Brže-bolje su zatvorili staru, normalnu autobusku stanicu sa svom potrebnom infrastrukturom da ne smeta Beograđanima na vodi, i privatnim investirima, pa otvorili novu - ali bez stanične zgrade. Sad se raspisuje tender. Postavlja se pitanje zašto nisu završeni svi radovi, pa tek onda otvorili novi objekat?
Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda objavila je javni poziv za izgradnju stanične zgrade u okviru kompleksa nove autobuske stanice u bloku 42 na Novom Beogradu. Vrednost radova procenjena je na 5,6 milijardi dinara (oko 48 miliona evra), vidi se iz objavljenog poziva, piše Nova ekonomija.
Direkcija je na Portalu javnih nabavki objavila tender pod nazivom „izvođenje radova na izgradnji Autobuskog terminala u bloku 42 u Novom Beogradu – II faza“, a kako se može videti iz dokumentacije, druga faza zapravo podrazumeva objekat autobuske stanice.
Podsetimo, u Beogradu je 27. septembra u novobeogradskom Bloku 42 gde je nekada bila „Buvlja pijaca“, otvorena nova autobuska stanica, a u nedelju, 29. septembra organizovani su prvi polasci sa nove stanice.
Istih dana zatvorena je nekadašnja stanica u Železničkoj 4 u Savskom amfiteatru. Odlaskom autobusa za Ljubljanu 50 minuta posle ponoći 29. septembra zvanično je stavljen katanac na stanicu koja je poslovala više od pola veka.
Ipak, stanica na novoj lokaciji u bloku 42 još uvek nije skroz završena – između ostalog nije završena stanična zgrada, pa putnici koriste privremeni objekat sa osnovnim sadržajima – aneks od 1.200 metara kvadratnih koji je „osposobljen za nesmetano funkcionisanje stanice“.
Foto: Tanjug / Strahinja AćimovićNova autobuska stanica u Beogradu
Tri faze izgradnje stanice
Izgradnja kompleksa autobuske stanice BAS podeljena je na tri faze. Prva faza podrazumevala je izgradnju staničnog platoa, druga faza, za koju je sad raspisan tender odnosi se na izgradnju objekta autobuske stanice BAS, dok treća faza obuhvata stanični trg i internu saobraćajnicu.
Kako se vidi iz dokumentacije date u okviru tendera objavljenog na Portalu javnih nabavki, planirano je da objekat stanice bude pravougaonog oblika u vidu razvučenog slova „П“, da ima suteren, prizemlje, prvi sprat i povučeni sprat.
Glavni ulaz i dominantni pešački pristupi i pristupi za automobile biće iz pravca ulice Antifašističke borbe, odakle se očekuje najveći priliv putnika. Na suprotnoj strani planirano su ulazi i izlazi na stanični peronski plato.
Firme koje su zainteresovane da grade ovaj objekat mogu poslati ponude do 22. novembra.
Ugovorom o zajedničkoj izgradnji nove autobuske stanice BAS iz 2017. godine, BAS je određen za finansijera projekta, a Grad Beograd za investitora.
Ipak, gradnja perona i parkinga je počela 2020. godine, a odlaganje rokova je značilo i probijanje prvobitnog budžeta.
Ove i naredne godine Beogradu treba da bude preneto 2,4 milijardi dinara (oko 20 miliona evra) iz republičkog budžeta, za završetak stanice.
Polovina će Gradu biti isplaćena za izvođenje radova u 2024. godini, dok je ostalih 1,2 milijarde planirano za 2025. godinu. Iz ovih sredstava će se namirivati troškovi koji nastanu u okviru druge faze gradnje kompleksa.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Građanima se preporučuje da ostanu kod kuće i izbegavaju sva putovanja koja nisu neophodna. Prvi put je pokrenut sistem SMS hitnih informacija građanima u slučaju nepovoljnih vremenskih prilika
Odluka prosvetnih sindikata da stupe u štrajk u znak solidarnosti sa učenicima dodatno je osnažila proteste u Srbiji, a pobunjeni studenti dobijaju podršku sa svih strana, od akademske zajednice do umetničkog sveta, ocenjuje britanski list
„Skup na Slaviji bio je u rangu, ako ne i masovniji od skupa 5. Oktobra. To je uplašilo našu vlast. Vučić se plaši da bi prelazna Vlada ispunila svoju misiju - organizovanje izbora pod normalnim uslovima”, kaže za “Vreme” politikolog Cvijetin Milivojević
Subvencionisani stambeni krediti za mlade koje najavljuje Aleksandar Vučić su obmana. Šta se krije iza ove “darežljive” ponude predsednika Srbije usred studentske pobune
Doba sarme i ruske salate neće ugasiti bunt u Srbiji. Na opoziciji je sada da preuzme politički deo posla, napravi dogovor i svim silama traži prelaznu vladu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!