Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Sagovornica „Vremena“ Tatjana Lazarević iz KoSSev-a smatra da bi napad naoružane bande na pripadnike kosovske policije u Banjskoj mogao da znači „početak kraja“ – da li opstanka samih Srba na severu ili proterivanja srpskih institucija sa severa
Naoružani sukobi na severu Kosova još uvek traju. Meštani ne mogu da izađu iz sela Banjska jer su svi prilazi blokirani. Sinoć i tokom dana se sporadično čuju rafali. Trojica napadača koji su se sukobili sa Kosovskom policijom ubijeni su. Jedine zvanične informacije dolaze od kosovskih zvaničnika. Beograd za sada ćuti, osim jedne izjave predsednika Skupštine Vladimira Orlića. Čeka se, očigledno, Aleksandar Vučić čije je obraćanje medijima, tj. naciji, najavljeno.
Da li je napad na kosovsku policiju sporadičan incident, ili ga je neko organizovao? Kosovski premjer Aljbin Kurti govori o „organizovanoj (naoružanoj) formaciji koja je došla da se bori na Kosovu“. Predsednica Kosova Vjosa Osmani je naoružanu grupu koja je napala kosovske policajce identifikovala kao „srpsku kriminalnu bandu“ kojoj, kaže, Beograd pruža logističku podršku.
Ali, šta se u stvari dogodilo? Zašto je neko vatrenim oružjem napao kosovske policajce? Kome to odgovara?
Sigurno ne Srbima koji žive na Kosovu i koji su sada izloženi ozbiljnom riziku od povećane represije kosovskih bezbednosnih organa, kaže za portal „Vremena“ novinarka KoSSev-a Tatjana Lazarević.
Najopasnija situacija od martovskih pogroma
„Ovo je do sada najopasnija situacija posle martovskog pogroma 2004. Slična je čak i događaju iz 2011. kada je takođe ubijen jedan kosovski specijalac“.
Lazarević smatra da bi ova situacija mogla da bude početak još dublje krize, čak „početak kraja“ – da li opstanka samih Srba na severu ili proterivanja srpskih institucija sa severa.
Pod „početkom kraja“ podrazumeva da su odnosi između srpskog i albanskog naroda, ne samo na Kosovu nego uopšte, dovedeni na svoj minimum i vrlo često se upoređuju sa 1999. godinom, a „ovo što se dogodilo noćas je definitivna potvrda toga“, objašnjava sagovornica „Vremena“.
Da stvar bude gora, može da bude i „uvod u lančanu reakciju niza drugih incidenata i da otvara vrata mogućeg pakla’“.
Posebna pažnja, ocenjuje, treba da se obrati na one koji su u slabijoj poziciji, a to su u ovom trenutku Srbi na jugu i versko kulturno nasleđe Srpske pravoslavne crkve.
Pored fizičkih žrtava, sada su crkva i stanovništvo uzeti kao „svojevrsni taoci“.
Trenutno je u sukob, uprkos jednoj finoj diplomatskoj misiji koju je poslednje 24 godine sprovodila pored svoje verske misije, uvučena i Eparhija raško-prizrenska, koja je zabrinuta zbog najnovijeg obračuna vatrenim oružjem u kome je grupa naoružanih, maskiranih ljudi upala blindiranim vozilom u sam manastir, pri čemu su provalili manastirsku zaključanu kapiju.
Propagandni rat
Satima i satima (u trenutku nastajanja ovog teksta prošlo je preko trinaest sati od oružanog incidenta) u Beogradu je među vladajućim političarima vladao muk. Jedino se kratkom izjavom oglasio predsednik Skupštine Vladimir Orlić. Tabloidi i TV Pink su se uključili u čitavu stvar u dosadašnjem maniru, ali vidno bez instrukcija u kom pravcu treba da guraju stvarnost..
Najava u „Novostima“ da će se predsednik Vučić obratiti povodom cele situacije „razobličiti laži Kurtija“ koga imenuju kao „tvorca pakla i haosa“ na KiM takođe doprinosi već veom napetoj atmosferi.
„Vidim da nedostaje onaj specijalni rat na Pinku, što je svojevrstan odgovor da do sada gotovo da nema informacija iz Beograda“, konstatuje Lazarević.
Prema njenim rečima i kosovski mediji rasplamsavaju vatru time što, na primer, kažu da se napadači kriju u manastiru i već su počeli da crtaju mete.
„Ono što sam jutros videla u kosovskim medijima, ne daje mi neku veliku nadu da će biti na visini zadatka. Od jutros je to serija zapaljivih naslova. Izveštavajući o onome što je već samo po sebi tragično, dodatno dolivaju ulje na vatru“.
Zaključuje da se ni kosovski zvaničnici nisu se ništa bolje pokazali sa svojim jutrošnjim saopštenjima.
Međunarodna zajednica uz Prištinu
U kom pravcu će se situacija dalje odvijati, zavisi u velikoj meri i od međunarodne zajednice.
Sa te strane se zasad oglasio američki ambasador u Prištini Džefri Hovenijer koji je rekao da kosovska policija ima punu podršku SAD-a.
„Počinioci moraju i biće pozvani na odgovornost i izvedeni pred lice pravde. Trebalo bi odmah da prekinu svoje napade“, poručio je Hovenijer.
I drugi predstvnici međunarodne zajednice su osudili „napad na kosovsku policiju“. Tako je šef misije Euleks na Kosovu Đovani Pjetro Barbano saopštio da je „zgrožen nasilnim napadom na Kosovsku policiju“ i uputio najdublje saočešće porodici kosovskog policajca koji je poginuo na dužnosti.
„Ovo je“, objašnjava Lazarević, „očekivana reakcija jer imamo potvrdu da je ubijen pripadnik kosovske policije“.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve