
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Na protestu „Da mi vas nešto pitamo“ koji se održava 27. marta, studenti u Novom Sadu upitaće Tužilaštvo i BIA – ko i zbog čega naređuje hapšenja, prisluškuje aktiviste i dostavlja njihove snimke tabloidima, dok funkcionere pušta na slobodu
Studenti koji blokiraju Filozofski fakultet u Novom Sadu organizuju danas (27. mart) protest „Da mi vas nešto pitamo“, u okviru kojeg će šetati do sedišta Tužilaštva i Bezbednosno-informativne agencije (BIA), zahtevajući da odgovore na njihova pitanja.
Okupljanje je kod Kampusa u 16 časova, nakon čega je planirana šetnja do Tužilaštva i BIA, navedeno je u programu protesta, objavljenom na Instagram profilu blokada.ffuns.
Studenti će ispred Tužilaštva pitati po čijem nalogu ono selektivno izdaje naloge za hapšenje, zašto omogućava progon građana, aktivista i studenata, kao i po kom principu određuje pritvor aktivistima i profesorima bez dokaza, a visoke funkcionere pušta na slobodu.
Studenti od BIA traže da odgovori ko je naredio prisluškivanje aktivista i da li ta agencija radi i prisluškuje u interesu bezbednosti građana ili u interesu ljudi koji su uzurpirali sve institucije u zemlji na uštrb svog naroda?
Jedno od pitanja jeste i kako je snimak završio u tabloidima, pre nego što je dostavljen Tužilaštvu, te zašto BIA umesto špijuniranja nije obavestila građane o planiranom terorističkom napadu „zvučnim topom“ na njih, prenosi FoNet.
Studenti su pozvali građane da obuku bele majcice sa prugama kao simbol zatvorenika, samolepljive papiriće na kojim će ostaviti pitanja, ali i nacrte malih mikrofona kako bi se pokazalo šta bi BIA čula ukoliko ih prisluškuje.
Sporni snimak
Snimak o kom govore studenti nastao je nekoliko dana uoči protesta u Beogradu 15. marta, a snimljen je u prostorijama odbora Pokreta slobodnih građana u Novom Sadu.
Snimak je objavljen u okviru „filma“ koji je bio koprodukcija pet prorežimskih televizija – Pinka, Informera, Prve, Studija B i Hepija, a na njemu se čuju lica koja su identifikovana kao aktivisti nekoliko nevladinih organizacija i članovi Pokreta slobodnih građana kako planiraju upad u zgradu RTS-a na protestu 15. marta.
Sastanku su, prema navodima, prisustvovali Mila Pajić, Dejan Bagarić, Mladen Cvijetić, Branislav Đorđević, Marija Vasić, Srđan Đurić, Doroteja Antić, Jovan Dražić, Lazar Dinić, Anja Pitulić, Davor Stefanović i Lado Jovović.
Direktori pomenutih televizija su u pauzama emitovanja snimka o njemu govorili kao o ultimativnom dokazu da studentski protesti zapravo nisu mirni, već nasilni, mada je iz snimljenog razgovora posve jasno da protagonisti rade na svoju ruku.
Rečeno je da im je jedan od učesnika sastanka doturio tajni snimak „jer nije hteo da učestvuje u izazivanju građanskog rata“, mada sve ima otisak tajnog prisluškivanja BIA što bi, ako ne postoji nalog Tužilaštva, bio upitan dokaz na sudu.
Hapšenja aktivista
Pošto je snimak objavljen, odmah su počela hapšenja aktivista i članova novosadskog odbora Pokreta slobodnih građana (PSG) i organizacije Stav.
Policija je u petak (14. mart) saopštila da je uhapsila šest osoba iz organizacije Stav i Pokreta slobodnih građana zbog sumnje da su izvršili krivično delo pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije, u vezi sa krivičnim delom pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja.
Kako se navodi u saopštenju, uhapšeni su član organizacije Stav L. D. (23) i članovi PSG M. C. (25), D. S. (24), M. V. (49), L. J. (43) i S. Đ. (26).
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u petak (15. mart) uveče da bi u mnogim zemljama ono što se čulo na snimku koji se pojavio u javnosti o navodnoj pripremi državnog udara bio dovoljan razlog za zabranu stranke, ali da je on apsolutno protiv zabrane Pokreta slobodnih građana (PSG).
Izvori: FoNet/Vreme
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve