Ako se ostvare najave Tatjane Macure, ministarke bez portfelja zaduženu za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena, Srbija bi u naredna tri meseca trebalo da dobije Alimentacioni fond.
Najavio ga je predsednik Srbije u martu 2025. godine, a sada i ministarka Macura.
„Srećna sam išto mogu da najavim uvođenje Alimentacionog fonda kao vida zaštite dece i samohranih roditelja u slučaju kada drugi roditelj ne ispunjava zakonom propisanu obavezu“, rekla je Macura, prenosi FoNet.
Ona je rekla kako se nada da će usvajanje tog zakona obeležiti prvih 100 dana Vlade, navodi se u saopštenju.
Nova Vlada izabrana je 16. aprila, što znači da bi u naredna tri meseca ovaj fond trebalo da zaživi.
Šta je Alimentacioni fond?
Predlog Zakona o Alimentacionom fondu u julu 2024. godine stigao u Skupštinu Srbije – i to kao predlog opozicije, koja već godinama priča o ovom rešenju.
Predstavnica predlagača bila je narodna poslanica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić, a predlog je potpisalo 30 poslanika opozicije. Među njima su, osim SSP-a, i članovi poslaničke grupe Srbija centar, kao i Ekološkog ustanka.
Alimentacioni fond predstavljao bi fond iz koga bi deca čiji roditelj – iako je na to obavezan izvršnom ispravom odnosno pravnosnažnom i izvršnom sudskom presudom – ne plaća izdržavanje detetu najmanje dva meseca uzastopno.
Pravo na privremeno izdržavanje trajalo bi do 18. godine života, odnosno sve dok roditelj ne počne u celosti da izvršava obavezu izdržavanja.
Inače, postojanje ovakvog fonda već je uvedeno u hrvatsko i crnogorsko zakonodavstvo, dok bi za domaći pravni sistem uvođenje alimentacionog fonda predstavljalo novost.
Izbegavanje plaćanja alimentacije
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Srbiji se godišnje razvede više od 9.000 brakova, od čega više od 5.000 sa decom.
Prema nekim procenama, samo trećina razvedenih očeva, odnosno tri četvrtine majki, redovno plaća mesečne naknade.
Neplaćanje izdržavanja je krivično delo za koje je kazna ili novčana ili do tri godine zatvora. Međutim, praksa pokazuje da takvi postupci često traju dugo, a dužnici izdržavanja koriste razne načine kako bi izbegli obavezu – sakrivaju imovinu, nekretnine, daju otkaze, kako izvršitelji ne bi mogli da sprovedu plenidbu. Dugovanja su i do milion dinara, pisao je ranije RTS.
Zatvorska kazna se najređe primenjuje. Na primer, u 2021. godini je zbog neplaćanja alimentacije podneto 1.795 krivičnih prijava, a u zatvoru su završile 123 osobe.
Ipak, zatvorska kazna ne može da obezbedi finansijsku podršku detetu u trenutku kada je ona potrebna. Tako je i nastala ideja o Alimentacionom fondu, odakle bi se deci plaćalo izdržavanje umesto onog roditelja koji ne poštuje svoju zakonsku i sudsku obavezu, a ovaj fond potom bi se refundirao od roditelja koji je bio dužan da izvršava obavezu davanja izdržavanja, a to nije činio.