img
Loader
Beograd, 10°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

BIA i FSB

Proterivanje Vadimira Volokhonskog: Dugi prsti Aleksandra Vulina

02. februar 2024, 09:47 DW
Foto: Privatan arhiv
Šta BIA ima protiv njega: Vladimir Volokhonski
Copied

Upravni sud Srbije odbacio je žalbu Rusa Vladimira Volokhonskog kome je odbijen zahtev za produženje boravka u Srbiji, piše Dojče Vele. U obrazloženju presude piše da je „nadležni državni organ za zaštitu bezbednosti“ procenio da boravak Vladimira Volokhonskog u Srbiji predstavlja „neprihvatljiv bezbednosni rizik“. I to je sve, jer je BIA obrazloženje stavila pod oznaku „poverljivo“

Presudom Upravnog suda od pre nekoliko dana odbačena je žalba ruskog državljanina Vladimira Volokhonskog na rešenje policijske uprave za grad Beograd kojom mu je odbijen zahtev za produženje boravka u Srbiji, prenosi Dojče vele (DW).

U obrazloženju presude, u koju je DW imao uvid, piše da je „nadležni državni organ za zaštitu bezbednosti“ procenio da boravak Vladimira Volokhonskog u Srbiji predstavlja „neprihvatljiv bezbednosni rizik“. U presudi ne piše ni zašto ni kako Volokhonski može da ugrozi bezbednost Srbije, ali Upravni sud navodi da niko nije ni obavezan da to objasni, jer je Bezbednosno-informativna agencija (BIA) obrazloženje u vezi s tim stavila pod oznaku „poverljivo“.

Od kada mu je u julu prošle godine ukinuta dozvola za boravak, Volokhonski živi i radi u Nemačkoj. Ipak, ne namerava da odustane od sudske borbe. Njegov advokat Marko Štambuk priprema žalbu Ustavnom sudu.

„Pre svega ćemo ukazati na činjenicu da je Vladimiru Volokhonskom povređeno pravo na obrazloženu sudsku odluku, u čemu se ogleda kršenje prava na pravično suđenje, ali i prava na jednaku zaštitu prava i na pravno sredstvo. On je bio uskraćen za osnovne informacije na kojima su postupajući organi zasnovali svoje odluke, budući da su podaci zbog kojih je njegov zahtev za produženje privremenog boravka u Srbiji odbijen, sadržani u dokumentu koji je označen stepenom tajnosti ’poverljivo’ i zbog čega nam nije bilo dopušteno da izvršimo uvid u isti“, kaže Štambuk za DW.

Dodaje da će u žalbi ukazati na praksu Evropskog suda za ljudska prava, koji je u takvim slučajevima zauzeo stav da stranci moraju biti zaštićeni od samovoljnog postupanja vlasti, tako što će biti obavešteni o činjenicama „koje su državne organe navele na zaključak da postoji pretnja po nacionalnu bezbednost“.

„Svaka država ima legitimno pravo da štiti svoje ustavno uređenje i dobrobit svih građana, ali mere koje preduzima u tom smislu moraju biti zakonite, kako bi se sprečila njihova eventualna zloupotreba“, naglašava Štambuk.

Politički motivi

Krajem septembra prošle godine, Upravni sud odbio je i zahtev Jevgenija Iržanskog, takođe ruskog državljanina, za odlaganje izvršenja rešenja kojim mu je ukinuta dozvola za boravak. On i njegova supruga tada su morali da napuste Srbiju i otišli su da žive u Crnu Goru.

Nekoliko nedelja pre toga na beogradskom aerodrmu je oko 48 sati bio zadržan Peter Nikitin, antiratni aktivista i osnivač Ruskog demokratskog društva, koje se nalazi u Beogradu. Posle toga mu je ipak dozvoljeno da uđe u Srbiju.

Odluke da se Iržanskom ne produži dozvola za boravak i da se Nikitin zadrži na aerodromu u Beogradu, obrazložene su na identičan način kao i u slučaju Volokhonskog – prema proceni BIA njihov boravak u Srbiji je bezbednosno rizičan. Sudske odluke u vezi sa njima se još uvek čekaju.

Osim što ih BIA ocenjuje kao potencijalnu opasnost, trojicu ruskih državljana spaja politički aktivizam i otvoreno suprotstavljanje ratu u Ukrajini i režimu Vladimira Putina. „Postavlja se pitanje koja je to smetnja, ali mi svi dobijamo odgovor: ’To se vas ne tiče, to je BIA odlučila’. Jedino razumno objašnjenje u slučaju Volokhonskog i mene su naše antiratne aktivnosti, a u slučaju Iržanskog, organizacija koncerata muzičara koji su protiv rata u Ukrajini“, izjavio je u julu za DW Peter Nikitin.

U vreme kada su trojica Rusa označeni kao bezbednosni rizik, na čelu BIA bio je Aleksandar Vulin. „Vulin (koji je u novembru podneo ostavku na mesto direktora BIA) se javno, preko medija, hvali time što vrši više krivičnih dela, između ostalog, odavanje državnih tajni ruskoj obaveštajnoj službi. On tako BIA Srbije stavlja u funkciju borbe protiv Putinovih političkih neprijatelja. Na taj način naše službe završavaju posao za jedan autokratski režim koji sada vrši ratne zločine”, ocenjuje za DW advokat Aleksandar Olenik.

Bivši ambasador Srbije pri EU i u Portugaliji Duško Lopandić skreće pažnju da se Vulin prošle godine našao na listi sankcija SAD, između ostalog i zbog navodne umešanosti u trgovinu drogom i zbog veza s Rusijom. S druge strane, pre par dana (prema saopštenju Vulinovog Pokreta socijalista) Vladimir Putin odlikovao ga je Ordenom prijateljstva. Dobio je i odlikovanje Federalne bezbednosne službe Rusije.

Pravno tumačenje proterivanja

U presudi Upravnog suda u slučaju Volokhonskog piše da argumenti iz njegove žalbe kojima se ukazuje na praksu Evropskog suda za ljudska prava „nisu od uticaja“, jer se oni tiču proterivanja stranaca – što nije slučaj s Volokhonskim kome je samo ukinuta dozvola za boravak u Srbiji.

„Evropski sud za ljudska prava je u više svojih odluka zauzeo stav da je proterivanje svaka mera koja primorava stranca da napusti teritoriju na kojoj zakonito boravi. Iz tog razloga, smatramo da Upravni sud pogrešno tumači Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, odnosno Protokol broj 7 uz Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, koji se mora poštovati u ovakvim situacijama“, navodi Štambik.

Krajnja instanca Evropski sud za ljudska prava

Postupci pred Ustavnim sudom Srbije mogu da traju godinama, svestan je Štambuk, ali se ipak nada da se nakon podnošenja ustavne žalbe za slučaj Volokhonskog neće predugo čekati na odluku. Ukoliko i Ustavni sud odbije žalbu, biće iscrpljena sva pravna sredstva koja su Volohonskom na raspolaganju u Srbiji.

„Tada bi bili ispunjeni svi uslovi za podnošenje predstavke Evropskom sudu za ljudska prava“,  zaključuje advokat Marko Štambuk. „Ne bi bilo profesionalno s moje strane da prejudiciram ishod postupka po ustavnoj žalbi, kao i da odmah tvrdim da će on biti negativan po Vladimira Volokhonskog, s obzirom na to da još uvek verujem da pravda može biti zadovoljena i pred domaćim institucijama, te da nećemo biti prinuđeni da po nju idemo u Strazbur“.

Tagovi:

BIA Federalna služba bezbednosti Proterivanje Rusa iz Srbije Vladimir Volokhonski
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

„Marš na Drinu"

09.maj 2025. Marijana Maksimović

Protest u Loznici: Protiv litijuma i zaborava

Posle Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda i Novog Pazara, studenati okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ organizovali su protest u Loznici pod nazivom „Marš na Drinu“

Beograd i Moskva

09.maj 2025. K. S.

Vučić i Putin u Kremlju: O gasu, razmeni lekara, vojnoj saradnji

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Kremlju sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom

Izgradnja puteva

09.maj 2025. K. S.

Ko je kriv za zatrpane gume na trasi autoputa?

Bager koji zatrpava gume na trasi novog autoputa, izazvao je brojne reakcije. Izvođač radova kaže da je u pitanju neodgovornost pojedinca

Politički zatvorenici

09.maj 2025. K. S.

Marija Vasić će početi štrajk glađu ako pritvor ne bude ukinut

Profesorka Marija Vasić, uhapšena aktivistkinja novosadskog Pokreta slobodnih građana, najavila je da će započeti štrajk glađu ako ona i još petoro uhapšenih ne budu pušteni iz pritvora

Prijemni ispit na fakultetu

Studentske blokade

09.maj 2025. K. S.

Hoće li na fakultetima u Kragujevcu početi onlajn nastava?

Studentske blokade fakulteta traju duže od pet meseci, a na nekim visokoškolskim ustanovama ovih dana se odlučuje o onlajn nastavi. U Kragujevcu, nastavno-naučna veća podeljena su po tom pitanju

Komentar

Pregled nedelje

Mrači i muti, čaršijski rode

Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita

Filip Švarm

Komentar

Zašto sad želimo izbore

Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide

Jovana Gligorijević
Jovana Gligorijević

Komentar

Dragan Bujošević i Nenad Lj. Stefanović – dvojac u teškoj deluziji

Uprkos masovnim protestima ispred RTS-a, desetinama hiljada ljudi na ulicama i višenedeljnoj blokadi, dvojac sa vrha Javnog servisa i dalje ne vidi problem. Ili se barem trudi da ga ne vidi, dok javnost sve više gleda kroz prozor – i traži izlaz

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure