Ministarstvo prosvete podnelo je 37 prekršajnih prijava protiv visokoškolskih ustanova i odgovornih lica zbog neodržavanja nastave.
Ustanovama je dat rok od osam dana da počnu nastavu, što će se utvrđivati u kontrolnom nadzoru, nakon čega se mogu očekivati nove prekršajne prijave.
Kazna za nesprovođenje nastave za ustanove je od 200.000 do dva miliona dinara, a za odgovorna lica od 5000 do 50.000 dinara.
Očekuje se da će pokrajinska inspekcija podneti devet prekršajnih prijava za ustanove na teritoriji Vojvodine.
Nad svim ostalim ustanovama na kojima se ne organizuje nastava i ne održavaju ispiti 7. aprila, pokrenut je inspekcijski nadzor u cilju utvrđivanja zakonitosti njihovog rada.
Prethodno Đukić Dejanović naglasila da je poslednji termin da fakulteti u blokadi počnu da rade i da se spase akademska godina – 15. april.
Prema njenom mišljenju, posle ovog datuma „skoro da nema smisla razgovarati o nadoknadi nastave i ispita”. Naglasila je da „ako fakulteti uskoro ne počnu da rade, ugrožene su dve akademske godine”.
Na pitanje šta će se dešavati ako se studenti ne vrate na fakultete posle 15. aprila, Đukić Dejanović je navela da studije u našem sistemu obrazovanja nisu obavezne, ali da uvek postoji mogućnost da se druge institucije uključe u rešavanje tog problema. Ona je rekla da onda to „nije problem obrazovanja, nego pravosuđa i raznih negativnih konsekvenci”.
Govoreći o tome kako će se blokade fakulteta odraziti na akreditacije fakulteta, pre svega specifičnih kao što je Medicinski, Đukić Dejanović je navela da je nacionalno akreditaciono telo zaduženo za akreditacije na fakultetima i da ti programi moraju da se odvijaju u prostoru, vremenu i sa nastavnim kadrom koji podrazumeva tu akreditaciju.
„Dakle, onog momenta kad se ti fakulteti ne organizuju na taj način, oni postaju trn u oku struci koja ide i van naše granice”, rekla je Đukić Dejanović.
Izvor: RTS