
Novi broj „Vremena”
„Studentski pokret ima realne šanse da pobedi na izborima”
Studenti u blokadi traže raspuštanje Skupštine i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Kakve su im šanse? To je naslovna tema novog “Vremena”
Predviđene carine EU enormno povećavaju troškove proizvodnje elektro vozila i postoji rizik od zatvaranja fabrika i otpuštanja radnika
Jedan od najvećih svetskih proizvođača automobila Stelantis poslao je jasnu poruku vladi Velike Britanije.
Stelantis traži da Britanci ili ponovo pregovaraju sa Evropskom unijom o delu trgovinskog sporazuma o Bregzitu ili zatvore fabrike na Ostrvu i time ukinu hiljade radnih mesta.
Od 2024. godine između EU i Velike Britanije važe strože regulative za industrijske proizvode. Prema sporazumu o Bregzitu, od tada će 45 odsto komponenti britanskih električnih automobila morati da budu poreklom iz Ujedinjenog Kraljevstva ili EU – da bi mogli biti izvezeni u EU bez carine. Od 2027. godine, to će morati da bude čak 65 odsto.
Praktično gledano, to je teško izvodljivo, kaže Majk Hauis, generalni direktor britanskog trgovinskog udruženja automobilske industrije. Naime, teško je nabaviti baterije koje čine veliki deo vrednosti električnih automobila. Domaća proizvodnja ne može da zadovolji potražnju, kaže Hauis.
Postoji realna opasnost da će proizvođači automobila od sledeće godine stvarno morati da plaćaju carine na izvoz u EU. Naime, električne baterije će verovatno morati biti kupljene van EU, a većina njih će najverovatnije biti iz Azije, odnosno verovatno iz Kine ili Južne Koreje.
Stelantis je holandsko-američka korporacija sa sedištem u Holandiji i zapošljava skoro 250 000 ljudi u više zemalja.
Andi Palmer, stručnjak za automobilsku industriju i bivši menadžer kompanije Nisan, strahuje da to neće uticati samo na oko 5.000 zaposlenih u Stelantisu. U pitanju je ukupno oko 800.000 radnih mesta u Ujedinjenom Kraljevstvu povezanih sa automobilskom industrijom, kaže Palmer.
Britanska vlada sada mora hitno da se uključi: Najvažnije je sada u Ujedinjeno Kraljevstvo vratiti proizvođače baterija i druge proizvođače automobila, kaže Palmer.
U međuvremenu, Velika Britanija mora nastaviti pregovore s EU kako bi postigla bolje uslove. To zahtevaju i drugi proizvođači automobila, uključujući nemački Savez automobilske industrije.
I.Đ./Deutsche Welle
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Studenti u blokadi traže raspuštanje Skupštine i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Kakve su im šanse? To je naslovna tema novog “Vremena”
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve