Diskreditacija i kompromitovanje opozicionih političara,s namerom da se stvori slika kako su nedostojni i nepopularni, stvaranje percepcije o široko rasprostranjenoj podršci predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i Srpskoj naprednoj stranci (SNS) bili su glavni zadaci botovske mreže naprednjaka, koju je nedavno razbila kompanija Meta, piše Demostat.
Meta, vlasnik Fejsbuka i Instagrama, otkrila je i razbila botovsku mrežu na te dve mreže, koja je korišćena za promovisanje SNS-a i Vučića i obrisala više od 5.300 bot naloga na Fejsbuku, 12 grupa i 1.060 naloga na Instagramu, koje su vodili članovi SNS-a i državni službenici.
Kompanija je uspela da poveže te naloge sa stvarnim ljudima iz internet tima SNS, kao i sa zaposlenima u državnoj službi.
Utvrđeno je da su botovi radili tako što su preko lažnih naloga, od kojih su neki otkriveni i ugašeni i pre početka istrage, masovno komentarisali i „lajkovali” objave u vezi sa SNS i Vučićem, kako bi ih učinili popularnijim nego što jesu.
Njihov zadatak je bio i da kritikuju opozicione lidere i da masovno komentarišu objave drugih medija, hvaleći stranku na vlasti i njenog lidera Aleksandra Vučića. Komentarisali su vesti i političke događaje u Srbiji i regionu, prilagođavajući komentare svakoj objavi, a kako bi iskazali podršku vladi, predsedniku i njihovom delovanju.
Jata SNS botova rasprostranjena su širom zemlje. Ljudi koji rade za tu mrežu članovi su lokalnih odbora SNS-a i zaposleni u državnim preduzećima, u lokalnim javnim preduzećima i lokalnim ustanovama. Stranka im obezbeđuje primanja, ili preko SNS-a ili preko plate u državnom preduzeću, a tokom „radnog vremena“ botuju za SNS, kako bi na taj način pokušali da izvrše uticaj na javno mnjenje, navodi Demostat.
Svaki opštinski odbor ima svoje jato botova u zavisnosti od veličine lokalne samouprave, grada ili opštine, u kojoj deluju. Kampanje su dobro osmišljene, nalozi se dobijaju iz jednog centra u Beogradu i distribuiraju opštinskim poverenicima, koji ih dalje šire kapilarno, svaki u svojoj opštini.
Jata botova nemaju pravo da samostalno objavljuju komentare ili postove na društvenim mrežama koji nisu u skladu sa instrukcijama. Nema soliranja i nema improvizacije. Oni dobijaju glavni fokus i kostur komentara koji treba da šire po mrežama i portalima, a onda im se dozvoljava mogućnost da budu malo kreativni.
M.N./FoNet/Demostat
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com