Naftna industrija Srbije zatražila je od Sjedinjenih Američkih Država da odloži priomenu sankcija Naftnoj industriji Srbije na minimum 90 dana, saopštila je u utorak (4. februar) ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović.
„S obzirom na značaj NIS-a za srpsku, ali i regionalnu privredu, hitno zahtevamo od OFAC-a da razmotri trenutnu pomoć, a u vidu odlaganja sankcija na minimum 90 dana, dok se održivo rešenje koje bi dovelo do ukidanja sankcija razmatra“, navodi se u saopštenju koje potpisuje ministarka.
Zahtev su podržale Vlade Srbije i Mađarske, navodi se.
„Zahtev sa odnosi na dobijanje opštih ili posebnih licenci kaje bi omogućile NIS-u da održi poslovanje dok se traži prihvatljivo rešenje vlasničke strukture i upravljanja, sa ciljem da kompanija koja je regionalno i strateški važna za energetsku stabilnost, nastavi da posluje“, objašanjeno je u saopštenju.
Dodaje se da Vlada Srbije podržava zahtev za izdavanje takve dozvole NIS-u, jer bi, kako se navodi, sankcije narušile sposobnost kompanije da snabdeva stanovnike Srbije naftom i naftnim derivatima.
U saoštenju se dodaje da zaposleni u NIS-u i građani „nemaju razloga za brigu“ i podseća da su američki zvaničnici više puta jasno ponovili da sankcije nisu uperene protiv Srbije i njenih stanovnika.
Koje sankcije su SAD uvele NIS-u?
Sjedinjene Države stavile su 10. januara NIS na listu sankcija zbog udela u vlasništvu ruske kompanije Gasprom njeft u cilju sprečavanja Rusije da prihode od energetike koristi za rat u Ukrajini.
Ruske kompanije Gasprom njeft i Gasprom u NIS-u imaju većinski paket akcija (56,15 odsto), dok je u vlasništvu Srbije gotovo trećina vlasničkog udela.
SAD zahtevaju da Rusija mora potpuno da izađe iz vlasništva u Naftnoj industriji Srbije.
Ova promena trebalo bi da se dogoditi do kraja februara, rekao je posle uvođenja sankcija kompaniji predsednik Srbije Aleksandar Vučić.