Odgovor vlasti
Vučić „spontano“ odneo pljeskavice radnicima Gradske čistoće
Dok Srbija vri, predsednik Aleksandar Vučić nastavlja da brine o običnom čoveku i sve nesebično objavljuje na Instagramu
Crkva Svetog Porfirija koja je pogođena u vazdušnim udarima izraelske vojske bila je i utočište stotinama stanovnika Gaze
Grčka pravoslavna crkva koja je bila i sklonište za stotine raseljenih Palestinaca u Gazi je pogođena tokom noći u četvrtak u izraelskom vazdušnom napadu, saopštili su iz Jerusalimske pravoslavne patrijaršije. „Pravoslavna patrijaršija Jerusalima izražava najoštriju osudu izraelskog zračnog napada koji je pogodio njenu crkvenu baštinu u gradu Gazi,” saopšteno je iz crkve.
Zdravstveni zvaničnici Gaze rekli su da u napadu ima poginulih, ali i dalje nema zvaničnih podataka, dok su palestinski zvaničnici rekli da se najmanje 500 muslimana i hrišćana sklonilo u crkvu od izraelskih napada.
Izraelska vojska kaže da je deo crkve oštećen u napadu na komandni centar Hamasa i da razmatra incident.
Crkvu Svetog Porfirija u 12. veku izgradili su krstaši i najstarija je aktivna crkva u Gazi i među najstarijima na svetu. Posvećena je Svetom Porfiriju koji je u petom veku bio episkop u Gazi i imao je zadatak da sve stanovnike prevede u hrišćanstvo. Crkva je obnovljena 1856. godine kada je i dobila trenutni pravougaoni oblik.
Utočište za građane Gaze
Bogomolja Jerusalimske patrijaršije više puta je bila utočište građanima Gaze. U bombardovanju 2014. godine, oko 200 stanovnika se sklonilo u crkvu, a mediji su preneli da su porodice spavale u hodnicima i okolnim objekatima, kao i da im je tu bila pružena medicinska pomoć.
Arhiepiskop tiberijadski Aleksije rekao je za grčki javni servis ERT da su pogođene kancelarije i druge prostorije oko crkve i da se čeka buldožer kako bi se videlo ima li žrtava. Dodao je da je u crkvi u tom trenutku bilo oko 400 ljudi.
Iz Patrijaršije su naveli da ostaju posvećeni verskoj i moralnoj dužnosti u obezbeđivanju podrške i zaklona svima kojima je to potrebno, uprkos stalnim izraelskim zahtevima za evakuacijom civila i pritiscima na crkve.
„Ciljanje crkava i njihovih objekata, među kojima su i skloništa koja štite nevine civile, naročito decu i žene koji su izgubili svoje domove tokom izraelskih vazdušnih udara na stambene oblasti u poslednjih 13 dana, čine ratni zločin koji se ne sme ignorisati“, navodi se u saopštenju Jerusalimske patrijaršije.
M.J./RSE/RTS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Dok Srbija vri, predsednik Aleksandar Vučić nastavlja da brine o običnom čoveku i sve nesebično objavljuje na Instagramu
Na dan istorijskog protesta u Novom Sadu, prioritet režimskih medija izgleda ovako: Vučić, Vučević, studentski protest – koji nazivaju „nastavak maltretiranja građana“
Samo što je predsednik Vučić otišao iz Aleksandrovca, stanovnici ovog grada su organizovali skup podrške studentima u blokadi
„Srbija je, zapravo, rekorder u održavanju izbora u redovnom i vanrednom roku. Međutim, društvene tenzije nakon tih izbora samo su rasle“, kaže izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula
Studentski protesti u Srbiji i ostavka premijera Miloša Vučevića izazvali su oprečne reakcije političara u Crnoj Gori
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve