
Električni automobili
Skupi i bez punjača: Zašto Srbi izbegavaju električne automobile
Iako se globalno beleži rast prodaje električnih vozila, u Srbiji je njihova kupovina i dalje ispod jedan odsto svih novih vozila. Koji su razlozi za to
Zorica Renovčević je devetnaest godina radila u Privrednoj komori Srbije. A onda je po kratkom postupku dobila otkaz. Obrazloženje: svojim postovima na Iksu je podržavala studentske poroteste, a to narušava kredibilitet PKS-a
„Otkaz sam dobila nakon tri meseca udaljenja sa rada. Optužuju me zbog postova na mreži “X”, sa naloga za koji tvrde da je moj. Sve i da jeste, zašto bi neko dobio otkaz ako izražava svoje stavove na aktuelne društveno-političke teme?”, kaže Zorica Renovčević u izjavi za Novu ekonomiju.
Skoro 20 godina je u instituciji u kojoj je bila zaposlena, poštovala i sledila suštinsku ulogu ove poslovne zajednice, kroz brojne aktivnosti značajne za unapređenje poslovanja privrednih društava i preduzetnika.
„Komora pre svega mora da zastupa interese cele domaće privrede, da bude njen servis i uvek na usluzi, Komora pripada našoj privredi, a mi zaposleni smo tu da radimo za privrednike u njihovom najboljem interesu“, kaže Zorica, koja je i samohrana majka od detetove druge godine, a za svoj rad je dobijala najviše ocene od kolega i nadređenih.
Oni koji su zaposleni u javnim institucijama i drugim državnim firmama, trpe pritiske na svojim radnim mestima godinama unazad, o čemu govore i mnogi medijski izveštaji. Naša sagovornica se našla u „paketu“ sa onima koji su dobili otkaze zbog navodne podrše studentskim protestima i blokadama. Zbog toga je angažovala advokata i podigla tužbu protiv Privredne komore.
Talas političkih otkaza
Njen advokat Ivan Ninić objašnjava da se u poslednjih šest meseci „pod talasom političkih otkaza u Srbiji dešavalo da su sudovi usvajali privremene mere i vraćali ljude na radna mesta dok traju sporovi“.
„U ovoj situaciji želim da verujem da će sud na nepristrasan način sagledati razloge za donošenje privremene mere i vratiti zaposlenu u PKS i na taj način pokazati predsedniku te institucije da nije iznad zakona i da ne može da gazi prava radnika zarad dnevne politike. Ja sam optimista, jer je otkaz predmet političkog revanšizma“, kaže Ninić.
On pominje predsednika PKS Marka Čadeža, koji otvoreno na svojim društvenim mrežama propagira stavove i podršku trenutno vladajućoj stranci u Srbiji. Ova podrška nije tajna, vidljiva je na svakom njegovom profilu, pa su onda nejasni i razlozi za davanje otkaza zaposlenima.
Nakon 19 godina rada u Privrednoj komori Srbije, naša sugrađanka je dobila otkaz zbog Twiter naloga i optužbi da je političkim objavama narušila „kredibilitet“ PKS. Otkaz je potpiso M.Čadež koji sve vreme otvoreno botuje za SNS, posećuje mitinge SNS i aktivno čini deo kartela 👇 pic.twitter.com/6F9RvVjDry
— Ivan Ninić (@INinic) July 5, 2025
U obrazloženju za udaljavanje s radnog mesta za Renovčević stoji da „PKS, kao institucija od velikog javnog značaja, ima obavezu da ostane politički neutralna i nepristrasna, što је ključno za оčuvanje njenog integriteta i kredibiliteta. Zaposleni u ovoj instituciji imaju jasno definisanu obavezu da ne ističu političke stavove tokom radnog vremena, kako bi se očuvala profesionalnost i nepristrasnost institucije“, navodi se u obrazloženju rešenja otkaza.
Dodatno, Renovčević je optužena i za zloupotrebu sredstava za rad, ali je od PKS zadužila jedino laptop.
„Ovaj otkaz pokazuje da se predsednik PKS ponaša kao prosečan lojalista u Srbiji koji je deo aparata izvršne ili lokalne vlasti, a ne kao predsednik institucije od najvećeg značaja za privredu Srbije. Ona je dobila otkaz zbog verbalnog delikta, dok osoba koja je potpisala otkaz iste stvari radi, ako ne i još gore. Jer on je predsednik Komore i onim privrednicima koji nisu na liniji vlasti, i koji nisu lojalisti“, kaže Ninić. Advokat navodi i da ove nedelje predaje tužbu kojom će biti pokrenut postupak.
Da zaposleni u ovoj instituciji mogu da očekuju samo još pritisaka i kažnjavanja zbog prava da razmišljaju svojom glavom, govori i novi pravilnik koji je PKS usvojila nakon što je Renovčević dobila udaljenje sa svog radnog mesta. Pravilnik je usvojen od Upravnog odbora komore 29. maja ove godine.
U njemu se, između ostalog, u članu 9, navodi i da „radno angažovanom licu nije dozvoljeno izražavanje, promovisanje ili protivljenje političkim partijama i pokretima. Takođe podstiču se zaposleni da prijave kolege za „povredu profesionalnog ponašanja“. Posle prijave, predsednik komore je dužan u roku od tri dana da obrazuje komisiju za ispitivanje ove povrede pravilnika.
Iako se globalno beleži rast prodaje električnih vozila, u Srbiji je njihova kupovina i dalje ispod jedan odsto svih novih vozila. Koji su razlozi za to
Nakon više od decenije rada, regionalna televizija Al Džazira Balkans (AJB) gasi svoj program. Sa sedištem u Sarajevu i redakcijama širom bivše Jugoslavije, AJB je bila prepoznatljiva po kvalitetnom dokumentarnom i informativnom sadržaju. Iako zvanični razlozi još nisu objavljeni, pretpostavlja se da je odluka o gašenju doneta iz finansijskih razloga
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Smrt i teške povrede u dva dana - radnici i dalje padaju po srpskim gradilištima koja često nisu obezbeđena. I najčešće za to niko ne odgovara
„Nazivaju nas anarhistima, neprijateljima države i teroristima. Svakog dana nas napada provladina štampa, a i sama vlada“, kaže u intervjuu za nemački magazin Špigel rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve