img
Loader
Beograd, 29°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Beograd i Priština

Noje cirher cajtung: Kako je Vučić „kupio” Zapad, a Kurti ga naljutio

21. новембар 2024, 13:30 Dragoslav Dedović (DW)
Kosovski premijer Aljbin Kurti Foto: AP Photo/Visar Kryeziu
Kosovski premijer Aljbin Kurti
Copied

Na predstojećim izborima na Kosovu Aljbin Kurti ima dobre šanse za ponovnu pobedu. Njegovoj popoularnosti, između ostalog, doprinosi konfrotativno držanje prema susednoj Srbiji koju ponajviše oseća 90.000 Srba na Kosovu

Aljbin Kurti ima dobre šanse da ponovo bude pobednik izbora na Kosovu u februaru 2025, piše „Noje cirher cajtung”. Kao argumenti se navode privredni rast od šest odsto, strane investicije i pad nezaposlenosti na deset odsto, piše Dojče vele (DW).

Ali, popularnost Kurtija ima i druge razloge, procenjuje autor članka Andreas Ernst: „Popularnosti tog 49-godišnjaka doprinosi pre svega njegovo konfrotativno držanje prema susednoj Srbiji“. Međutim, kako se ocenjuje, „Kurtijevu ofanzivnu strategiju ne oseća toliko Beograd, koliko 90.000 Srba na Kosovu”.

„Srbi faktički upravljaju samo još školstvom i zdravstvom“

Na severu Kosova postojala je vrsta srpske državne uprave i Srbija je bila važan poslodavac, ali je Kurti sve promenio, navodi se u članku: „Tome je Kurti stao u kraj. Tvrdim administrativnim merama skoro godinu dana on tu sprovodi kosovsku suverenost. Gradi na severu baze za teško naoružanu specijalnu policiju, šalje finansijske inspekcije i oduzima zgrade koje su izgrađene bez dozvole Prištine. Zabranio je upotrebu srpskog dinara, a table na ćirilici su zamenjene. Srbi faktički upravljaju samo još školstvom i zdravstvom.“

„Ti postupci su uneli nesigurnost među kosovske Srbe i ogorčili ih – ali to iritira i zapadne sile. One kritički tvrde da su ti koraci ’jednostrani’ i da nisu bili dogovoreni sa Briselom, Berlinom i Vašingtonom. Kurtija to, međutim, ostavlja hladnim. Ta nonšalantnost prema važnim protektorima njegove zemlje ima predistoriju. To je priča o Kurtijevom političkom usponu“, piše „Noje cirher cajtung“.

„Otpor zapadnom posleratnom poretku“

Švajcarski list ukazuje: „Tako kako se devedesetih kao politički aktivista borio protiv srpske vlasti – zbog čega je dve godine proveo u zatvoru – tako je kasnije pružao otpor zapadnom posleratnom poretku. S malom grupom istomišljenika 2005. je osnovao pokret ’Samoopredeljenje’ koji se zalagao za samoopredeljenje Kosova i kasnije ujedinjenje sa Albanijom.“

U članku se podseća na Kurtijevu borbu protiv upravnog aparata Ujedinjenih nacija na Kosovu, što mu je donelo sve veću podršku stanovništva. „To je od Kurtija napravilo crvenu krpu za ambasadore zapadnih sila u Prištini, koji su sebe videli kao neku vrstu prokonzula. Kurti je takođe kategorično odbijao pregovore s Beogradom o statusu Kosova“.

Kurti nije bio ni za „nadgledanu nezavisnost“ koja je proglašena 2008. uz američku podršku i protiv volje Beograda, piše list – i navodi njegove reči: „Države se ne ’poklanjaju’ već se narodi izbore za njih.“

„Albanski nacionalizam kao emancipatorski“

U članku se ukazuje da se Kurti, za razliku od mnogih drugih političara, temeljno bavio političkim teorijama, naročito postkolonijalnom mišlju. „Srpsku vlast na Kosovu od balkanskih ratova 1912. on iz te perspektive posmatra kao kolonijalnu vladavinu, a nasuprot tome, albanski nacionalizam kao emancipatorski. Međunarodni protektorat od 1999. Kurti je kritikovao kao tuđinsku vladavinu s neoliberalnim predznakom.“

Podseća se i na Kurtijeve optužbe da je Srbija „otvorena kapija za ruski i kineski uticaj u Evropi“, ali se navode i protivargumenti – „Vučićev dobar odnos sa zapadnim prestonicama“.

