Ambasadorka Srbije u Hrvatskoj Jelena Milić kritikovala je odnos hrvatske javnosti prema ultranacionalističkom pevaču Marku Perkoviću Tompsonu, a onda demonstrativno napustila skup o sistemima zaštite manjina u Hrvatskoj i Srbiji
Ambasadorka Srbije u Hrvatskoj Jelena Milić demonstrativno je napustila konferenciju o nacionalnim sistemima zaštite hrvatske nacionalne manjine u Srbiji i srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj koja je održana u Zagrebu.
„Šta je po vama ne Tompson kao takav, nego podrška države Tompsonovim koncertima. Vi lepo primetite da mladež ne zna šta je ustaša, ali takođe u Hrvatskoj Nino Raspudić citira istraživanje o tome da mladi nemaju pojma zašto je Tompson problem. Imamo i skup na kojem jedan od najčešćih komentatora aktuelnih tema, ne istorije, Hrvoje Klasić kaže da je došao na taj skup, ali da nema pojma o čemu Tompson zapravo peva u svojoj novoj pesmi ‘Ako ne znaš šta je bilo’“, rekla je Milić sedeći u prvom redu publike.
Ona je rekla da Tompson u toj pesmi između ostalog peva i o tome „koliko se Hrvatska nije suočila sa svojim zločinima negde“.
Ocenila je da je situacija „zaista vrlo opasna“ i da je vreme da se „pojedinci iz Hrvatske koji prave probleme po Srbiji imenuju“ i da to „ni na koji način nije govor mržnje koji širi državni vrh Republike Srbije“, rekla je Milić.
Milić je reagovala na izjavu Jasne Vojnić, predstavnice hrvatske manjine u Srbiji, predsednice Hrvatskog narodnog veća u Srbiji i poslanice u Hrvatskom saboru, na to da „državni vrh Srbije širi govor mržnje prema hrvatskoj zajednici u toj zemlji“, piše hrvatski portal Index.
Foto: Printskrin/Index.hrJelena Milić napušta skup
Vojnić je istakla da kako državni vrh Srbije, sporadično, kako mu odgovara, „optužuje Hrvate i ustaše za sve što im u tom trenutku odgovara“.
Krajem februara ove godine Milić se pojavila se na tribini koja je održana u centru Zagreba pod nazivom „Thompson über alles“ u organizaciji Privrednika, srpskog privrednog društva.
Sagovornici su bili građanski aktivist Zoran Pusić, saborski poslanik Nino Raspudić i istoričar Hrvoje Klasić. Na tribini se raspravljalo mirno sve dok se iz publike nije javila Jelena Milić.
„Mi čitavo veče pričamo o ustašama i četnicima, o Srbima i partizanima, o 1941. i tako dalje. Ja sam ambasadorka Republike Srbije, koja ima bolji izveštaj suočavanja s prošlošću nego što ima Hrvatska“, navela je tada Milić.
„Srbija nema presudu za zajednički zločinački poduhvat o kome peva pesma ‘Ako ne znaš šta je bilo’. To je vaš problem, žao mi vas je i volela bih da pratite politiku Srbije koja je u tom pravcu mnogo progresivnija od vas“, nastavila je MIlić, uz negodovanje publike.
„Meni je žao vas ako zaista mislite ovo što ste sad rekli. U Srbiji je suočavanje s prošlošću katastrofalno. Imate gradonačelnika koji želi da podigne spomenik Draži Mihailoviću. Izjednačili ste četnički pokret s partizanskim“, uzvratio je Hrvoje Klasić.
„Suštinska je razlika između ustaša i četnika. Vilson, Ajzenhauer i Čerčil su imali ambivalentan odnos prema četnicima, a prema ustašama nije bilo tako. Ne znam kako ste uspeli da ne spomenete hrvatsko-bošnjačke odnose, budući da je ‘Ako ne znaš šta je bilo’ suptilna verzija koja treba da se fokusira na to šta je Hrvatska devedesetih radila protiv Bošnjaka u BiH“, doviknula je Milić.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Užičani su na današnjem protestu dali rok do nedelje da svi pritvorenio budu pušteni da se brane sa slobode, a da ukoliko se to ne dogodi, organizovaće još veći protest. Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Iako se globalno beleži rast prodaje električnih vozila, u Srbiji je njihova kupovina i dalje ispod jedan odsto svih novih vozila. Koji su razlozi za to
Nakon više od decenije rada, regionalna televizija Al Džazira Balkans (AJB) gasi svoj program. Sa sedištem u Sarajevu i redakcijama širom bivše Jugoslavije, AJB je bila prepoznatljiva po kvalitetnom dokumentarnom i informativnom sadržaju. Iako zvanični razlozi još nisu objavljeni, pretpostavlja se da je odluka o gašenju doneta iz finansijskih razloga
„Nazivaju nas anarhistima, neprijateljima države i teroristima. Svakog dana nas napada provladina štampa, a i sama vlada“, kaže u intervjuu za nemački magazin Špigel rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić
Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice
Gestom pumpanja na Vimbldonu Novak Đoković je na sebe navukao kletve i uvrede režima Aleksandra Vučića. Stavljen je u isti koš sa „blokaderima-teroristima“ i „antisrbima“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!