
EU i Srbija
Marta Kos u Beogradu: Naši zahtevi slični su onome što traže ljudi na ulici
Evropska komesarka za proširenja Marta Kos boravi u dvodnevnoj poseti Srbiji
Zbog sumnje da je porukom u Viber grupi mesne zajednice ugrozio bezbednost predsednika Aleksandra Vučića, Novosađaninu je određena mera zabrane napuštanja stana
Nakon što je u mesnoj Vajber grupi poslao link sa sajta Radio-televizije Srbije, Novosađanin je napisao poruku zbog koje se nalazi u kućnom pritvoru.
„Evo koliko laži je samo u ovom kratkom video snimku naš predsednik dragi izbaljezgao. Njemu ne treba robija nego električna stolica”, napisao je Novosađanin u grupi, prenosi 021.
U četvrtak (24. april), nakon poslate poruke, Novosađanina su posetili pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, koji su ga potom priveli, objašnjava njegov advokat Aleksandar Grahovac.
„Saslušali su ga oko okolnosti izvršenja potencijalnog krivičnog dela iz člana 138. Krivičnog zakonika, odnosno ugrožavanja sigurnosti. Stav tri, ugrožavanje sigurnosti predsednika Republike, kvalifikovani oblik tog krivičnog dela“, objašnjava Grahovac.
Kako dodaje, sudija mu je na predlog Osnovnog javnog tužilaštva odredio meru zabrane napuštanja stana, najpre tri meseca omaškom, ali je potom to rešenje ispravljeno i mera je izrečena na mesec dana, prenosi 021.
Grahovac: Nema osnova za gonjenje
Prema rešenju u koje je redakcija 021.rs imala uvid, Novosađaninu je, pored zabrane napuštanja stana uz elektronski nadzor, izrečena i zabrana korišćenja interneta i telefona, zbog procene da postoji rizik od ponavljanja krivičnog dela.
Advokat Grahovac, međutim, tvrdi da u ovom slučaju nema osnova za krivično gonjenje, te da je sama mera neosnovana, navodeći da je „vrlo verovatno da predsednik nije lično prijavio pretnju”.
„Posledica izvršenja krivičnog dela jeste osećanje lične nesigurnosti, odnosno da je ugrožena bezbednost određenog štićenog subjekta, u ovom slučaju predsednika Republike“, kaže Grahovac i dodaje da predsednik Republike sigurno nije čitao komentar na nekoj društvenoj mreži, posebno ne na Viber grupi mesne zajednice Slana Bara.
Službe bezbednosti su procenile da je ugrožena bezbednost predsednika.
Kako Grahovac navodi, oni smatraju da sam postupak privođenja ima karakter pokušaja ućutkivanja nezadovoljnih građana.
„Smatramo da se radi o jednoj zloupotrebi krivičnog zakonodavstva i aparata državne prinude da bi se uspostavila jedna poslušnost političko aktivnih članova društva i da bi se sprečila bilo kakva kritika državnog režima koji već sada poprima autokratske obrise”, ocenjuje Grahovac.
Na rešenje je, kako kaže advokat Novosađanina, izjavljena žalba jer smatra da izrečena mera nema karakter, već da se „radi isključivo o kazni za građansku neposlušnost i izazivanje sopstvenog nezadovoljstva trenutnom društveno-političkom situacijom”.
Izvor: 021.rs
Evropska komesarka za proširenja Marta Kos boravi u dvodnevnoj poseti Srbiji
Dan posle incidenata pred zgradom DIF-a u Novom Sadu, iz Evropske komisije navode da očekuju brzu istragu događaja
Na dan istorijskog protesta, 15. marta, tačno u 19.11 nešto je nagnalo ljude u beg u Ulici kralja Milana. Od tada se nižu teorije, a konačnog dokaza nema. Pred vama je obimni dosije „Vremena“ o tom događaju, koji će biti redovno dopunjavan
Viši sud u Novom Sadu produžio je pritvor za osmoro osumnjičenih za pad nadstrešnice, dok je jednoj osobi odobrena zamena pritvora kućnim nadzorom
Bivšem predsedniku opštine Obrenovac i v.d. direktoru EPS-a Miloradu Grčiću ukinut je pritvor u kom se nalazio od 14. februara 2025. godine zbog sumnje da je učestvovao u malverzacijama u JP Elektroprivreda Srbije
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve