
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Slovačka kompanija Inobat je na svom sajtu objavila da je potpisala memorandum o razumevanju sa Ministarstvom finansija i Opštinom Ćuprija, o izgradnji fabrike baterija za automobile
Slovačka kompanija Inobat najavila je izgradnju fabrike baterija za automobile, koja bi trebalo da se otvori u Ćupriji. Reč je o preduzeću čiji je jedan od partnera rudarska kompanija Rio Tinto koja u Srbiji želi da iskopava litijum u dolini reke Jadar kod Loznice.
InoBat je na svom sajtu objavio da je potpisao memorandume o razumevanju sa Ministarstvom finansija i Opštinom Ćuprija, gradom u centralnom delu zemlje, o izgradnji svoje druge „gigafabrike“.
„Sa zadovoljstvom objavljujemo da je Ćuprija lokacija za projekat naše fabrike pod nazivom Lion, koji u toku poslednje dve godine razvijamo sa Međunarodnom finansijskom korporacijom (IFC)“, saopštio je InoBat, a prenosi Nova ekonomija.
Navodno stopiran projekat „Jadar“
Vlada Srbije je stopirala projekat Jadar kompanije Rio Tinto, nakon velikih građanskih protesta krajem 2021. godine.
Poslednji u nizu protesta protiv Rio Tinta odražani su u selu Gornje Nedeljice, gde je planirano otvaranje rudnika litijuma i gde ta kompanija želi da ukloni kuće koje je zajedno sa imanjima otkupila od meštana zbog izgradnje rudnika, deponije jalovine i postrojenja za preradu rude.
Iskopavanje litijuma u dolini Jadra i šta se na kraju dešava sa kompanijom Rio Tinto, ekološka je tema broj jedan u Srbiji već dugo vremena.
Nakon protesta i blokada auto-puta u Beogradu, premijerka Ana Brnabić saopštila da je na Rio Tinto stavljena tačka, te da je ukinut je Prostorni plan za projekat „Jadar“.
Sve ovo desilo na početku izborne godine, te se od tada neprestano ponavlja pitanje da li je Rio Tinto zaista otišao iz Srbije.
Međutim, sve je više pokazatelja da nije. Jedna od poslednjih vesti koja ukazuje na to jeste i da je Rio Tinto već više od dve godine pokušava da pribavi odobrenje za eksploataciono polje, dokument koji joj omogućava da započne sa iskopavanjem litijuma u Srbiji, uprkos tome što uz zahtev nije priložila neophodnu dokumentaciju.
M.J./Nova ekonomija
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve