Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik iz redova Evropske narodne partije (EPP) predstaviće sutra pred Odborom EP za spoljne poslove (AFET) nacrt ovogodišnje Rezolucije o Srbiji u kome se, između ostalog, novoizabrane vlasti pozivaju „da pokažu stvarnu posvećenost vrednostima Evropske nije“ tako što će se uskladiti sa pozicijama EU u spoljnoj i bezbednosnoj politici, što uključuje i sankcije Rusiji.
EU poslanici Evropsko parlamenta „duboko su zabrinuti“ zbog širenja dezinformacija o ruskoj agresiji protiv Ukrajine, piše prepoznatljivim rečnikom evropskih birokrata. U nacrtu Rezolucije izvestilac poziva Evropsku komisiju i srpske vlasti da podrže infrastrukturu za borbu protiv dezinformacija i drugih „hibridnih pretnji“.
Kako to stoji u nacrtu objavljenom danas na sajtu Evropskog parlamenta, Rezolucijom će se pozvati srpske vlasti da deluju protiv veličanja osuđenih ratnih zločinaca kao i da „prekinu svaku retoriku i postupke koji podrivaju integritet zemalja u susedstvu i ugrožavaju „regionalnu stabilnost i pomirenje“.
U delu u kom se opisuje prethodni izbori, izvestilac pozdravlja povećanu izlaznost birača i „povratak pluralističkog parlamenta“, dok u isto vreme žali zbog veoma polarizovanog političkog okruženja kampanje, „koja je okarakterisana ograničenim medijskim pluralizmom i pritiskom na birače“. Osuđen je i napad na Pavla Grbović predsednika Pokreta slobodnih građana (PSG) na dan izbora.
Poseban deo nacrta odnosi sa na stanje u medijima i ističe se „žaljenje zbog ograničene slobode medija i zloupotrebe medija za sticanje nepoštene političke prednosti, kao i napada na političke protivnike i širenje dezinformacija“.
„Ohrabrujemo Srbiju da pruži stvarne i opipljive rezultate, posebno u oblasti vladavine prava i normalizacije odnosa sa Kosovom kroz Dijalog uz posredovanje EU, koji određuju tempo pregovora sa Srbijom o pristupanju EU“, stoji u nacrtu teksta Rezolucije.
Napredak u oblasti borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala označen je kao „ograničen“ i vlasti se pozivaju da intenziviraju napore za „efikasno“ rešavanje ovih pitanja. Pozdravljaju se ustavne reforme i nedavna dostignuća na tom polju, ali ukazuje se da bi Srbija trebalo da „nastavi, ubrza i produbi reforme u oblasti nezavisnosti pravosuđa“ .
S.P./FoNet/RSE
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com