Lokalni saobraćaj
Prekinut štrajk radnika „Laste“
Spontana obustava rada zaposlenih u „Lasti“ u utorak bila je izazvana najavljenim raskidom ugovora
Najnovija istraživanja dokazuju da su mladi u Srbiji u najvećem riziku od siromaštva. Šezdeset odsto mladih nema nikakvu zaradu. Svaka druga mlada osoba želi da napusti zemlju. Srbija nema Strategiju socijalne zaštite, ni Strategiju za borbu protiv siromaštva
Mladi su starosna kategorija u najvećem riziku od siromaštva, zaključak je dva nova istraživanja o socijalnom statusu građana Srbije.
Prema Beogradskom centru za ljudska prava, mladi u Srbiji između 15 i 29 godina imaju prosečno za 16 odsto nižu platu od svojih starijih kolega. Većina ispitanika je odgovorila da jedva sastavlja kraj s krajem. Najčešće su zaposleni na povremenim ili privremenim poslovima, pa su im u tom smislu uskraćena mnoga prava zagarantovana zakonom. Takođe, oni su se prošle godine suočavali i sa problemima prava na rad, obrazovanje i na zdravlje.
Rezultati istraživanja Krovne organizacije mladih ukazuju da 60 odsto mladih u Srbiji ništa ne zarađuje. Tačno je da među njima ima i onih koji se još uvek školuju, ali većina niti rade niti su u obrazovnom sistemu.
U ovoj organizaciji kažu da svaka druga mlada osoba želi da napusti zemlju. Razlog je – zato što ovde ne vide preduslove za dostojanstven život.
„Srbija nema zakon koji bi regulisao radne prakse na otvorenom tržištu što je veliki problem, jer ne mogu da steknu prvo radno iskustvo jer ga nemaju. Bilo bi što poželjnije da se tržište rada uskladi sa obrazovnim sistemom, pa da imamo manje problema kada mladi izađu na tržište“, rekla je Mirjana Pejić iz Krovne organizacije mladih.
Mladima u Srbiji je znatno teže da se osamostale, pre svega zbog visokih cena nekretnina i kirija, i manjka stanova koji se grade za jeftino stanovanje.
U Srbiji, 17,3 odsto stanovništva su deca ispod 18 godina. Podaci o njihovom socijalnom statusu takođe su zabrinjavajući. Iz Unicefa upozoravaju da 8,3 odsto dece živi u apsolutnom siromaštvu, a 24,2 odsto njih je u riziku od siromaštva.
Posebno su ugrožena deca na jugoistoku Srbije, i deca u ruralnim oblastima, posebno u domaćinstva gde je majka nezaposlena ili je završila samo osnovnu školu. U Unicefu podsećaju da siromaštvo dece ima velike posledice po njihov dalji život ali i društvo.
Međutim, uprkos ovakvom stanju, Srbija nema ni Strategiju socijalne zaštite, ni Strategiju za borbu protiv siromaštva, a izmene Zakona o socijalnoj zaštiti koje su najavljene pre šest godina još nisu usvojene.
Napomenimo da oko 400.000 građana u Srbiji živi od minimalne zarade.
S.Ć./ Euronews
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Spontana obustava rada zaposlenih u „Lasti“ u utorak bila je izazvana najavljenim raskidom ugovora
U policjskoj stanici u Loznici obrušio se deo plafona na službenicu koja je zadobila lakše povrede. Dok se čeka procesuiranje odgovornih za pad nadstrešnice i stradanje 15 ljudi, a dvoje teško povređenih, građani se pitaju ko je dužan da sanira oštećenja u javnim objektima
Sporazum o ujedinjenju će potpisati predsednik DS Srđan Milivojević i kopredsednici političke stranke Zajedno Biljana Stojković i Nebojša Zelenović
Ostalo je još nedelju dana do Nove godine koju će brojni studenti dočekati na fakultetima. Sa njihovim zahtevima je do sada upoznat svako- osim premijera i predsednika države koji tvrde da su nejasni i nefer
Vlada je odlučila da ukupno 2,9 milijardi dinara, koje su prvobitno bile namenjene za različite infrastrukturne projekte, „preusmeri“ u tekuću budžetsku rezervu, a odatle dalje po sopstvenom nahođenju
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve