„Tužan sam što moram da napustim najbolji posao na svetu“, rekao je Boris Džonson u govoru u kojem je obelodanio svoju ostavku na mestu predsednika Konzervativne partije i šefa Vlade. Vladu će, kaže, voditi do jeseni kada bi trebalo da bude izabran njegov naslednik.
Trudio se da svoje kolege ubedi da promena Vlade u ovom trenutku nije primerena, ali nije u tome uspeo, objasnio je Džonson i rekao: „U politici niko nije ni približno nezamenjiv, a naš briljantni darvinistički sistem će proizvesti novog predvodnika, koji će ovu zemlju voditi jednako predano kroz teška vremena“. A on, Boris Džonson, će tog novog prevodnika podržavati koliko god bude mogao.
Pritisak na Džonsona da podnese ostavku prosto je postao prevelik. Skoro 60 ministara i drugih službenika Vlade je prethodno iz protesta protiv njega bilo podnelo ostavku. Poslednji u nizu bili su ministri finansija i zdravlja.
On je ipak sam našao reči hvale za posao koji je obavljao i prorekao Velikoj Britaniji „zlatnu budućnost“.
„Ekstremno sam ponosan na dostignuća ove Vlade“, rekao je Džonson. Jer: sproveli su Bregzit u delo i regulisali svoje odnose sa „kontinentom“; vakcinacija protiv korona virusa bila je „najbrža u Evropi“ pa je Britanija kao prva ukinula lokdaun.
Obratio se Džonson i Ukrajincima: „Mi u Ujedinjenom Kraljevstvu ćemo podržavati vaču borbu za slobdu koliko god da bude trajala“.
Džonson ni jednom rečju nije preuzeo krivicu za situaciju zbog koje je morao da podnese ostavku niti se izvinio. A pao je, piše nemački „Spigel“, ne zbog loše politike, već zato što je sve više ljudi, pa i članovi njegove Vlade, sumnjalo u njegov integritet i poštenje i bilo im je dosta skandala i pobratimskih veza. Kristijan Amanpur iz CNN je posle njegovog govora ocenila da se Džonson ponašao kao da je za njegovu ostavku odgovorna „viša sila“, a ne on sam.
Kap u prepunoj čaši
Džonsonova ostavka na čelu predsedavajućeg partije i najava povlačenja sa premierske funkcije mnoge nije nimalo umilostivila. Kako opozicioni Laburisti, tako i neke njegove partijske kolege su zahtevale da smesta podnese ostavku, opozicija traži raspisavanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Posle čitavog niza skandala čašu je prelio njegov partijski kolega Kris Pinčer koji je u pijanom stanju u jednom privatnom klubu u koji zalaze torijevci napastvovao dvojicu muškaraca. Ispostavilo se da je Džonson ranije znao za njegove slične ispade, ali da ga je i dalje držao na visokoj funkciji unutar partijske parlamentarne frakcije.
Kao Džonsonove moguće naslednike britanski mediji, između ostalih, vide ministra finansija Nadima Zahavija, ministarku spoljnih poslova Lizu Tras i ministarku trgovine Peni Mordant. Zvanično je za sada samo državna tužiteljka Suela Braverman istakla svoju kandidaturu za predsednicu Vlade.
J.H./BBC/Spiegel
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com