Novi Kodeks policijske etike koji stupa na snagu predviđa osnivanje Кomisije za policijsku etiku. On, pored ostalog definiše, podkojim uslovom policijski službenik može da primi „prigodan ili protokolarni“ poklon u skladu sa „zakonom, drugim propisom i aktom o poklonima u Ministarstvu“.
Kodeks policijske etike kojim se utvrđuju pravila o etičkom postupanju policijskih službenika u Ministarstvu unutrašnjih poslova objavljen je u Službenom glasniku, piše Nova ekonomija.
Кomisiji za policijsku etiku policijski službenik moći će da se obrati u slučaju nedoumice u vezi sa sopstvenim postupanjem i to pisanim putem. Komisija, međutim, neće razmatrati anonimna obraćanja.
Prema tom kodeksu, sastav Komisije za policijsku etiku će rešenjem utvrditi ministar unutrašnjih poslova.
Кomisiju čine dva predstavnika nastavnog osoblja koji su angažovani ili su bili angažovani na osnovnim ili master studijama na visokoškolskoj ustanovi osnovanoj za potrebe policijskog obrazovanja, po jedan od predstavnika reprezentativnih sindikata i tri predstavnika Ministarstva. Predsednik Komisije biće rukovodilac iz sedišta Ministarstva.
Ne sme da traži, ali…
Novi kodeks, između ostalog, nalaže da policijski službenik ne sme da traži, niti da primi stvar, pravo, uslugu ili bilo kakvu drugu korist za sebe ili povezana lica.
Novi kodeks, između ostalog, nalaže da policijski službenik ne sme da traži, niti da primi stvar, pravo, uslugu ili bilo kakvu drugu korist za sebe ili povezana lica, niti obećanje da će dobiti navedeno, a koji utiču, mogu uticati ili izgleda da utiču na nepristrasno ili profesionalno obavljanje dužnosti.
Sa druge strane, prema ovom kodeksu, policijski službenik može da primi prigodan ili protokolarni poklon u skladu sa „zakonom, drugim propisom i aktom o poklonima u Ministarstvu“.
U prethodnom kodeksu iz 2017. godine pisalo je „Za svoj rad policijski službenici ne zahtevaju i ne primaju poklone, ne zloupotrebljavaju svoj službeni položaj i bore se protiv svakog oblika korupcije.“
Pravila za društvene mreže
Takođe, u kodeksu se navodi da prilikom korišćenja društvenih mreža, policijski službenik ne objavljuje tekstove, komentare, fotografije, video ili audio snimke neprimerenog sadržaja kojima se narušava ugled Ministarstva.
Policijski službenik, prema novom kodeksu, ne koristi i ne otkriva neovlašćeno podatke do kojih je došao u službi ili povodom vršenja službe, a naročito one koji bi mogli ugroziti tok zakonitog postupka, odnosno prava trećih lica.
„Informaciono-komunikacioni sistem Ministarstva, odnosno sistem za obradu podataka, policijski službenik koristi isključivo za službeno postupanje,“ piše.
Takođe, kodeks nalaže da se policijski službenik i van službe ponaša uzorno i dostojanstveno, izbegavajući radnje i postupke koji mogu narušiti poverenje u rad i ugled Ministarstva.
B.G./Nova ekonomija
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com