Municija za Ukrajinu i litijum – Vučićeva veza sa Zapadom

„Naklonost Zapada Vučić je zadobio tako što je od ruskog napada Ukrajini isporučio municiju u vrednosti od preko 800 miliona evra“, piše „Noje cirher cajtung”, a osim toga podseća i na Vučićevo zalaganje za rudarenje litijuma koje ga interesno povezuje sa Evropskom unijom i Nemačkom. „Ko prati to što Vučić radi – ne ono što priča – može da dođe do zaključka da je Srbija čvrsto u zapadnom taboru“, ocenjuje se u članku.

Međutim, dodaje se i da je Kurti na jednom međunarodnom forumu osporavao tezu da je Vučićeva politika više stolica i protivljenje kosovskoj nezavisnosti samo gluma za domaću publiku. Kurti je tvrdio da Vučić Zapad vuče za nos i da vlast u Beogradu nije odustala od velikosrpskog projekta skrivajući ga iza sintagme „srpski svet“.

„Strateško strpljenje“

Kurtijeva je teza, kako se procenjuje, da Vučić praktikuje „strateško strpljenje“ kao azerbejdžanski predsednik Ilham Alijev – naoružava Srbiju da bi prema Kosovu postupio kao Azerbejdžan prema Nagorno-Karabahu. „Cilj je revanš, moramo biti spremni na to“, rekao je Kurti.

„Zaista, poneko u Beogradu i računa s tim da će Trampova pobeda doneti šansu da se vrati makar sever Kosova. Nade se polažu u Ričarda Genela, bivšeg Trampovog specijalnog izaslanika za Balkan, koji ima tesne veze sa Beogradom i Kurtijev je kritičar.“

Kurti na to, međutim, podseća da je Kosovo dobro sarađivalo s obe američke partije. „Pod demokratom Bilom Klintonom je 1999. oslobođeno, a Džordž Buš Mlađi, republikanac, bio je predsednik 2008. kada je steklo nezavisnost“, piše švajcarski Noje cirher cajtung.

Izvor: Dojče vele (DW)

Tagovi:

Aleksandar Vučić Aljbin Kurti Kosovo Položaj Srba
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Nemačka

05.јул 2025. Nenad Krajcer (DW)

Poslanici Bundestaga оsudili nasilje, ali i nacionalizam u Srbiji

Predstavnici stranaka u Bundestagu su u razgovoru za DW osudili nasilje nad studentskim protestima u Beogradu. Ali su istovremeno ukazali i na opasnost od nacionalističkih tonova koji su se mogli čuti na protestima

Protesti

05.јул 2025. B. B.

U petak privedeno 107 ljudi, blokade širom Srbije najavljene i za subotu

Na pojedinim mestima zabeleženi su sporadični incidenti, „pri čemu je policija postupala u skladu sa zakonom“, saopštio je MUP. Prema najavama, blokade širom Srbije nastavljaju se i subotu

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Nišu

Predsednik Srbije

05.јул 2025. B. B.

Vučić otvorio deonicu puta bez upotrebne dozvole i tvrdi da će sve biti u redu

Inženjeri za stručni nadzor za deonicu puta od Pakovraća do Požege odbili su da potpišu dokumente bez kojih je nemoguće da građevinski inspektori izdaju potvrdu da je deonica završena

Represija

05.јул 2025. B. B.

Neko te posmatra: Novosađanima stižu prijave zbog farbanja ulica 8. decembra

Pojedini Novosađani tvrde da imaju saznanja da je pokrenuto više od 250 prekršajnih postupaka protiv učesnika protesta 8. decembra 2024. u tom gradu, i da su u više slučajeva već donete osuđujuće presude i to bez prisustva okrivljenih ili njihovih advokata

Studentski protesti

05.јул 2025. B. B.

Amnesti: Alarmanti snimci hapšenja u Srbiji

Ima navoda o nezakonitoj i prekomernoj upotrebi sile prilikom hapšenja demonstranata, saopštile su organizacije Amnesti internešnal i Civil rajt difenders

Komentar
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obilazi novu deonicu auto-puta E-763

Komentar

Pakovraće – Požega: Vučić na putu iracionalnosti

I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Vučićev testosteron, nepravda i beščašće

Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina

Filip Švarm

Komentar

Tako rade kukavice: Premlaćivanje studenata sa najavom

Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure