
Predsednik Srbije
Na putu ka Moskvi: Vučićev avion sleteo u prestonicu Rusije
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Budimir Lončar, jugoslovenski i hrvatski diplomata, pronađen je danas u moru, u svom rodnom mestu na ostrvu Ugljen
Jugoslovenski i hrvatski diplomata Budimir Lončar preminuo je danas u rodnom Preku na ostrvu Ugljan, prenosi agencija Hina pozivajući se na hrvatske medije.
Lončar je u poslepodnevnim satima pronađen mrtav u moru, nakon čega su očevici odmah pozvali hitnu pomoć i policiju.
Lončarovu smrt potvrdio je na svom Facebook profilu i historičar Tvrtko Jakovina.
“Budimir Lončar, diplomat, partizan, svjetski državnik, moj prijatelj, preminuo je danas u Preku, mjestu u kojem je rođen 1. travnja 1924.”, napisao je Jakovina.
Ko je bio Budimir Lončar?
Lončar je rođen 1. aprila 1924. godine u Preku na otoku Ugljanu, u tadašnjoj Kraljevini SHS. Bio je aktivan u politici i diplomatiji gotovo sedam decenija.
Lončar je svoju političku karijeru započeo kao član Komunističke partije Jugoslavije tokom Drugog svetskog rata, nakon čega se usmerio prema diplomatiji. Od sredine 1950-ih godina, Lončar je služio u raznim diplomatskim funkcijama unutar Jugoslavije, uključujući uloge ambasadora i šefa diplomatskih misija u različitim zemljama.
Bio je ministar spoljnih poslova SFRJ od 1987. do 1991. godine, tokom posljednjih godina postojanja Jugoslavije.
Lončar je kasnije bio savetnik predsednika Hrvatske, Stjepana Mesića, u dva mandata, od 2000. do 2010. godine, te Ive Josipovića od 2010. do 2015. godine.
Izvor: Al Jazeera
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
U Srbiji, Viber je postao mnogo više od aplikacije za dopisivanje – za mnoge građane on je postao i izvor problema. Od početka protesta u zemlji, poruke iz roditeljskih i aktivističkih grupa sve češće završavaju u tabloidima, a njihovi autori – na saslušanju u policiji
Vlasnica kluba sa Ibice tvrdi da je jedan srpski diplomata za samo jednu noć potrošio 155.000 evra na provod
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve