Šest godina pošto je prvi tramvaj prešao sa čukaričke na novobeogradsku stranu Save, došlo je vreme za obnovu pruge, pošto je potrebna zamena projektovanih drvenih pragova koji su izašli iz garantnog roka.
Dotrajali drveni pragovi na tramvajskoj pruzi na Mostu na Adi biće menjani u predstojećem periodu, jer „postoji potreba za zamenom određenog broja njih“, potvrđeno je za eKapiju u Gradskog saobraćajnog preduzeća (GSP) Beograd.
Saobraćaj preko Mosta na Adi pušten je u novogodišnjoj noći 2012. godine, a nešto više od sedam i po godina kasnije kasnije, 5. jula 2019. godine mostom je prošao i prvi tramvaj.
U julu 2025. godine, stižu vesti o tome da je neophodna promena drvenih pragova postavljenih duž tramvajskih šina.
Razlog za to nije loš projekat izgradnje, navode za eKapiju u GSP-u.
„Jedan od uslova projekta vezan za poštovanje ekoloških standarda, a usled specifične pozicije građevine (iznad reke), bio je da se na mostu mogu postaviti samo drveni pragovi sa osnovnom ‘bio’ impregnacijom”, objasnili su za taj portal iz GSP-a.
Sada, navode, postoji potreba za zamenom određene količine drvenih pragova.
Radovi bez obustave saobraćaja
Zamena drvenih pragova trebalo bi da se obavlja bez obustave tramvajskog saobraćaja i, prema gruboj proceni, trebalo bi da traje oko 45 dana.
Radovi će se odvijati noću, navode iz GSP-a.
Koliko će sve to koštati?
Odgovor na to pitanje nisu mogli da daju u GSP-u za eKapiju.
„U ovom trenutku nemamo procenu koliko bi ti radovi koštali, a radovi bi se izvodili zbog toga što je došlo vreme za zamenu projektovanih drvenih pragova koji su izašli iz garantnog roka. Radovi će se izvoditi po odobrenom projektu”, naveli su iz GSP-a, ne precizirajući ko je projekat odobrio.
Nije poznato ni koliko će tačno pragova biti zamenjeno, niti kada će tačno radovi početi.
Šine na Mostu na Adi postavljene su 2019. godine, a vrednost radova bila je oko dva miliona dinara.
Izvor: eKapija