
Okrugli sto
Studenti odgovaraju na poziv: Nećemo za sto sa opozicijom
Narodni pokret Srbije pozvao je za sredu predstavnike civilnog sektora, opozicionih stranaka i studenata, da sednu za sto. Ali, to će izgleda opet morati da prođe bez studenata
Postavili SNS kontrolore umesto ostalih, upadali opoziciji u sred noći u kuću, menjali pravila kako im se svidelo, kao i propisane rokove - sve ovo je pratilo izbore za mesne zajednice u Vranju i Vranjskoj Banji
Da je neko smišljao unapred kako da napravi potpuni kurcšlus i ismevanje izbornog procesa – verovatno ne bi uspeo toliko nepravilnosti da postigne kao naprednjaci na oko 100 izbornih mesta u Vranju i okolini.
Izbori za mesne zajednice održani su u nedelju, 1. juna, a SNS je osvojila 324 od 325 mesta u Vranju, kao i 51 od 51 u Vranjskoj Banji. Ipak, ova pompezna pobeda zapravo je naprednjačka šarada.
„Tačno, to je bio potpuni kurcšlus i pokušaj izbora”, kaže „Vreme” Slobodan Petrović iz opozicionog pokreta Srce.
Pre samih izbora, opozicija je odlučila da ne učestvuje u izborima, zbog nepravilnosti u predizbornom procesu i celokupnoj kampanji, ali su želeli da zadrže kontrolore na izbornim mestima i prate koji će broj građana slediti njihov poziv i bojkotovati izbore.
Ipak, na nivou lokala, donet je propis da svi kontrolori moraju da budu postavljeni na izborima, tačno u mesnim zajednicama gde imaju prebivalište. To bi značilo da svako može da bude kontrolor na izborima samo u mesnoj zajednici u kojoj živi, što je potpuno nerazumljivo, ako se uzme u obzir demokratska procedura. Neke stranke bi tako morale praktično u svakom delu sela da imaju predstavnika baš na potrebnoj adresi i da baš njega postave za kontrolora.
Kako se ispostavilo da ovo nesvakidašnje pravilo nisu poštovali naprednjaci, ali je i opozicija, znavši za njega, po malo i namerno rasporedila pogrešno i svoje kontrolore, pred izbore su opozicioni predstavnici ukazali na ovu neregularnost.
„Ali, šta su naprednjaci učinili na to? Oni su krenuli od kuće do kuće naših kontrolora, koji su bili predsednici komisije na pojedinim izbornim mestima, kako bi ih smenili. Činili su to lupajući ljudima u od ponoći pa do 3 ujutru na vrata”, kaže Petrović. „Ipak, SNS je opozicionim kontrolorima oduzeo pravo da budu na izborima, dok je svoje kadrove samo preraspodelio prema zakonu, a nisu ni sačekali rok zakonski da i mi istu raspodelu uradimo.”
Pa vi ste već glasali
Kako, osim naprednjaka i SPS-ovaca, gde su učestvovali, niko drugi nije imao kontrolore na izborima, nepravilnosti su javljali građani. Jedna gospođa je na izbore došla, tvrdi Petrović, da bi videla – da se neko već upisao za nju. Nakon što je došla i policija, opozicija očekuje da se ovo izborno mesto proglasi neregularnim.
Opozicija je izgubila kontrolore na 25 od više od 100 biračkih mesta u Vranju i Vranjskoj Banji.
„Neposredno pred izbore, SNS je promenio i brojeve i oznake biračkih mesta, to je tek neverovatno”, kaže opozicionar, dok njegov kolega Igor Zlatković, odbornik Pokreta slobodnih građana i opozicione odborničke grupe „Hrabro za Vranje” priznaje da su oni delom i namerno svoje kontrolore postavili pogrešno, da bi ukazali na sulud propis.
„Naš je posao da ih lovimo u greškama, ali je način na koji su oni tu grešku pokušali da isprave je tek sulud, samo su se dodatno ukopavali i pravili nelegalne poteze”, dodaje Zlatković, koji je podneo oko 30 krivičnih prijava za nekoliko dana, zbog neregularnosti oko izbora.
Narodni pokret Srbije pozvao je za sredu predstavnike civilnog sektora, opozicionih stranaka i studenata, da sednu za sto. Ali, to će izgleda opet morati da prođe bez studenata
Uprava za vanredne situacije MUP-a Srbije još krajem 2018. godine utvrdila je niz nepravilnosti i nedostataka u zaštiti od požara u domu „Ivanović“, ali nikada nije naložila da dom bude zatvoren. Zbog požara koji je u ovom domu izbio u januaru 2025. umrlo je 11 osoba
Studenti Visoke škole elektrotehnike i računarstva (VIŠER) izbačeni su iz zgrade fakulteta, a njihove stvari ostale su zaključane unutra. Ulaz je zatvoren, brave su promenjene, a tokom dana policija je privodila građane koji su se okupili u znak podrške.
Beloruski novinar Andrej Gnjot, koji je godinu dana boravio u Srbiji, upozorava da represivne metode koje vlast primenjuje nad demonstrantima podsećaju na ono što je preživljavao pod režimom Aleksandra Lukašenka
Sporazum sa egipatskom agencijom i spekulacije o nastupu ispred piramida podgrejale su sumnje da bi Petrovaradinska tvrđava mogla ostati bez svog najvećeg festivala. Da li Egzit zaista napušta Petrovaradinsku tvrđavu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve