Pretplatite se na digitalno izdanje
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Aleksandar Šapić je 2018. godine, dok je bio predsednik opštine Novi Beograd, u luksuznom delu Trsta kupio vilu vrednu 820.000 evra koju nije prijavio Agenciji za sprečavanje korupcije u Srbiji. Kao mesto prebivališta je nadležnim italjanskim institucijama naveo Trst, a ne Beograd u kome radi kao javni funkcioner, da bi u Italiji dobio preske olakšice
Opičina – primorsko seoce na šumovitoj padini udaljeno oko pet kilometara od centra Trsta – važi za luksuzni kraj. Jedna od brojnih kuća izgrađenih na brdu uzdignutom 325 metara iznad mora, postala je u proleće 2018. godine vlasništvo građanina Srbije. Reč je o današnjem gradonačelniku Beograda Aleksandru Šapiću – u to vreme predsedniku Opštine Novi Beograd.
Šapićevo vlasništvo nad vilom vidi se u izvodu iz italijanskog katastra do kog su došli BIRN i nedeljnik “Vreme”, ali ne i u registru o imovini i prihodima srpske Agencije za sprečavanje korupcije, kojoj su javni funkcioneri dužni da prijave sve promene imovinskog stanja i kojoj jeste prijavio da poseduje dva stana – od 150 i 98 kvadrata.
U italijanskog katastastru je navedeno da Šapićeva vila ima ukupnu površinu od skoro 400 kvadrata, a iz kupoprodajnog ugovora iz maja 2018. godine da je nekretninu platio 820.000 evra. U ugovoru stoji i da je Šapić u tom trenutku imao prebivalište na jednoj drugoj adresi u Trstu, na osnovu čega je mogao da iskoristi zakonsku mogućnost poreskih beneficija, u Italiji poznatijih kao olakšice “prva kuća”.
Italijanski advokat Livio Neri, član Udruženja za pravne studije o imigraciji, kaže za “Vreme” i BIRN da prebivalište u Italiji može dobiti samo stranac koji živi u mestu gde se prijavilo i koji mora pokazati nameru da tamo ostane trajno. To je, kaže, uslov da bi se koristila poreska olakšica za prvu kuću…
Sve ovo nameće mnoga pitanja…
Pročitajte ceo tekst Aleksandra Đorđevića i Jelene Veljković u nedeljniku „Vreme“ od četvrtka (26. januara)
Pretplatite se na digitalno izdanje
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Student FTN-a Luka Mihajlović, teško povređen nakon protesta 28. juna, ostaje u kućnom pritvoru iako su drugi učesnici oslobođeni. Njegova porodica apeluje da se optužbe povuku i poručuje da neće ćutati
U saopštenju povodom ukidanja pritvora osumnjičenima za napad na policajce u Užicu, Ministarstvo unutrašnjih poslova poručuje da je odluka Osnovnog suda „neprimerena" i da „narušava autoritet onih koji svakodnevno rizikuju živote čuvajući red i zakon"
Sedmorica na slobodi, dvojica u kućnom pritvoru - takva rešenja doneo je Viši sud u Užicu za devetoricu privedenih posle blokade magistrale. U Užicu je u pondeljak održan novi skup, a za utorak ujutru u Beogradu i Novom Sadu najavljene su nove studentske akcije.
Viši sud u Zaječaru odbio je sve podnesene žalbe na izveštaj o rezultatima lokalnih izbora održanih 8. juna. Predsednik GIK-a u tom gradu Nenad Dinulović kaže da su se time stekli uslovi za održavanje konstitutivne sednice Skupštine grada
Nepunih deset dana pošto je otvorena nova deonica autoputa Miloš Veliki, JP Putevi Srbije saopštili su da su u toku radovi na tunelu Laz. O kojim radovima se radi, nije poznato, ali iako je ranije saopšteno da je čitava deonica bezbedna za saobraćaj, javnost je upozoravala na nebezbednost najdužeg tunela na ovom autoputu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve