
Protesti
Protest „Sloboda kreće sa istoka“ u Zaječaru
Planirano je da protest u Zaječaru traje do osam minuta posle ponoći
Po svemu sudeći, premijer Miloš Vučević je ostavku podneo samo pred kamerama. Transparentnost Srbija sada traži od Vlade i Skupštine da pokažu zvaničnu ostavku, ako uopšte postoji
Dan nakon što je „Vreme“ pisalo da je premijer Miloš Vučević, po svemu sudeći, ostavku podneo samo na televiziji, i Transparentnost Srbija uputila je zvanični zahtev Vladi i Skupštini da im dostave tekst ostavke.
Naime, Vučević je prošle sedmice na konferenciji za štampu rekao da podnosi ostavku, što bi značilo i pad Vlade.
Međutim, zakon kaže da premijer o tome mora zvanično obavestiti predsednicu Skupštine, a da onda parlament, na prvoj idućoj sednici, ostavku samo konstatuje.
Tek tada je Vlada pala te počinju da teku rokovi za izbor novog mandatara ili pak raspisivanje izbore.
„Nema zvanične informacije na skupštinskom sajtu da je ostavka podneta“, kaže za „Vreme“ Nemanja Nenadić, programski direktor Transparentnosti Srbija.
Da li ostavka uopšte postoji?
Zato je Transparentnost uputila zvanične zahteve Vladi i Skupštini. „Vreme“ još nije dobilo odgovore iz kabineta premijera, Vlade i Skupštine na isto pitanje.
„Možda je premijer uputio ostavku poštom, a pošta je neažurna pa ne može da dostavi par stotina metara dalje“, kaže u šali Nenadić, a onda nastavlja:
„Mnogo je verovatnije da ostavka još nije zvanično podneta jer je reč o istoj Vladi koja na svom sajtu promoviše program Skok u budućnost do 2027. godine iako taj program uopšte ne postoji, kako je sama Vlada priznala.“
Izbori mogu da se guraju do juna
Stvar nije samo formalne prirode. Naime, Vlada Miloša Vučevića još je u punom mandatu – to znači da i dalje može da šalje predloge zakona u Skupštinu i kadrira po javnim preduzećima.
Za sada nema naznaka da će biti vanredne sednice Skupštine te bi parlament mogao da se sastane tek redovno, 3. marta.
Ako je Vučević zbilja podneo ostavku zvanično, a ne samo na televiziji, onda bi Skupština tada morala da je konstatuje.
Tada bi počeo da teče rok od 30 dana da se nađe novi mandatar ili da se raspišu izbori koji se održavaju između 45 i 60 dana od dana raspisivanja.
Tako ispada da bi vlasti Aleksandra Vučića, otežući sve sa ostavkom Vlade, mogle dobiti dodatni manevarski prostor. Novi izbori mogli bi biti tek 1. juna.
Planirano je da protest u Zaječaru traje do osam minuta posle ponoći
Irski novinar Čej Bouz snimio je prvi deo dokumentarca pod nazivom „Rat iz senke“ koji se bavi uticajem stranih sila koje mešetare Srbijom i navodno rukovode „obojenom revolucijom”. Za koga zapravo radi ovaj čovek koji živi u Moskvi a na koga se poziva „Informer”
Dve nedelje uoči lokalnih izbora u Zaječaru, u tom gradu biće održan celodnevni studentski protest. I vlast je svesna važnosti predstojećih izbora, jer već neko vreme na teren šalje teškaše iz samog vrha Srpske napredne stranke
Skupštinu u rasejanju su formirali ljudi koji godinama, pa i decenijama, žive u inostranstvu i uspešni su u svojim oblastima rada. Pokušavaju da, pored novca, u maticu šalju i dobre ideje i pomognu studentima najbolje što mogu
Dok vlast planira pripremu novog Zakona o visokom obrazovanju, akademska zajednica odgovara ulicom i protestom. Protest „Odbranimo univerzitete“ održan je u petak (23. maj) ispred Vlade Srbije, a organizatori su, između ostalog, zatražili i raspisivanje izbora
Režimski napad na visoko obrazovanje
Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve