Ambasadorka Srbije u Hrvatskoj Jelena Milić kritikovala je odnos hrvatske javnosti prema ultranacionalističkom pevaču Marku Perkoviću Tompsonu, a onda demonstrativno napustila skup o sistemima zaštite manjina u Hrvatskoj i Srbiji
Ambasadorka Srbije u Hrvatskoj Jelena Milić demonstrativno je napustila konferenciju o nacionalnim sistemima zaštite hrvatske nacionalne manjine u Srbiji i srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj koja je održana u Zagrebu.
„Šta je po vama ne Tompson kao takav, nego podrška države Tompsonovim koncertima. Vi lepo primetite da mladež ne zna šta je ustaša, ali takođe u Hrvatskoj Nino Raspudić citira istraživanje o tome da mladi nemaju pojma zašto je Tompson problem. Imamo i skup na kojem jedan od najčešćih komentatora aktuelnih tema, ne istorije, Hrvoje Klasić kaže da je došao na taj skup, ali da nema pojma o čemu Tompson zapravo peva u svojoj novoj pesmi ‘Ako ne znaš šta je bilo’“, rekla je Milić sedeći u prvom redu publike.
Ona je rekla da Tompson u toj pesmi između ostalog peva i o tome „koliko se Hrvatska nije suočila sa svojim zločinima negde“.
Ocenila je da je situacija „zaista vrlo opasna“ i da je vreme da se „pojedinci iz Hrvatske koji prave probleme po Srbiji imenuju“ i da to „ni na koji način nije govor mržnje koji širi državni vrh Republike Srbije“, rekla je Milić.
Milić je reagovala na izjavu Jasne Vojnić, predstavnice hrvatske manjine u Srbiji, predsednice Hrvatskog narodnog veća u Srbiji i poslanice u Hrvatskom saboru, na to da „državni vrh Srbije širi govor mržnje prema hrvatskoj zajednici u toj zemlji“, piše hrvatski portal Index.
Foto: Printskrin/Index.hrJelena Milić napušta skup
Vojnić je istakla da kako državni vrh Srbije, sporadično, kako mu odgovara, „optužuje Hrvate i ustaše za sve što im u tom trenutku odgovara“.
Krajem februara ove godine Milić se pojavila se na tribini koja je održana u centru Zagreba pod nazivom „Thompson über alles“ u organizaciji Privrednika, srpskog privrednog društva.
Sagovornici su bili građanski aktivist Zoran Pusić, saborski poslanik Nino Raspudić i istoričar Hrvoje Klasić. Na tribini se raspravljalo mirno sve dok se iz publike nije javila Jelena Milić.
„Mi čitavo veče pričamo o ustašama i četnicima, o Srbima i partizanima, o 1941. i tako dalje. Ja sam ambasadorka Republike Srbije, koja ima bolji izveštaj suočavanja s prošlošću nego što ima Hrvatska“, navela je tada Milić.
„Srbija nema presudu za zajednički zločinački poduhvat o kome peva pesma ‘Ako ne znaš šta je bilo’. To je vaš problem, žao mi vas je i volela bih da pratite politiku Srbije koja je u tom pravcu mnogo progresivnija od vas“, nastavila je MIlić, uz negodovanje publike.
„Meni je žao vas ako zaista mislite ovo što ste sad rekli. U Srbiji je suočavanje s prošlošću katastrofalno. Imate gradonačelnika koji želi da podigne spomenik Draži Mihailoviću. Izjednačili ste četnički pokret s partizanskim“, uzvratio je Hrvoje Klasić.
„Suštinska je razlika između ustaša i četnika. Vilson, Ajzenhauer i Čerčil su imali ambivalentan odnos prema četnicima, a prema ustašama nije bilo tako. Ne znam kako ste uspeli da ne spomenete hrvatsko-bošnjačke odnose, budući da je ‘Ako ne znaš šta je bilo’ suptilna verzija koja treba da se fokusira na to šta je Hrvatska devedesetih radila protiv Bošnjaka u BiH“, doviknula je Milić.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Protest traje dok se ne raspiše novi konkurs za REM ili dok se RTS ne ugasi, naveli su studenti u pozivu. U Novom Sadu studenti u blokadi stigli su do zgrade Radio televizije Vojvodine na Mišeluku
Na dan istorijskog protesta, 15. marta, tačno u 19.11 nešto je nagnalo ljude u beg u Ulici kralja Milana. Od tada se nižu teorije, a konačnog dokaza nema. Pred vama je obimni dosije „Vremena“ o tom događaju, koji će biti redovno dopunjavan
Studenti Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača oštro se protive imenovanju Dejana Vuka Stankovića za ministra prosvete, navodeći niz nepravilnosti u njegovom radu i svedočenja o seksualnom uznemiravanju koja već godinama kruže među studentkinjama.
Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu najavilo je početak ispitivanja građana koji su prijavili zdravstvene tegobe nakon protesta održanog 15. marta. Za sada je identifikovano više od stotinu građana koji će dati izjave u okviru istrage
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Gde je Šešelj stao, Vučić nastavlja. Zašto je članica Glavnog odbora SPS-a Ana Grozdanović zaslužila funkciju ministarke pravosuđa u vladi dr Macuta? I šta režim želi postići staljinističkom kampanjom zastrašivanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!