Prištinski mediji prenose da je na graničnom prelazu Batrovci između Srbije i Hrvatske sinoć zaustavljeno više autobusa sa kosovskim tablicama, te da na tranzit kroz Srbiju čeka oko 300 putnika. Mediji se pozivaju na putnike koji su se našli na tom graničnom prelazu. Ministarstvo unutrašnjih poslove Srbije odbacuje ove optužbe kao neosnovane i dodaje da je svim građanima sa teritorije Kosova dozvoljen neometan ulaz.
Na kamerama MUP-a videlo se tokom prethodnih sati da je po ulasku u Srbiju na graničnom prelazu Batrovici zaustavljeno više vozila, kako autobusa, tako i automobila, ali se ne može razaznati koje su tablice u pitanju. Sada je situacija drugačija i može se zapaziti samo jedan autobus.
Zadržavanje kosovskih redovnih linija na srpskim granicama počelo je navodno samo nekoliko sati nakon što je Parlamentarna skupština Saveta Evrope podržala ulazak Kosova u ovu organizaciju.
„Od 22.30 zarobljeni smo u neutralnoj zoni na prelaz sa Hrvatskom. Uzeli su nam lična dokumenta. Nema odgovora zašto, niti bilo kakve primedbe. Osim što nam govore da čekamo. Blokirani su samo građani koji imaju kosovsku ličnu kartu. Policija je ušla u autobus i uzela sve naše lične karte. Srpska policija se nije loše ponašala, ali nam poručuju da sačekamo. Bez naređenja iz Beograda ne možemo da donesemo odluku, rekli su nam”, kazao je navodno jedan od građana za „Kohu“.
Pojačana kontrola svih putnika
Ministarstvo unutrašnjih poslova je odbacilo navode o zadržavanju autobusa sa registracionim oznakama sa teritorije Kosova na graničnim prelazima kao neosnovane, navodeći da policija nije nikoga zadržavala niti sprečavala ulazak i prolazak bilo kom građaninu sa Kosova i Metohije.
„U toku je pojačana kontrola svih putnika na graničnim prelazima i vrše se bezbednosne provere, a sve u cilju veće sigurnosti i bezbednosti građana, što može prouzrokovati duže zadržavanje na samom graničnom prelazu“, navelo je Ministarstvo u saopštenju.
Ministarstvo je istaklo da je svim građanima sa teritorije Kosova dozvoljen neometan ulaz i da najoštrije odbacuje insinuacije da im je ulaz zabranjen zbog posedovanja dokumenata koje su izdale institucije Prištine, uz poziv organima Prištine da ne šire paniku i lažno informišu javnost
Ni napred – ni nazad
Vlasnik turističke kompanije Rinor Travel Ibrahim Aljiu potvrdio je za Radio Slobodna Evropa da je njihov autobus, koji saobraća na liniji Švajcarska-Kosovo, jutros zaustavljen na teritoriji Srbije, nakon što je prešao mađarsku granicu.
„Prema vozačima, sa kojima sam u kontaktu, (srpske vlasti) su izvele dva putnika i uzele dokumenta“, rekao je Aljiu.
Rekao je da za sada nemaju nikakve druge informacije, osim da su im srpske vlasti rekle da treba da čekaju.
„Iznenađujuće je da smo prošli kontrolu, uzeli su samo dokumenta autobusa i dva putnika i to je to“, rekao je Aljiu, navodeći da je stanje putnika dobro.
Ministarstvo spoljnih poslova Kosova navodi da su pored autobusa na granici sa Hrvatskom, zaustavljeni i državljani Kosova na granici Srbije sa Mađarskom, kao i na administrativnom prelazu Bela zemlja.
Dodaje se da su kosovskim državljanima oduzeta dokumenta, te da ne mogu da kreću „ni napred, ni nazad“.
„Takođe, neki od njih su privedeni i nastavljaju se ispitivanja“, navodi se u saopštenju.
Ministarstvo spoljnih poslova Kosova saopštilo je da se po ovom pitanju obratilo zemljama Kvinte – SAD, Velikoj Britaniji, Francuskoj, Italiji i Nemačkoj, institucijama Evropske unije i drugim međunarodnim organima, kao ida očekuju da će se ova situacija brzo okončati.
„Čin osvete”
Švajcarski novinar Enver Robeli na svom Iks nalogu piše da su „cinični i primitivni postupci srpskih vlasti nehumani“ i da još „jednom pokazuju da aktuelno političko rukovodstvo u Beogradu čini sve da destabilizuje region“.
„Na stotine žena, muškaraca, dece i staraca praktično je privedeno. Srpska policija je putnicima oduzela pasoše. Oni nisu obavešteni o razlozima ovog uznemiravanja. Ali postoji nagađanje… Parlamentarna skupština Saveta Evrope je juče uveče velikom većinom glasova usvojila preporuku za pristupanje Kosova. Blokada građana Kosova na granici izgleda kao čin osvete Beograda”, naveo je na svom Iks nalogu novinar Enver Robeli.
Na istoj mreži, navode o zadržavanju autobusa sa kosovskim tablicama, prokomentarisao je i koordinator radne grupe Nacionalnog konventa za EU za poglavlje 35 Dragiša Mijačić.
„Ukoliko je to tačno, apelujem na nadležne državne organe da se dozovu pameti, ne brukaju Srbiju i puste ove ljude da putuju slobodno”, poručio je Mijačić.
Iz komentara na društvenoj mreži Iks može se zapaziti da je slična situacija bila i na administrativnom prelazu Merdare. Kako se navodi, autobusi sa kosovskim tablicama su noćas čekali dva ipo sata, dok su sva ostala vozila, sa drugim tablicama, bilo srpskim ili nekih drugih zemalja, prolazila za 10 minuta.
„Izbegavajte putovanje kroz Srbiju”
Prema navodima prištinske“ Kohe“, Fatmir Hadžoli iz Kancelarije za vezu Kosova u Beogradu takođe smatra da je zaustavljanje građana „osveta“ zbog sinoćnog glasanja u Parlamentarnoj skupštini u Strazburu kojim je predloženo učlanjenje Kosova u Savet Evrope. On se prema navodima medija uputio ka prelazu Bratovci.
Zajedničkim saopštenjem oglasila su se kosovska ministarstva spoljnijh i unutrašnjih poslova, ali nisu pominjali konkretan granični niti administrativni prelaz.
„Nakon nastale situacije na graničnim prelazima u Srbiji i samovoljnog zaustavljanja građana Kosova na graničnim prelazima, svi sunarodnici i građani koji su u pokretu trebalo bi po svaku cenu da izbegavaju prolazak kroz Srbiju“, navodi se u saopštenju.
Poručuju i da preduzimaju neophodne radnje, te da će građane obaveštavati o novim detaljima. Oni ujedno mole putnike da „pažljivo prate napetu bezbednosnu situaciju.
„S obzirom na to da u Srbiji kruži mnogo lažnih vesti koje imaju za cilj širenje straha i haosa, molimo vas da pratite zvaničnu veb stranicu Policije Kosova za najnovija zvanična obaveštenja“, ističe se u saopštenju kosovskog ministarstva unutrašnjih poslova.
Na korak od Saveta Evrope
Parlamentarna skupština Saveta Evrope podržala je sinoć predlog za prijem Kosova u ovu organizaciju. Za izveštaj je glasao 131 poslanik od 171 prisutnih. Protiv je bilo 29, dok je 11 poslanika bilo uzdržano.
Nakon izglasavanja, Parlamentarna skupština Saveta Evrope uputiće preporuku za prijem Kosova Komitetu ministara spoljnih poslova.
Ovaj Komitet predstavlja izvršno telo Saveta Evrope i donosi konačnu odluku, i to dvotrećinskom većinom ministara ili ambasadora koji ih predstavljaju i koji su prisutni u trenutku glasanja. Odluka se očekuje 16. maja..
U danima koji su prethodili glasanju, delegacije Beograda i Prištine uložile su brojne diplomatske napore da bi pridobili glasove za svoju stvar. Po nalogu predsednika Srbije Aleksandra Vučića 5. aprila je formirana posebna Radna grupa za koordinaciju aktivnosti državnih organa u vezi sa „problemom prijema“ Kosova u Savet Evrope.
Za rukovodica Radne grupe bio je imenovan ministar spoljnih poslova u tehničkom mandatu Ivica Dačić, koji se od izbora Ane Brnabić za predsednicu Skupštine formalno nalazi na čelu tehničke Vlade. On je šanse Srbije da spreči ovaj korak, još jedan u nizu, ka zaokruživanju nezavisnosti Kosova ocenio kao „minimalne“.