
Politika
SPS suspendovao Branka Ružića
Prema pisanju medija Socijalistička partija Srbije suspendovala je Branka Ružića na šest meseci sa svih funkcija u stranci
Srbija mora da preuzme Naftnu industriju iz ruskih ruku kako bi izbegla američke sankcije, piše Noje cirher cajtung. To usložnjava Vučićevu strategiju da bude dobar sa svim stranama sveta
Srpski predsednik Aleksandar Vučić, „majstor politike balansiranja“, inače spretno koristi slobodan prostor koji se ukaže u rvanju velikih sila za uticaj na Balkanu, piše Noje cirher cajtung, a prenosi Dojče vele.
Podseća se da Srbija nije uvela sankcije Rusiji, ali da „zaobilaznim putem“ opskrbljuje Ukrajinu oružjem te tako obezbeđuje „zapadnu blagonaklonost“ u vezi sa Kosovom.
Kako piše švajcarski list, to balansiranje je sada postalo teže pošto su Amerikanci sankcijama ciljali rusku naftnu industriju. To pogađa i Naftnu industriju Srbije čiji većinski udeo drži Gazprom.
Podseća se da je istovremeno došlo da kratkog prekida isporuka azerbejdžanskog gasa te do navodnog ukrajinskog napada na Turski tok, kojim Srbija takođe dobija gas iz Rusije.
To je „Srbiji demonstriralo koliko je ranjiva“, piše ugledni ciriški list. „Vučić po svaku cenu želi da izbegne neizvesnost oko snabdevanja energentima. Zato je pod velikim pritiskom da nešto uradi.“
Nacionalizacija nije opcija?
Navodi se da je Vučić rekao kako Rusi moraju sasvim da napuste vlasničku strukturu NIS-a, ali da još nije jasno kako.
„Za regularnu prodaju nekom drugom preduzeću ima veoma malo vremena. Promena vlasništva mora da se odigra do 25. februara. Zato je verovatnije da će srpska država preuzeti ruski udeo“, piše Noje cirher.
Dodaje se da je po zakonu teoretski moguća i prinudna nacionalizacija bez kompenzacije, ali da je Vučić protiv te opcije te da tvrdi da Srbija ima novca da na fer način preuzme vlasništvo.
„Ali Rusiji se naravno ne radi samo o novcu“, beleži list, citirajući stručnjaka za energetiku Miodraga Kapora koji kaže da je energetika važan deo uticaja Rusije na Srbiju.
Novi Bajatović?
Podseća se na prodaju NIS-a ispod cene 2008. godine čime je Beograd kupovao podršku Moskve u borbi protiv međunarodnog priznanja Kosova. Od tada je NIS praktično nedodirljiv, kaže Kapor.
To sada Rusija ne bi htela da izgubi, piše list, navodeći izjavu šefa diplomatije Sergeja Lavrova da NIS nikako ne sme biti nacionalizovan.
Kapor veruje da će Kremlj, u pregovorima sa Beogradom, tražiti da idući menadžment NIS-a bude prijateljski nastrojen prema Moskvi – onako kako je slučaj u Srbijagasu sa direktorom Dušanom Bajatovićem.
Noje cirher cajtung zaključuje: „Dakle, još postoji izvesni prostor za Vučićevu politiku balansiranja.“
Prema pisanju medija Socijalistička partija Srbije suspendovala je Branka Ružića na šest meseci sa svih funkcija u stranci
Do koje granice su vlasti spremne da idu kako bi zaustavile blokade fakulteta, pokazuju nedavni napadi i blaćenje univerzitetskih profesora? Sagovornici „Vremena” veruju da to neće zaustaviti pobunu i da je to očajni, necivilizacijski pokušaj vlasti da stvari vrati u predmoderno doba
Žena koja je sa nožem u ruci negodovala zbog šesnaestominutne blokade saobraćaja u Požeškoj ulici uhapšena je i protiv nje će biti podneta prekršajna prijava
Studenti-biciklisti prešli granicu Evropske unije, bez problema sa mađarskim graničarima. Ipak, za razliku od Srbije, u Mađarskoj neće imati policijsku pratnju
Na dan istorijskog protesta, 15. marta, tačno u 19.11 nešto je nagnalo ljude u beg u Ulici kralja Milana. Od tada se nižu teorije, a konačnog dokaza nema. Pred vama je obimni dosije „Vremena“ o tom događaju, koji će biti redovno dopunjavan
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve