
Novi broj „Vremena”
„Studentski pokret ima realne šanse da pobedi na izborima”
Studenti u blokadi traže raspuštanje Skupštine i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Kakve su im šanse? To je naslovna tema novog “Vremena”
Taksisti u Beogradu i Banjaluci obustavili su rad u znak „podrške Republici Srpskoj i Srbiji“. Na prozorima njihovih automobila mogli su se videti transparenti sa natpisima “Taksisti su protiv usvajanja rezolucije o Srebrenici”
Oko 40 beogradskih taksista danas je organizovalo protestnu vožnju i skup zbog najave donošenja rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija i uputilo podršku rukovodstvu Srbije. Skup je održan ispred Skupštine Srbije i trajao je oko 30 minuta, piše N1.
Ranije danas, banjalučki taksisti organizovali su protestnu vožnju kojom žele da iskažu svoje protivljenje inicijativi za usvajanje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (UN).
Krenuli su iz Vidovdanske ulice, sa nekadašnje Stare autobuske stanice.
Taksi u službi vladajuće stranke
U Banjaluci ima sedam taksi udruženja i jedno preduzeće.
Poznato je da samostalni taksisti u Banjaluci godinama unazad u vreme predizbornih kampanja rade za Savez nezsvisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika pružajući razne usluge u ime i za račun ove stranke – od besplatnih vožnji, do toga da nekoliko dana pred izbore njihova vozila budu “okićena” reklamnim materijalom i zastavama SNSD-a . Za svoju “vernost” su nagrađivani različitim ustupcima vlasti, piše N1.
Ako se rezolucija usvoji – secesija
Glasanje o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a je dva puta odlagano, a usvajanje, koje je, smatraju posmatrači, više nego izvesno, trebalo bi da bude obavljeno do kraja maja.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je u svojim obraćanjima proteklih dana pretio secesijom srpskog entiteta od države Bosne i Hercegovine ukoliko se rezolucija izglasa.
Takođe, Dodik i njegovi saradnici zakazali su sednicu NSRS u Srebrenici 2.maja, kada je Generalna skupština UN-a trebalo da glasa o rezoluciji.
Ranije je Dodik izjavio da Rezoluciju vidi kao „podmukao potez protiv jednog naroda“.
Rekao je i da ukoliko Rezolucija bude usvojena „Republika Srpska više ne vidi razlog zbog kog bi egzistirala u BiH“.
I dalje: “Naš status ćemo tražiti i regulisati na način da samostalno pokušamo nastaviti dalje. Organizovaćemo veliki narodni miting protiv svega što se mimo procedura pokreće, a ako bude bilo potrebno, neminovno je da proglasimo nezavisnost. Rekao sam i javno govorim da se genocid nije desio. Mi smatramo da je ovo direktno rušenje mogućnosti da se živi u BiH. Da se lažno predstavljaju u BiH, te da su direktno upereni protiv Srpske i srpskog naroda u celini”.
Kako je ranije govorio Dodik
Ipak, 2007. godine Dodik je u intervjuu sa sarajevskim novinarom Senadom Hadžifejzovićem za TV Face rekao da se ta strana istorije ne može zatvoriti dok su počinioci ratnih zločina biološki živi. “Ja savršeno dobro znam šta je bilo – u Srebrenici je bio genocid”.
Istakao je i kako je presuda Suda u Hagu nesporna pravna činjenica, te uputio izvinjenje svima koji su patili zbog Srba ili Republike Srpske.
Studenti u blokadi traže raspuštanje Skupštine i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Kakve su im šanse? To je naslovna tema novog “Vremena”
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve