![](https://vreme.com/wp-content/uploads/2025/02/Topola_studenti_01-309x232.jpg)
„Sretnimo se na Sretenje“
Odakle sve studenti dolaze u Kragujevac
Studenti iz cele Srbije pešače do Kragujevca gde će 15. februara biti održan skup „Sretnimo se na Sretenje“
Ako se psuje u javnom prostoru, i ako neko to prijavi, sledi prekršajna kazna. Tako je po zakonu. Međutim, kad bi se poštovao ovaj zakon, cela Srbija bi bila u zatvoru
Zagrepčanka Sanja (39) psovala je bivšeg supruga na ulici, u prisustvu njihovog maloletnog deteta. Rekla mu je „lopove, đubre, svinjo debela, razbiću te“, i zato je proglašena krivom.
Prekršajni sudija u Zagrebu, je uvažio tvrdnju njenog bivšeg supruga da mu njene reči prouzrokovale povredu dostojanstva i uznemirenost, zaključio da je ona „u prisustvu deteta izvršila nasilje u porodici“ i kaznio je sa 926 evra.
Bivši Sanjin suprug je dobio proces najviše zahvaljujući svedoku, svojoj devojci, koja je bila prisutna i sve potvrdila.
Sud je dobio još jednu prekršajnu prijavu o istom događaju, Sanjinu, u kojoj piše da joj je bivši suprug tog istog dana rekao „Ne smeš da dođeš u ulicu, šta radiš tu, glupa si, maloumna“. Međutim, nije imala svedoka koji bi to potvrdio, pa je sudija njenog bivšeg oslobodio.
I u Srbiji je moguće završiti na sudu zbog psovke u javnom prostoru. Krivično gonjenje za uvredu preduzima se po privatnoj tužbi. Dakle, tek ako opsovani tuži psovatelja za uvredu, može biti pokrenut krivični postupak.
Postupak se vodi po Zakonu o javnom redu i miru, a za taj prekršaj je propisana novčana kazna od 20.000 do 100.000 dinara ili kazna zatvora.
Ovim Zakonom se ne uređuje medijski prostor, zato što se društvene mreže i mediji ne smatraju javnim prostorom. Takođe, krivično delo klevete u našem zakonu je godinama ukinuto, a govor mržnje nije krivično delo osim ako sadrži pretnje ili detalje koji se mogu podvesti pod krivično delo izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
Povodom informacije o Sanji iz Zagreba, u jutarnjoj emisiji TV Prva emitovan je prilog sa dva sagovornika, stručnjaka za ovu temu, i anketa među građanima. Zaključak je da je psovka u Srbiji deo tradicije, što dokazuju Vukov Rječnik, narodne umotvorine, književna, filmska, pozorišna, i muzička dela, a pre svega Narodna skupština. Zato, iako naš zakon prepoznaje psovku i iako je ne treba podržavati zato što je prati mržnja ili neka njoj slična agresivna emocija, na psovku se u ovdašnjim granicama ipak gleda sa simpatijom i razumevanjem.
S.Ć.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Studenti iz cele Srbije pešače do Kragujevca gde će 15. februara biti održan skup „Sretnimo se na Sretenje“
Želela bih da zahvalim svim prijateljima i dobrim ljudima, znanim i neznanim, koji su nam tokom Teofilovog dugog bolovanja pružali, a i dalje pružaju, podršku i pomoć
Studentski kulturni centar je trenutno studentski zato što su ga studenti zauzeli. Ali ko zapravo upravlja ovom kultnom kulturno-umetničkom ustanovom koja je postala bastion za partijsko zapošljavanje
Zaposleni Centra za socijalni rad „Solidarnost“ iz Kragujevac ističu da su uslovi u kojima rade degradirajući
„Sasvim je jasno da Milorad Grčić sam nema intelektualnih kapaciteta da osmisli bilo kakvo izvlačenje para. Istovremeno čitavoj ekipi koja čerupa EPS dlaka s glave ne fali, niti ih iko pomnije“, kaže za „Vreme“ advokat Čedomir Stojković
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve