U gradskoj upravi Prokuplja za zasposlene je uvedeno obavezno testiranje na alkohol i drogu. Načelnica Gradske uprave Nevena Jović donela je „Pravilnik o načinu i postupku provere alkoholisanosti i/ili uticaja drugih opijata zaposlenih u Gradskoj upravi Grada Prokuplja“, a koji je počeo da se primenjuje početkom maja.
Kako u njemu stoji, on se donosi „radi zaštite zaposlenih i stranaka od opasnosti koju može izazvati zaposleni pod dejstvom alkohola i droga, kako sebi tako i drugima, a sve u cilju sprečavanja nastanka štete po lica i imovinu“, prenose Južne vesti.
Pravilnik se odnosi na sve zaposlene, ali i na druge osobe koje obavljaju poslove u poslovnim prostorijama Gradske uprave, izvođače radova, studente na stručnoj praksi, volontere, kao i sva druge osobe koje po bilo kom osnovu obavljaju rad u prostorijama Gradske uprave.
Komisija za alkotestiranje
Pravilnikom je propisana nulta tolerancija, odnosno zaposleni ne smeju imati ni malo alkohola u krvi, kako piše, „pod alkoholisanim stanjem podrazumeva se prisustvo alkohola u organizmu u vrednosti većoj od 0,00% „.
Provera prisutnosti alkohola u organizmu zaposlenog vrši se korišćenjem alkometra ili dregera, kojim se vrši merenje koncentracije alkohola u dahu, a čiji se rezultati mogu koristiti i kao dokaz na sudu.
Kalibraciju alkometra vrši Gradska uprava na 6 meseci ili i ranije ako aparat sam prikaže da mu je potrebno baždarenje, a proveru zaposlenih da li su pijani radiće „Komisija za alkotestiranje“, koja ima tri člana i koja može biti stalna na period od četiri godine ili može da se obrazuje po potrebi.
Ako zaposleni odbije proveru prisustva alkohola u organizmu, načelnik Gradske uprave izdaje nalog za alkotestiranje zaposlenog u nadležnoj zdravstvenoj ustanovi i zaposleni je u obavezi da se u roku od jednog sata od dobijanja naloga testira, a ukoliko i to odbije automatski će se smatrati da je pod uticajem alkohola.
Proveravaće se i prisustvo opijata
Za razliku od alkohola, provera drugih opojnih sredstava radi se u nadležnoj zdravstvenoj ustanovi i to u roku od jednog dana od trenutka kada je zaposlenom uručen nalog za testiranje na opijate.
Zaposleni ima rok od 24 sata i da dostavi rezultate testiranja, troškove testiranja platiće poslodavac ukoliko se utvrdi da nema prisustva droge u organizmu, a ako se utvrdi da ipak ima prisustva psihoaktivnih supstanci u organizmu zaposlenog, troškovi testiranja se refundiraju od zaposlenog.
Kada se alkotestiranjem utvrdi prisustvo alkohola ili se utvrdi prisustvo opijata, zaposleni se privremeno udaljava sa posla i protiv njega se pokreće disciplinski postupak.
Ako odbije da napusti radno mesto, obezbeđenje može pozvati i policiju da im asistira.
Z.S./Južne vesti
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com