Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Uz sve druge razmirice između Beograda i Prištine, kosovsko Ministarstvo kulture, omladine i sporta traži od Srbije da Kosovu vrati srebrnu kopču iz 6. veka nove ere koja je otkrivena na arheološkom nalazištu Ulpijana. Beograd odgovara podsećanjem na sistematsko skrnavljenje pravoslavnih svetinja
Arheološko nalazište rimskog i ranovizantijskog grada Ulpijana nalazi se nedaleko od manastira Gračanica i prostire na površini od oko 70 hektara. Arheološka istraživanja su započeta još 1953. godine, ali je do sada obrađen veoma mali deo lokaliteta. Prema navodima Turističke organizacije Gračanica, pronađeni su brojni artefakti, nakit, kovani novac i veliki broj mozaika. Ulpijana je 2016. godine uređena za turističke posete i proglašena za arheološki park.
Na ovom arheološkom nalazištu pronađena je i srebrna kopča iz 6. veka koja se nalazi u Srbiji i koja je, uz sve druge razmirice, povod za najnovije prepucavanje i zamerke na relaciji Priština-Beograd.
„Ova kopča napravljena od srebra iz 6. veka nove ere otkrivena je u severnoj nekropoli Ulpijana u Republici Kosovo. Ona je jedan od 1247 eksponata zbirke kulturnog nasleđa Kosova koje Srbija nezakonito drži više od dve decenije. Ne vraćajući ih u mesto porekla, Srbija krši konvencije Uneska, sporazum o povratku i Ahtisarijev dokument“, saopštilo je kosovsko Ministarstvo kulture, omladine i sporta, a prenosi KoSSev.
Odgovor Ministarstva kulture Srbije
Odmah se oglasilo i Ministarstvo kulture Srbije, kao i obično u ovakvim situacijama, objavom fotografija uništenih pravoslavnih crkava. Ovog puta se opredelilo za crkvu u Đurakovcu koja je oskrnavljena posle rata, piše KoSSev.
„Povodom upornih zloupotreba privremenih institucija u Prištini, u pokušaju da prisvoje kulturnu baštinu, Ministarstvo kulture podseća da je Srbija članica Uneska i potpisnica kulturnih konvencija, koje poštuje i posvećeno sprovodi“, saopštilo je srpsko .Ministarstvo kulture.
I dalje: „Istina o odnosu Prištine prema kulturnom nasleđu u celini najbolje se ogleda u činjenici da je srpsko kulturno nasleđe na Кosovu i Metohiji decenijama izloženo sistematskom skrnavljenju i uništavanju, sa ciljem brisanja tragova postojanja srpskog naroda na prostoru Кosova i Metohije“.
Ministarstvo Srbije zaključuje da je zato „krajnje licemerno pozivanje Prištine na konvencije Uneska, posebno imajući u vidu njihov odnos prema nasleđu i činjenicu da se srpske crkve i manastiri nalaze na Uneskovoj listi kulturne baštine u opasnosti“.
Lista svetske baštine u opasnosti
Pokušaji Kosova da bude primljeno u UNESCO do sada nisu urodili plodom.
Sa druge strane, 2006. godine manastiri Visoki Dečani i Gračanica, Pećka patrijaršija i crkva Bogorodica Ljeviška upisani su na Listu svetske baštine UNESCO pod objedinjenim nazivom „Srednjovekovni spomenici na Kosovu i Metohiji“. Priština je pokušala da ih preimenuje u „kosovski kulturni spomenici“, što nakon burne reakcije Beograda nije usvojeno, a ova četiri spomenika kulture upisana su na „Listu svetske baštine u opasnosti“.
M.N./KoSSev
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve