Predizborna kampanja je u drugom planu: reči Gaza, Izrael, Jevreji, Zapadna obala i Palestina odjekuju novopazarskom pijacom, na kojoj je još uvek moguće kupiti dobru i jeftinu garderobu ovdašnje proizvodnje
Kombi se, prepun medijskih trudbenika, novinara, analitičara i profesora, iz Beograda zaputio u Novi Pazar, na konferenciju o odgovornosti medija i lažnim vestima koju organizuje tamošnja harizmatična i vazda gostoljubiva nevladina organizacija.
Preko Novog Beograda, pa Milošem velikim, pa onda preko Mrčajevaca, Kraljeva, pored Ibra i Raške. Ko o čemu, baba o uštipcima, pa i mi o medijskim zakonima, koji su izazvali javnu buru proteklih nedelja. I o medijskoj politici, uopšte.
Od dugogodišnjeg „izrađivača“ legislative čuli smo i neke pikanterije iz procesa medijskih reformi koji kontinuirano, i neuspešno, traje od petooktobarskih promena do danas. Recimo, te neke 2002. ili 2003. godine, jedna vojvođanska stranka (da se lako pretpostaviti koja je u pitanju) nije htela da glasa za zakone koji će urediti oblast javnog informisanja ne zbog toga što je bila protiv određenih rešenja, već zbog toga što su – pošto su bili tas na vagi – iskoristili priliku da ucenom dobiju automobil koji je svojevremeno Kertesova carina zaplenila. Kada je automobil pristigao, dignute su ruke – za.
Urbanistički razoren grad
Novi Pazar je urbanistički razoren grad, kao uostalom i većina drugih mesta u Srbiji. Čini se da je saobraćajna gužva ovde veća nego drugde, zbog uskih ulica i velikog broja stanovnika lociranom na relativno malom prostoru. Ipak, primetne su neke pozitivne promene.
Sređena su korita dve reke, Jošanice i Raške, a renoviran je i čuveni, prethodno tranzicijom pokošen, hotel „Vrbak“, kemp-dragulj koji je polovinom sedamdesetih kombinovao orijentalnu i modernu arhitekturu u centru grada, postavši razgledična ikona. Neke stvari su nepromenjene: dinamičan politički i društveni život, i odlična hrana. Slatkiši „razvaljuju“.
Nepromenjeno je i to da se u glavnoj pešačkoj džadi ne može popiti alkoholno piće i pored desetina kafića i restorana. Morate se malo zavući negde okolo, u kafee i restorane koje drže ili „Rasimovi ljudi“ ili Srbi. Pre nekoliko godina vašem reporteru jedan je lokalni aktivista rekao da izmeštanje alkoholnih derivata iz najstrožeg centra odgovara bošnjačkoj tradiciji. Piješ tamo gde te ne vide svi, veli.
Tog dana kada smo pristigli u Novi Pazar započele su predizborne aktivnosti. Jedna od tri vodeće bošnjačke stranke (ima ih navodno ukupno 18 registrovanih), Sandžačka demokratska partija Rasima Ljajića uspela je promptno, za jedan dan, prikupiti potrebne potpise za lokalne izbore i predati listu. Kažu, svi su javni beležnici u gradu bili zauzeti tom akcijom, niko nije imao ni sekunde vremena za druge toga dana. Sutradan ujutro, oko pola šest, vaš reporter je video i polepljene plakate po gradu, sa zaokruženom jedinicom i parolom „Za evropski Novi Pazar – Rasim Ljajić“.
Nema šta, brzo i efikasno, što i nije čudno jer ova stranka više od deceniju vlada gradom, a Ljajić ima i rezervnu stranku, Socijaldemokratsku partiju, koja je deo državne vlasti već decenijama. Njegovi glavni suparnici u Sandžaku su Ugljaninova SDA i Stranka pravde i pomirenja pokojnog muftije Zukorlića. Ljajićevi su više građanisti, ovi drugi više nacionalno-islamski nastrojeni, ali generalno svi imaju dobre veze sa Beogradom.
Palestinske zastave
Pored SDP-plakata Novim Pazarom dominiraju i palestinske zastave, što na javnim mestima, što u kafeima, što u izlozima radnji. Organizuju se protesti zbog surovog izraelskog odgovora na Hamasov teroristički napad. Kažu nam domaćini da su u nekim kafeima prestali da služe proizvode multinacionalnih kompanija Koka-kola i Pepsi, jer time žele kazniti Ameriku koja podržava Izrael. Neki čak smatraju da je to i osveta Jevrejima, jer oni, po njihovim teorijskozaverskim informacijama, stoje iza svih velikih svetskih korporacija.
Predizborna kampanja je u drugom planu: reči Gaza, Izrael, Jevreji, Zapadna obala i Palestina odjekuju novopazarskom pijacom, na kojoj je još uvek moguće kupiti dobru i jeftinu garderobu ovdašnje proizvodnje. I u mesarama, gde se može kupiti dobre goveđe pršute i sudžuka.
U pola šest ujutro potpisnik ovog tekstića uputio se u svoje omiljeno novopazarsko skupljalište. Jednu od mnogobrojnih čajdžinica u centru grada, koje počinju sa radom zorom, u pet časova. Sede ljudi, piju kaficu iz fildžana ili crni čaj iz malih staklenih čaša. I ćute. Ne spominju se ovde ni Gaza, ni Izrael, ni izbori.
Podseća sve na atmosferu iz čuvene priče Zije Dizdarevića „U bosanskoj kafani“. „Preko sasušenih usana, iz dubine sagorjelih pluća, kulja i vuče se dim.“ Ćuti se, svak je zabavljen svojim jadom, tek ponekad poneko uzvikne „Jah!“ Drugi odgovara: „Jah! Jah!“ U Novom Pazaru nema „jahova“, bar ih ja nisam čuo, tajac s vremena ne vreme utiša smoltokovanje. „Jesi li popravio kola?“ „Jesam!“ I opet tišina.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Milovan Milivojević, otac radnika koji je nastradao u eksploziji fabrike MB Namenska 2017. godine, i dalje vodi pravnu bitku za odgovornost nadležnih. Ispred Apelacionog suda u Kragujevcu okupio se veliki broj građana kako bi mu pružio podršku, dok suđenje ponovo odlaže štrajk advokata.
Studenti su od 11.52 do 12.07 stajali u tišini, a skup su podržali lekari, medicinske sestre, medicinski tehničari, vozači saniteta, specijalizanti, profesori
„Niz nedoslednosti u javnim istupanjima predstavnika državnih organa ne uverava da je dijalog koji vodi ispunjenju studentskih zahteva moguć", saopštio Rektorski kolegijum
Naftna industrija Srbije (NIS) uputila je zvaničan zahtev Odeljenju za kontrolu strane imovine Sekretarijata za finansije (OFAC) Sjedinjenih Američkih Država za odlaganje sankcija
Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) otkriva da su stručnjaci Zavoda za zaštitu prirode bili protiv uslova koje je ova institucija izdala kompaniji Rio Tinto. "…Ne postoje uslovi koji će sprečiti nepovratnu destrukciju ovog područja (na lokacijama eksploatacionog polja i deponije) kao i staništa brojnih vrsta“, pisalo je u jednom od mejlova do koji je došao CINS.
Ministar kulture Nikola Selaković je bio svestan pištaljki pod svojim prozorom. Kao što su i kulturnjaci u blokadi njegovog Ministarstva videli da ih sa prozora tog istog Ministarstva ljudi pozdravljaju. Delovali su složno, da su na istoj strani. Selaković je bio sam.
Studenti su shvatili da se odvija borba za značenja, u kojoj se jedno ime ne pominje: ime diktatora. Jer, da se to ime pojavilo u njihovim zahtevima ono bi „pojelo“ same zahteve
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!