udruženja starosedelaca
Viši sud u Beogradu osudio je Ivana Stanišića na osam meseci uslovne kazne zbog nasilničkog ponašanja na javnom skupu ispred Fakulteta dramskih umetnosti, održanom u znak sećanja na žrtve nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu. Presuda je doneta na osnovu sporazuma o priznanju krivice.
Profesorka sociologije Jovine gimnazije u Novom Sadu Marija Vasić koja je posle dva meseca pritvora stupila u štrajk glađu i žeđu prebačena je u zatvorsku bolnicu. Njen suprug i njena kuma za „Vreme“ govore o Mariji, svojim brigama i kroz šta sve prolaze
Vlasnik kompanije „Eagle Hills“, investitora Beograda na vodi, izjavio je da je pravio greške pri izgradnji tog projekta. „Državi (Srbiji) uplaćujemo 200.000 evra dnevno, smešne su ocene da plaćamo šest miliona evra godišnje“, rekao je Mohamed Alabar
Pripadnici obezbeđenja Skupštine grada Kraljeva brutalno su nasrnuli na opozicione odbornike, što je po svemu sudeći prvi takav slučaj razračunavanja sa neistomišljenicima režima
Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva
Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve