Posmatračka misija Crte sprovela je istraživanje o toku izborne kampanje u Srbiji i ocenjuje da je dosadašnji tok obeležen izrazitim prednostima koje partije na vlasti stiču zloupotrebom institucija i manipulacijama izbornim kalendarom. U manje od dve godine, raspisani su drugi vanredni parlamentarni i beogradski izbori.
Raspisani su i vanredni pokrajinski izbori, a bez presedana i jasnog obrazloženja, doneta je odluka da se pola godine pre redovnog termina raspišu vanredni lokalni izbori u preko trećine opština.
Relativno kratak međuizborni period nije iskorišćen za unapređenje izbornih uslova. Rad izborne administracije teče u skladu sa zakonom i ne postoje formalna ograničenja za učešće u izborima ili njihovo posmatranje. Ipak, ovlašćenja, kapaciteti i autoritetadministracije ponovo se pokazuju nedovoljnim da zaštite integritet izbornog procesa, i pored povećane transparentnosti i proaktivnosti Republičke izborne komisije.
Proces kandidovanja ponovo je opterećen sumnjama. Rešenje da, osim notara, potpise podrške listama overavaju i opštinske uprave još jednom se pokazuje kao podložno zloupotrebama. Zabeleženi navodi o falsifikovanju potpisa prete da, kao i na prošlim izborima, neki akteri protivzakonito stignu na glasački listić.
Država u izborima: zamagljivanje granice između države i partije
Do sada zabeležene aktivnosti i poruke i javnih funkcionera i vladajuće stranke u mnogim slučajevima ne prave jasnu i nedvosmilenu razliku i granicu između države i partije, ostavljajući prostor za manipulaciju i nedozvoljeni uticaj na birače.
Posmatračka misija Crte je pre raspisivanja kampanje, a nakon informacija o ostavkama predsednika opština i gradonačelnika u određenim delovima zemlje, aktivno pratila aktivnosti najviših državnih funkcionera. Posmatrači Crte su u proteklih mesec dana zabeležili skoro 450 pojavljivanja visokih državnih funkcionera u lokalnim zajednicama – bilo u pojedinačnim ili grupnim posetama ili aktivnostima. Njihovi obilasci u najvećoj meri koincidiraju sa opštinama u kojima su raspisani vanredni lokalni izbori.
U skoro polovini zabeleženih poseta, funkcioneri su bili predstavljeni u kapacitetu svoje javne funkcije, odnosno kao predstavnici države Srbije. Zloupotreba manifestacija, događaja i radova koji su finansirani iz državnog budžeta u svrhu stranačke promocije se ogleda u prisustvu stranačkih obeležja u ovakvim događajima i aktivnostima, pripisivanju zasluga vladajućoj stranci i predsedniku, ali i u otvorenom pozivanju građana da glasaju za vladajuću stranku.
Zamagljivanje granica između javne i stranačke funkcije, ali i tendencija normalizacije „srastavanja države sa strankom“ prepoznaje se i u slučajevima kada javni funkcioneri u okviru zvaničnih obilazaka i poseta koriste priliku da u istom danu istupe kao stranački funkcioneri, posećujući mesne, opštinske i gradske stranačke odbore. Nejasneuloge javnih/stranačkih funkcionera se ogledaju i u saopštenjima i izveštavanjama u lokalnim medijima i na zvaničnim nalozima funkcionera povodom ovih događaja. Ovaj vid kampanje omogućava strankama sa kojima birači identifikuju javne funkcionere ostvarivanje dodatne prednosti. Celo istraživanje Crte pročitajte ovde.
M.J./Crta
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com