Politička kriza u Srbiji našla se na dnevnom redu plenarne sednice Evropskog parlamenta u utorak 11. februara, rekao je izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula.
Picula je rekao agenciji Beta da nije predviđeno usvajanje rezolucije, već samo rasprava.
EP će se u utorak baviti Srbijom na zahtev poslaničkih grupa Socijalista i demokrata, Obnovimo, Zeleni i Evropske narodne stranke (EPP).
Kao argumentaciju za raspravu, Picula je naveo da situacija u Srbiji stalno eskalira od urušavanja nadstrešnice novosadske železničke stanice 1. novembra prošle godine kada je smrtno stradalo 15 osoba.
„U toku su masovni redovni protesti i marševi uz isticanje zahteva da se utvrdi odgovornost koja je dovela do tragedije. Stalni su fizički i verbalni napadi na učesnike protesta. Situacija je i dalje vrlo napeta, a premijer je pre desetak dana podneo ostavku što je dovelo do pada cele Vlade“, ukazuje se.
Picula, koji je najavio posetu Srbiji do kraja februara, podsetio je i da je Evropska komisija izrazila zabrinutost zbog prijavljenih incidenata protiv učesnika protesta i pozvala na brzu istragu kao i da su Socijalisti i demokrate, poslanička grupa kojoj pripada, ali i još neke poslaničke grupe u EP, izašle sa svojom procenom stanja u Srbiji.
Podsetimo da su krajem januara Progresivni savez socijalista i demokrata, druga po veličini grupa u EP sa 136 poslanika, kao i poslaničke grupe Zelenih, koja ima 53 poslanika i Obnovimo Evropu sa 77 poslanika osudili su nasilje nad učesnicima protesta u Srbiji i podržali studente i njihove zahteve.
Najveća grupacija u Evropskom parlamentu, Evropska narodna partija (EPP) koja ima 188 poslanika ocenila je da studenti i građani Srbije imaju pravo na mirne demonstracije, ali da Srbiji nije potrebna radikalizacija već dijalog i rad na evropskim reformama.