Sedam dana je prošlo otkako je na Filozofskom fakultetu u Beogradu počela nadoknada nastave. Time svi fakulteti Univerziteta u Beogradu ponovo rade.
Tako su, posle osam meseci protesta i blokada, studenti polako počeli da se vraćaju obavezama. Nastava se uglavnom odvija onlajn, a većina fakultetskih zgrada i dalje je u fizičkoj blokadi. Situacija se razlikuje od fakulteta do fakulteta, jer nisu svi u isto vreme počeli sa nastavom.
Primera radi, Fakultet organizacionih nauka je među prvima, još u maju, doneo plan nadoknade, pa se na tom fakultetu nastava ove nedelje i završava. Sa druge strane, fakulteti koji su počeli sa nadoknadom u julu imaju pred sobom dosta gušći raspored kako bi nadokadili propušteno i održali ispitne rokove do 31. oktobra, da bi 1. novembra počela nova akademska godina.
Obaveštenja o nadoknadi nastave napravila su podele među studentima – jedni prisustvuju predavanjima i vežbama od početka, drugi nastavu bojkotuju ili najavljuju zamrzavanje godine.
Kako teče nadoknada nastave na fakultetima najvećeg univerziteta u Srbiji? „Vreme“ je pokušalo da dobije konkretne podatke od svih fakulteta Univerziteta u Beogradu – ukupno 31 visokoškolske ustanove. Do isteka zadatog roka, odgovorilo nam je šest fakulteta.
Koliko studenata pohađa nastavu?
Odgovori su stigli sa adresa Šumarskog fakulteta, Fakulteta organizacionih nauka, Saobraćajnog fakulteta, Stomatološkog fakulteta, Geografskog fakulteta i Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju (FASPER).
Na pitanje koliko studenata osnovnih studija prati nastavu, odgovori su značajno varirali od fakulteta do fakulteta.
Na Šumarskom fakultetu zbog „velikog broja obaveza i rešavanja brojnih nagomilanih problema u funkcionisanju fakulteta“ nisu detaljnije analizirali ovakva pitanja. „Pošto je moguće držati nastavu na više usvojenih načina, pa i skidanjem okačenog materijala sa odgovarajućih platformi, vrlo je složeno dobiti neke preciznije informacije po ovom pitanju“, piše u odgovoru za „Vreme“ dekan Branko Stajić.
Prodekan za osnovne akademske studije na FON-u Dušan Savić navodi da broj studenata koji prati nastavu varira od predmeta do predmeta, takođe uz napomenu da neki nastavnici snimaju časove i postavljaju ih kao materijale, pa studenti mogu da im pristupe onda kada njima odgovara.
Dekan Geografskog fakulteta Velimir Šećerov kaže da je na nekim predmetima prisustvo studenata na nastavi jako malo, dok je na drugim zadovoljavajuće – od 40 do 50 odsto. Međutim, preciznijih podataka za sada nema.
Na FASPER-u procenat studenata koji prati nastavu varira u odnosu na studijske grupe i godine studija, ali na nivou ustanove, prema gruboj proceni, manje od polovine studenata je redovno na časovima teorijske i praktične nastave, navodi prodekan za nastavu ovog fakulteta Luka Mijatović.
Na Stomatološkom fakultetu nastava je, prema rečima prodekana za nastavu Jugoslava Ilića, izuzetno posećena. „U ponedeljak je započela peta nedelja letnjeg semestra, a obrađene podatke imamo za prve tri nedelje. Prosečna posećenost nastave u poslednjoj obrađenoj nedelji je 71,9 odsto“, navodi Ilić.
Prodekanka za studije Saobraćajnog fakulteta Branka Dimitrijević ističe da odziv studenata na nastavu raste sa protokom vremena i različit je u zavisnosti od godine studija i nastavnih predmeta.
Koliko studenata izlazi na ispite?
Na pojedinim fakultetima već su održani prvi ispitni rokovi. Koliki procenat studenata je odlučio da prijavi i izađe na ispite?
Na Šumarskom fakultetu intenzivnije na ispite izlaze studenti viših godina studija i apsolventi, nego studenti nižih godina. „To zavisi i od studijskog programa i od predmeta, odnosno discipline“, kaže dekan ovog fakulteta. Dodaje i da značajan broj studenata nije bio spreman za polaganje ispita u prethodnom ispitnom roku, a izaći će na ispit u avgustu, kada je planirana nadoknada aprilskog roka.
Fakultet organizacionih nauka održao je provere znanja u kolokvijumskoj nedelji (u dva termina) i završena je prijava za januarski ispitni rok. Što se tiče kolokvijuma, i u prvom i i drugom terminu izašlo je po približno 2000 studenta – u drugom terminu nešto malo više studenta nego u prvom – a za ispite se prijavilo oko 3.600 studenata sa ukupno preko 14.000 prijava.
Na FON-u, inače, studira nešto više od 6.000 studenata.
Na Geografskom fakultetu je do sada obavljen decembarski ispitni rok, za koji su prijave izvršene još u novembru. „Nemam informacije koji je procenat izašao. Još se prikupljaju podaci. Na mojim ispitima oko 20 odsto“, navodi dekan tog fakulteta.
FASPER će ispitne rokove imati od 25. avgusta pa sve do kraja oktobra. Na Stomatološkom fakultetu prvi ispitni rok počinje 4. avgusta. Ukupan broj prijava za ovaj rok je 3.951, što je više nego u januarskom roku prošle školske godine (3.291), navode sa ovog fakulteta.
Na Saobraćajnom fakultetu je prvi vanredni ispitni rok održan 19. i 20. jula i izlaznost je bila „solidna“, kao i preliminarni rezultati uspešnosti studenata.
Zamrzavanje godine – da ili ne?
Jedna od opcija ponuđenih studentima koji žele da ostanu u blokadi jeste i zamrzavanje, odnosno mirovanje godine.
Međutim, na taj potez se za sada odlučio jako mali broj studenata, barem na fakultetima koji su odgovorili na naš upit.
Međutim, nikome od studenata takav zahtev još uvek nije odobren zbog toga što se čekaju instrukcije Beogradskog univerziteta.
Inače, Savet Univerziteta u Beogradu u junu je usvojio izmene Statuta UB kojim se proširuje pravo korišćenja statusa mirovanja, da bi se omogućilo većem broju studenata da koristi ovaj instrument.
Promenom Statuta je precizirano na šta se studenti mogu pozvati ukoliko zbog blokada ne mogu ili ne žele da završe školsku godinu
„Studentu koji je upisan u tekuću školsku godinu se na njegov zahtev odobrava mirovanje prava i obaveza u slučaju nemogućnost ostvarivanja prava i obaveza definisanim studijskim programom usled okolnosti koje se nisu mogle predvideti, izbeći ili otkloniti, kao i drugim opravdanim slučajevima“, glasi nova odredba.